Spychowo - w lesie i nad wodą

2007-05-25 3:35

Aktywny wypoczynek wśród pięknej przyrody, bogata oferta turystyczna, cennik na każdą kieszeń, korzystna lokalizacja - jeśli takimi kryteriami kierujemy się przy wyborze miejsca na weekendowy wypad czy dłuższy urlop, nasze oczekiwania z pewnością spełni Spychowo na Mazurach.

Spychowo - w lesie i nad wodą
Autor: Thinkstockphotos.com

Spychowo to przede wszystkim raj dla wodniaków, gdyż znajduje się na trasie słynnego spływu kajakowego rzeką Krutynią, która na tym odcinku zwana jest Spychowską Strugą. Stanica Wodna PTTK nad jeziorem Spychowskim, oprócz noclegów w domkach oraz wyżywienia, proponuje zorganizowane wycieczki, np. spływ kajakami do pobliskiego Zgonu, a powrót rowerami lub zaprzęgiem konnym. Możemy również wypożyczyć sprzęt wodny lub rower i sami ruszyć na wyprawę. Niepowtarzalną atmosferę zapewnia tawerna „U Sławoja”, przerobiona ze starej stodoły chata, wyposażona w ręcznie wykonane, drewniane meble. Tu smacznie zjemy, a wieczorem posłuchamy koncertu szant. Przy tawernie, tuż przy rzece, znajduje się ogrodzone pole namiotowe.

A może do lasu?

Kto od wody woli las, również będzie oczarowany Spychowem. Okoliczne lasy zachwycają bogactwem przyrody, a Nadleśnictwo Spychowo dodatkowo wspiera rozwój edukacji przyrodniczej. Warto wybrać się na spacer ścieżką przyrodniczą, wiodącą wokół malowniczego leśnego jeziorka Cichego, lub na zorganizowaną wycieczkę pod przewodnictwem leśnika, podczas której nauczymy się rozpoznawać głosy ptaków oraz poznamy wiele gatunków roślin.
Do lasu można również wybrać się konno, bryczką lub w siodle. Do najbardziej wymagających turystów skierowana jest oferta luksusowego pensjonatu Kipnick, który nawiązuje do tradycyjnej architektury mazurskiej. Ciekawy, tradycyjny wystrój i dobre jadło zapewnia również restauracja w centrum Spychowa, Karczma Mazurska. Smaczną kuchnię i miłą atmosferę oferuje także położony na skraju lasu pensjonat „Leśny Zakątek”. W okolicy nie brakuje również domków letniskowych i kwater do wynajęcia.