Parki rozrywki na południu Włoch

2008-08-08 5:25

Marzysz o spotkaniu z Pinokiem. A może chcesz zostać treserem delfinów albo... wydoić krowę. Wszystko jest możliwe. Odwiedź najciekawsze parki w słonecznej Italii.

Parki rozrywki na południu Włoch
Autor: Getty Images

Region Emilia Romagna (północ półwyspu apenińskiego)

Oltremare

To park przyrodniczy położony w pobliżu miejscowości Riccione, także na riwierze adriatyckiej. Dla zwiedzających przygotowano całą masę niespodzianek: m.in. ogród zapachów, szpital dla żółwii i królestwo pszczół. W szpitalu zagubione i ranne żółwie znajdują opiekę, a po kuracji i fachowej rehabilitacji wracają do swego naturalnego środowiska.
Bez narażania się na jakiekolwiek niebezpieczeństwo można podejrzeć życie pszczół lub podziwiać loty i łowy drapieżnych ptaków.
A poza wszystkim niezmiennie od lat czeka na zwiedzających przemiły, uśmiechnięty Ulises z całą swoją rodziną. Ulises to delfin, prawie maskotka.
W tym roku dodatkowa, niezwykła atrakcja, pozwalająca bliżej zaprzyjaźnić się z tymi uroczymi ssakami: kurs ”W jeden dzień zostań treserem delfinów”. Dzień kursu składa się z dwóch sesji. Pierwsza jest teoretyczna, w której zespół biologów przedstawia anatomię, środowisko życia delfinów i kulisy delfinarium. W drugiej części praktycznej istnieje możliwość zbliżenia się do delfinów w obecności treserów. Kurs kosztuje 150 euro. Warto je wydać, bo wspomnienia pozostaną na długie lata. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie faxem lub mailem ( [email protected]) i ukończone 12 lat
Godziny otwarcia (do 21 września): 10.00- 18.30, w okresie od 2 do 24 sierpnia do godz. 24.00.
Ceny biletów: 23 euro, ulgowy 18 euro, dzieci do 5 lat gratis
Więcej na: http://www.oltremare.org/

Region Toscania (północny zachód półwyspu apenińskiego)

Parco di Pinocchio

Park znajduje się w Collodi (pomiędzy Montecatini Terme a Lucą), w miejscu, gdzie urodził się Carlo Lorenzini, autor „Pinokia”.
Można tu powrócić do czasów dzieciństwa i zabrać tam ze sobą własne dzieci. We wspaniałym historycznym parku podczas przechadzki będą towarzyszyć ci rzeźby głównych postaci z bajki, a przedstawienia kukiełkowe umilą spędzany czas. Warto też zwiedzić interesujący Dom Motyli
Godziny otwarcia (do 30 października): od 9 do zmierzchu.
Ceny biletów: 14- 20 euro, ulgowe 10- 16 euro.
Więcej na: http://www.pinocchio.it/

Region Umbria (środkowe Włochy)

Citta della Domenica czyli Niedzielne miasto

Miasteczko stworzono w 1963 r. kilka kilometrów od malowniczej Perugi. Miejsce powstało z myślą o rodzinnych, niedzielnych wyprawach za miasto. Na 45 hektarach lasów, w cieniu drzew cała rodzina może odpocząć, ale nie tylko. Tutaj każdy znajdzie coś ciekawego i miłego dla siebie.
Mieszczuch ma szansę zobaczenia z bliska kozy, konia czy osła i może jedyną szansę w życiu, żeby spróbować wydoić krowę. Nigdy też nie wiadomo, czy poglądowa lekcja o tłoczeniu oliwy na zimno, kiedyś w dorosłym życiu nie przyda się. Przedsmak dalekiej wyprawy zapewnią egzotyczne zwięrzeta i terrarium. A pod okiem fachowca małe dzieci mogą pojeździć na kucyku. Niezapomniane może też okazać się urodzinowe przyjęcie, zorganizowane w specjalnie przeznaczonej do takich uroczystosci sali.
Można tu przyjechać nawet z bardzo małym dzieckiem. W ramach biletu wstępu czeka nosidełko, specjalne miejsce, gdzie można zmienic pieluszkę i osobna przestrzeń, wyposażona w mikrofalówkę i podgrzewacz do butelek.
Godziny otwarcia (do 14 września): 10- 18, po tym terminie, tylko w weekendy od 10.00 do 18.00.
Ceny biletów: 13 euro dorośli, 8 euro dzieci (do 10 lat)

Więcej na: http://www.cittadelladomenica.it/

Region Lazio (środkowy zachód półwyspu apenińskiego)

Bioparco
W samym centrum wiecznego miasta,w Rzymie w cieniu drzew historycznego parku Villa Borghese czekają nie tylko doznania artystyczne, ale także swieże pozbawione spalin powietrze, zieleń, i orzeźwiający chłód. Poza tym... zwierzęta z najrozmaitszych zakątków świata. Wśród nich żyrafy, (jedna dopiero co urodzona), szympansy, wilki, hipopotamy i niedźwiedzie!
Godziny otwarcia (do 26 października): 9- 19
Ceny biletów: 10 euro, ulgowy 8 euro
Więcej na: http://www.bioparco.it/

Aquapiper
W odległości 20 minut od Rzymu w miasteczku Guidonia turysta znajdzie doskonały odpoczynek po trudach zwiedzania wiecznego miasta. Można tu popływać, zbierając siły do następnych wycieczek po stolicy. Do dyspozycji gości jest sześć basenów, w tym jeden, z falami oceanicznymi. Poza tym cała masa zjeżdżalni i innych wodnych przyjemności. Dla znużonych słońcem, uroczy chłód piniety, a wszystko na 130.000 km.kw, w tym 9.000 km. kw. tafli wodnych. Dla zgłodniałych różne przysmaki kuchni włoskiej. Krótko mówiąc, hulaj dusza!
Godziny otwarcia (do 14 września): 9.30- 19.30.
Ceny biletów: 16 do 25 euro, dzieci do 10 lat gratis
Pozostałe szczegóły na stronie http://www.aquapiper.it/

Region Basilicata (południe półwyspu, tuż przy obcasie)

Parco della Grancia

Położony 12 km od miejscowości Potenza w Brindisi Montagna. Jedyny w swoim rodzaju historyczny regionalny park kultury. Podróż w czasie do końca XIX wieku- znajdziesz tu wiele informacji o dawnym rzemiośle regionu i o obyczajach. Wszystko podane w niezwykle atrakcyjnej i ciekawej formie. Chlubą organizatorów jest barwny i dynamiczny spektakl z udzialem 450 aktorów: studentów i najróżniejszych wolontariuszy. Widowisko o nadziejach i przeżyciach tamtejszej ludności w okresie 1799 do 1861. Największym zainteresowaniem cieszy się efektowna historia zbójectwa. W pobliżu zamku Fittipaldi di Brindisi Montagna najprawdziwszy obóz zbójnicki i wspaniała puszcza.
Godziny otwarcia: 16.00- 21.00 do końca września we wszystkie piątki, soboty i niedziele, spektakle w soboty i niedziele od 19.30
Ceny biletów: 22 - 26 euro na wejście lub spektakl
Wiecej na: http://www.parcostorico.it/index.php?section=1

Region Puglia (południe półwyspu, w samym obcasie)

Zoo Safari i Fasanolandia
Położone w miejscowości Fasano, koło Brindisi. To połączenie parku rozrywki z ogrodem zoologicznym, goszczącym 1500 okazów. Wśród nich znajdują się bardzo rzadkie zwierzaki, np. antylopa afrykańska, dwie pary żółwii gigantów i jedna waranów azjatyckich. Wsród ciekawostek, występy uroczych pingwinów i spektakl z udziałem zabawnych i inteligentnych delfinów. Podczas safari z okien samochodu można stanąć prawie oko w oko ze słoniem, zebrą, tygrysem, lwem czy żyrafą
W części rozrywkowej propozycje zarówno dla tych , którzy preferują spokojną zabawę, jak i dla amatorów zabaw mrożących krew w żyłach.
Godziny otwarcia (do 30 września): 9.30 - 16.30
Ceny biletów: 15- 8 euro
Wiecej na: http://www.zoosafari.it/