Urlop w górach

2019-06-28 10:05

Ilu ludzi, tyle stylów wędrowania. Podczas, kiedy jedni wybierają wielogodzinne wyprawy po dzikich szlakach, inni kochają krótkie wypady i zdobywanie najtrudniejszych szczytów. Bez względu jednak na preferowany rodzaj wypoczynku, początek wakacji pod kątem warunków to najlepszy moment na krótki urlop w górach. Jakie kierunki wybrać, aby w zależności od temperamentu i gustu podróżnika najlepiej wykorzystać wyjazd, podpowiada himalaista Jakub Rybicki.

Urlop w górach
Autor: materiały prasowe Początek lata w górach jest zachwycający i… uniwersalny. Choć pod względem pogody bywa odrobinę kapryśny, trudno wyobrazić sobie lepszy moment na wyjazd.

Spis treści

  1. Wielka przestrzeń dla wędrowca
  2. Gerlach dla zdobywcy szczytów
  3. Obserwator rusza w Izery
  4. Spokój w Rudawach Janowickich

Lato w górach jest zachwycające i… uniwersalne. Choć pod względem pogody bywa odrobinę kapryśne, trudno wyobrazić sobie lepszy moment na wyjazd. Szlaki przywitają nas warunkami dostosowanymi do przeróżnych aktywności i przyrodą w pełnym rozkwicie.

Coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele wypoczynku aktywnego, zdobywcy jak i ci, którym do szczęścia wystarczy leżak przy malowniczo położonym schronisku. Oczywiste miejsca zostawmy jednak innym.

Bo co, gdyby tak zamiast ponownie nad Morskie Oko, tym razem wyruszyć na wędrówkę po zapierających dech w piersiach ostępach Ukrainy?

Wielka przestrzeń dla wędrowca

Jeśli jesteś fanem eskapad po malowniczych bezdrożach idealnym miejscem na krótki wypad będzie dla Ciebie Czarnohora, czyli najwyższe pasmo Ukrainy. – Miejsce to zachwyci każdego, kto lubi dziką przyrodę, widoki na trasach są bowiem niepowtarzalne – mówi Jakub Rybicki, ekspert marki Merrell. Długodystansowi podróżnicy mogą tu zdobyć najwyższy szczyt Beskidów – Howerlę (2061 m n.p.m.).

– Pierwszy nocleg zaplanujmy w turbazie Zaroślak, skąd następnego dnia będziemy mogli wybrać się już bezpośrednio na szczyt. W drodze powrotnej warto zdecydować się na wędrówkę połoninami i nocleg w namiocie nad malowniczym jeziorem Brebeneskuł – podpowiada Rybicki. – Pogoda latem bywa deszczowa. Podczas długich wędrówek tj. na Howerlę nie możemy sobie pozwolić na marsz w mokrych butach, dlatego wyruszając w taką trasę warto założyć model posiadający wodoodporną, ale i oddychającą membranę GORE-TEX®l – dodaje Rybicki. Na wymagających trasach świetnie sprawdzą się buty wysokie, trwałe, wygodne i dopasowujące się do stopy.  

Gerlach dla zdobywcy szczytów

Doświadczeni podróżnicy i wspinacze szukający ciekawej, a zarazem zaawansowanej trasy powinni rozważyć wyjazd na Słowację. Wejście na najwyższy szczyt nie tylko Tatr, ale i całych Karpat – Gerlach (2655 m n.p.m.) to prawdziwe wyzwanie i gratka dla zdobywców! Chcąc zdobyć Gerlach trzeba wynająć przewodnika, ponieważ na szczyt nie wiedzie żaden oficjalny szlak. Wędrówkę warto rozpocząć ze schroniska Dom Śląski. Dojście na szczyt trwa ok. 4-5 h, a sama trasa przypomina tę na Orlej Perci. Uwaga, ze względu na wysokość tego masywu na szczycie będzie śnieżnie!

Obserwator rusza w Izery

Każdy, kto ponad zdobywanie szczytów, ceni sobie piękno i bliskość przyrody, powinien wybrać się w Góry Izerskie, mniej znane i zatłoczone niż Tatry czy Karkonosze. Wybór tras jest duży, jednak wielbiciele zapierających dech w piersiach krajobrazów, powinni zdecydować się na wędrówkę Wysokim Grzbietem Izerów, aż do skalnego labiryntu Frýdlantské cimbuří w Czechach. Szlak zaczyna się w Szklarskiej Porębie i bez trudu możemy go podzielić na odcinki dostosowane do naszych możliwości.

Nocleg znajdziemy w Chatce Górzystów lub w Schronisku na Stogu Izerskim, a dalej w Bilym Potoku, w Czechach. Trasa obfituje we wspaniałe widoki. Znajdziemy tu m.in. najwyżej położoną w Polsce Kopalnię Kwarcu. – Bardziej wymagająca jest czeska część szlaku. Znajdują się na niej liczne stromizny, wystające korzenie czy zwalone drzewa.

Najlepszymi butami na tę trasę będą tzw. podejściówki. Wybierając je, należy zwrócić szczególną uwagę na bieżnik oraz podeszwę zewnętrzną, jej twardość i dostosowanie do zróżnicowanych szklaków – mówi Rybicki. Warto wybierać buty o wytrzymałej, odpornej na ścieranie podeszwie, z bieżnikiem wyposażonym w specjalnie wyprofilowane wypustki, skonstruowane tak, aby nie tylko idealnie współgrać z podłożem, lecz równocześnie nie zatrzymywać zanieczyszczeń, takich jak np. błoto. Podeszwa, co ważne, ma zapewniać doskonałą przyczepność na różnego rodzaju szlakach – nawet w najtrudniejszych warunkach: na śliskich, mokrych skałach, czy na nierównym, leśnym terenie.

Spokój w Rudawach Janowickich

Wszyscy, którzy szukają idealnego miejsca na krótkie wypady, a do tego najbardziej cenią sobie ciszę i spokój, powinni rozważyć wyjazd w Rudawy – niewielkie pasmo górskie z dala od wielkich ośrodków. – Szukając noclegów warto zdecydować się na gospodarstwa agroturystyczne, których w tych okolicach nie brakuje lub jedno z najpiękniejszych schronisk w Polsce, PTTK Szwajcarka – podpowiada ekspert marki Merrell.

W pobliżu znajdziemy słynne kolorowe jeziorka, opuszczone miasteczko Miedzianka czy ruiny pałaców. Do najbardziej malowniczych tras w tym rejonie należy dziesięciokilometrowa pętla ze Strużnicy do Zamku Bolczów.

Góry kryją w sobie jeszcze wiele nieznanych i zaskakujących miejsc. Warto pamiętać, że każdy wyjazd to szansa na spróbowanie czegoś nowego i inspiracja do zmiany swoich przyzwyczajeń. Kto wie, może obserwator przyrody stanie się wkrótce zdobywcą szczytów, a wielbiciel wypoczynku wyruszy w długi marsz?