Rowerem po Cyprze

2007-10-12 10:53

Na wyspie panują doskonałe warunki do jazdy na rowerze, zwłaszcza pomiędzy październikiem a kwietniem, gdzie temperatura waha się pomiędzy 15 a 25°C, a średnia opadów jest niska w porównaniu z innymi krajami Europy.

Rowerem po Cyprze
Autor: Getty Images

Najważniejszych tras rowerowych na Cyprze jest około 40. Różnią się one zarówno stopniem trudności jak i nawierzchnią, długością oraz wysokością. Podczas ich przemierzania można jednocześnie zapoznawać się z kulturą, florą i fauną wyspy.

Nikozja

Trasy, których punkt startowy znajduje się w Nikozji lub jej najbliższych okolicach wiodą głównie przez okoliczne wioski znane z lokalnych wyrobów (wino, ser halloumi, wędzone mięso), zabytkowe klasztory i kościoły, gaje oliwne oraz tereny leśne.Mają zróżnicowaną nawierzchnię oraz wysokość. Z reguły są to trasy trudniejsze, wymagające odpowiedniego sprzętu, aczkolwiek w okolicy Nikozji wytyczone są też trasy łatwiejsze jak np. 16-kilometrowa trasa wiodąca przez Park Narodowy Athalassa.

Limassol

Trasy rowerowe, których punktem wyjściowym (czasem docelowym) jest Limassol to przeważnie krótkie kilkunastokilometrowe odcinki wiodące wzdłuż wybrzeża, jednakże o zróżnicowanym stopniu trudności. Przemierzając je napotkamy na drodze zarówno zabytki (ruiny Amathus, kościółek Agia Varvara, Kourion czy sanktuarium Apollina), gaje eukaliptusowe, plaże (w tym słynną plażę Gubernatora) jak i turystyczne rejony pełne sklepów, tawern, knajpek, hoteli i restauracji. Niektóre z nich wcinają się niezbyt głęboko w ląd i wiodą przez okoliczne wioski położone w regionie Commandaria - znane z wyrobu słynnego słodkiego trunku – wina Commandaria. Te trasy liczą już po kilkadziesiąt kilometrów i stanowią większe wyzwanie niż wspomniane wyżej krótkie odcinki biegnące wzdłuż wybrzeża.

Larnaka i region Agia Napa

Okolice Larnaki to przeważnie stosunkowo krótkie i łatwe do pokonania odcinki, niejednokrotnie wiodące wzdłuż wybrzeża i terenów leśnych (np. las Rizoelia) i położone tuż obok takich miejsc jak kościół św. Łazarza, meczet Hala Sultan Tekesi, klasztor Stavrovouni, Słone Jezioro, gdzie w okresie zimowym zobaczyć można wiele gatunków ptaków z różowymi flamingami na czele, osada neolityczna Choirokoitia czy okoliczne urokliwe wioski. Trasy te mają raczej stałą wysokość, a nawierzchnia nie zmienia się gwałtownie.
Okolice regionu Agia Napa to przede wszystkim piękne krajobrazy (okolice przylądka Cape Greko), wioski, takie jak Liopetri czy Frenaros zwane „Kokkinochoria”, czyli „czerwona ziemia”, gdzie gleba jest żyzna i rodzi pierwszorzędne truskawki czy ziemniaki. Nie może również zabraknąć miejsc związanych z historią i kulturą Cypru (średniowieczna wieża Xylofagou położona nieopodal wioski o tej samej nazwie). Te trasy są zazwyczaj dość długie (60-80 km długości), ale niezbyt trudne.

Pafos i Polis

Trasy wytyczone w tym regionie nie są długie (15-30 km), ale należą do trudnych i do ich pokonania potrzebny będzie rower górski. Te wytyczone w okolicy Pafos mają zróżnicowaną nawierzchnię (drogi asfaltowe na zmianę z nieutwardzonymi) i raczej stałą wysokość. Przemierzający trasy rowerowe w okolicach Pafos mija się bananowe i pomarańczowe gaje, kościoły, monastyry, okolice pól golfowych takich jak Tsada Golf Club, czy lasy (np. Timi Forest). Jeżeli zaś Pafos jest miejscem docelowym wybranej trasy, to w zależności od punktu wyjściowego na trasie czekać będą:

  • od strony gór Troodos: zabytkowe klasztory, z których 10 wpisanych jest na listę UNESCO, wioski ukryte w górach, tereny leśne;
  • od strony Limassol: Skała Afrodyty, Baza Militarna Episkopi, Plaża Geroskipou;
  • odcinek z Pafos do Polis wiedzie wzdłuż zachodniego wybrzeża Cypru i mija po drodze zatokę Koralową, kościół Agios Georgios oraz wąwóz Avakas Gorge.

Na północ od Pafos, w okolicach miejscowości Polis oraz Półwyspu Akamas również wytyczono kilka tras rowerowych, które choć nie należą do najłatwiejszych, to wiodą przez jedne z najbardziej urokliwych zakątków Cypru. Charakteryzują się wyjątkowo zróżnicowaną nawierzchnią i krótkimi dystansami (ok. 20-30 km). Łaźnie Afrodyty, plaża Lara zwana „żółwią plażą”, latarnia morska na przylądku Arnaoutis to miejsca, jakie mijać będą rowerzyści, a wszystko to w otoczeniu bujnej przyrody półwyspu Akamas.
Na trasach, zwłaszcza tych dłuższych, są umiejscowione punkty postojowe, gdzie można uzupełnić zapas wody i odpocząć.
Najwygodniej zaopatrzyć się w broszurę „Cyprus – Cycling Routes”, gdzie zamieszczone są szczegółowe mapki każdej trasy rowerowej. Na mapkach naniesione są miejsca postoju czy też ewentualnej możliwości noclegu (zarówno w hotelu jak i w wiosce agroturystycznej).

Na Cyprze działają cztery Centra Kolarskie zrzeszone w Cypryjskiej Federacji Kolarskiej ( z siedzibą w stolicy Nikozji) mają swoje siedziby w:
- Tochni (góry Troodos) – Cyprus Villages Bike Center;
- Larnace i Limassol – Thomas Wegmueller Sitw Ltd;
- Pafos – Aliathon Holiday Bike Center;
- Pissouri –Biketrek Cyprus;
Centra współpracują z wieloma hotelami cypryjskimi oraz Tour Operatorami i zapraszają ich klientów do korzystania z wycieczek zorganizowanych, a także do indywidualnego wypożyczania rowerów. Turyści indywidualni również mogą korzystać z ich usług.

Pamiętaj!

  • Na Cyprze jest ruch lewostronny
  • Podczas jazdy wraz z innymi osobami  jeździj „gęsiego”, by nie stanowić zagrożenia dla innych pojazdów
  • Unikaj głównych i tłocznych dróg miejskich, wybieraj mniej zatłoczone alternatywne trasy
  • Zawsze zakładaj kask ochronny na głowę
  • Zawsze miej pod ręką zestaw narzędzi, niezbędny do dokonywania ewentualnych napraw bądź konserwacji roweru
  • Przygotuj się na nagłe zmiany pogody i miej przy sobie pelerynę przeciwdeszczową
  • Jazda na rowerze jest właściwie dozwolona wszędzie, poza autostradami.