Wakacje z DZIECKIEM nad MORZEM

2007-05-22 4:02

Na wakacje z dzieckiem warto wybrać się tylko w miejsca sprawdzone. Ale nie tylko polecane przez biura podróży i opisane w przewodnikach turystycznych. Rodzinom z dziećmi polecamy urlop nad Morzem Bałtyckim - korzystnie wpłynie na zdrowie i zrelaksuje.

Wakacje z DZIECKIEM nad MORZEM
Autor: thinkstockphotos.com Wakacje z DZIECKIEM nad MORZEM

Najlepiej zasięgnąć informacji o aktualnych warunkach pobytu i nowinkach turystycznych w danym regionie od osób, które były tam niedawno. Z rezerwą trzeba traktować reklamy w prasie oraz ogłoszenia w Internecie. Może okazać się po przyjeździe na miejsce, że cichy pensjonat z widokiem na morze z prospektu reklamowego sąsiaduje z głośna dyskoteką, a morze, owszem, widać z okna, ale tylko z ostatniego piętra.

Nad Morze Bałtyckie z dzieckiem

Rodzinne pobyty nad morzem z dziećmi to sprawdzony już przez naszych dziadków pomysł. Polskie brzegi Bałtyku, piaszczyste i suche, to niemal idealny teren do wszechstronnego kształtowania wolnego czasu. Jest tu miejsce i na pełny relaks na plaży, i na wycieczki po rowerowych i spacerowych dróżkach.

Wakacje nad morzem: Wybrzeże Zachodnie

Świnoujście w rankingach prasowych na najpopularniejsza miejscowość wakacyjną w Polsce zawsze plasowało się w gronie dziesięciu laureatów. Było też zdobywcą pucharu Prezydenta RP. Liczące ok. 45-tys. mieszkańców miasto położone jest na 44 wyspach, ale zamieszkane są tylko trzy: Uznam, Wolin oraz Karsibór. Świnoujście ma statut uzdrowiska i odpowiednia infrastrukturę do przyjmowania całych rodzin. Największym walorem miasta jest jedna z najpiękniejszych plaż w Polsce. Drobnopiaszczysta, szeroka i długa. Wybierając się do Świnoujścia warto zabrać ze sobą paszport. Można skorzystać tu z wycieczki do pobliskich kurortów niemieckich, popłynąć stąd statkiem do Kopenhagi, Ystad lub na Bornholm. Warto zwiedzić też Muzeum Morskie, a w rezerwacie Karsiborska Kępa obserwować przez lornetkę rzadkie ptaki. Międzyzdroje liczące tylko 6 tys. mieszkańców w sezonie turystycznym przyjmuje 6 razy tyle gości. Miasto cieszy się sławą miejsca, gdzie można spotkać gwiazdy filmowe. Na promenadzie gwiazd przed hotelem Amber swoje dłonie odcisnęli wybitni aktorzy. Długie na 120 metrów molo zaprasza wszystkich na romantyczne spacery o zachodnie słońca. Na niepogodę Międzyzdroje przygotowało muzeum figur woskowych oraz motylarnię, gdzie w pięknej scenerii można podziwiać z bliska te wspaniałe owady. Miłośników przyrody zainteresuje rezerwat żubrów, gdzie oprócz króla puszczy można dostrzec również dziki, sarny, jelenie i bieliki. 7 kilometrów na południe od Międzyzdrojów położone jest Jezioro Turkusowe. Nazwę swa zawdzięcza kolorytowi wody, uzyskanemu dzięki odbitym promieniom słonecznym od kredowego podłoża. Wolin był niegdyś kwitnącym miastem, którym rządzili groźni wikingowie. O historii tego miejsca dowiemy się w Muzeum Regionalnym, gdzie dzieci będą mogły własnoręcznie wybić kopię denara z XII wieku. Kamień Pomorski zaprasza do odwiedzenia Muzeum Kamieni oraz do obejrzenia panoramy miasta i okolic ze szczytu zabytkowej baszty. Kołobrzeg słynie z pięknego parku nadmorskiego, czystej plaży i amfiteatru, w którym odbywały się festiwale piosenki żołnierskiej. Przy amfiteatrze funkcjonuje rynna dla rolkarzy i jest plac zabaw dla dzieci. Na spacery zaprasza najdłuższe w Polsce żelbetowe molo, a panoramę okolicy można obejrzeć z latarni morskiej. Dla dzieci odbywają się tutaj imprezy pod nazwą „ I ty możesz zostać piratem”. Z Kołobrzegu można popłynąć nowoczesnym katamaranem na duńską wyspę Bornholm.

Wakacje nad morzem: Wybrzeże Środkowe

Ustka jest perłą tego skrawka brzegów Bałtyku. Dawne rybackie miasteczko przekształciło się ostatnio w pełne uroku całoroczne uzdrowisko. Ustka ma dwie plaże. Miejska, ciągnąca się wzdłuż promenady, jest wąska i w sezonie zatłoczona. O wiele piękniejsza jest plaża po drugiej stronie Słupi. Można do niej dojść spacerem, albo dojechać na rowerze, korzystając z leśnych duktów. Ustka ma latarnię morską, gdzie można po jej zwiedzeniu dostać specjalny certyfikat oraz kupić dyplom honorowego latarnika. Najwięcej atrakcji turystycznych jest na nadmorskiej promenadzie i w porcie (np. skoki na batucie). Na rejsy w morze zapraszają rybackie kutry oraz stylizowany na średniowieczny galeon statek. Z Ustki też można popłynąć statkiem na wycieczkę do portów na Bornholmie. Szlak zwiniętych torów, prowadzący nasypem zlikwidowanej wąskotorówki, zaprowadzi nas do oddalonego o 3 km od Ustki malowniczego Orzechowa. Warto wybrać się również do Swołowa, stolicy krainy w kratkę, gdzie w szachulcowych domach są zadbane i niedrogie kwatery turystyczne. Darłowo ma Zamek Książąt Pomorskich i ładne plaże w pobliskim Darłówku, dokąd dostaniemy się wodnym tramwajem. Łeba zaprasza na rejsy po Jeziorze Łebskim i na wędrówkę po ruchomych wydmach. Ruchome piaski to teren Słowińskiego Parku Narodowego i można go zwiedzać tylko po wyznaczonych szlakach. Za to do woli można kapać się w morzu i odpoczywać na szerokich i czystych plażach.

Wakacje nad morze: Mierzeja Helska

Władysławowo to najpopularniejsze kąpielisko usytuowane u nasady piaszczystej kosy. Oprócz czystej plaży od strony otwartego morza Władysławowo ma najlepsze w Polsce tereny do nauki i uprawiania windsurfingu. Ciepła i płytka zatoka ze stałym wiatrem od morza nadaje się idealnie do nauki tego fascynującego sportu nawet dla dzieci. Jurata i Jastarnia to dwie miejscowości w środkowej części mierzei, przedzielone jedynie kawałkiem sosnowego lasu. Obie miejscowości maja zadbane plaże i deptaki na rodzinne spacery. Jastarnia szczyci się malowniczym portem rybackim i zabytkowymi domkami Kaszubów, Jurata natomiast ma luksusowe hotele i apartamenty, korty tenisowe i romantyczne molo od strony zatoki. Hel znajduje się na samym końcu piaszczystego półwyspu. Oprócz pięknych plaż od strony morza i zatoki ma jedyne w Polsce fokarium, gdzie można podziwiać baraszkujące foki, a także dowiedzieć się o innych zwierzętach zamieszkujących Morze Bałtyckie.