Wyżyna Częstochowska - w krainie skałek i pstrąga

2007-08-24 5:47

20 kilometrów od Częstochowy i 90 kilometrów od Krakowa znajduje się zaczarowana kraina. Jednych wabi wspaniałą przyrodą (w tym prawdziwą pustynią), miłośników sportu wyczynowego skałkami i jaskiniami.

Wyżyna Częstochowska - w krainie skałek i pstrąga
Autor: Getty Images

Jedno jest pewne -  na Wyżynie Częstochowskiej, a konkretnie w gminie Janów, nudzić się nie można. Gmina znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd. Magnesem są tu 34 zamki. Najokazalsze są oczywiście Wawellub Pieskowa Skała, choć zamkowi Ogrodzieniec w Podzamczu nie brakuje rozmachu. Szkopuł jedynie w tym, że dziś zamek jest ruiną, ponoć najokazalszą w Polsce.
O tym, że nawet ruiny są atrakcyjne, świadczy to, że właśnie tu Andrzej Wajda umiejscowił akcję filmu Zemsta. Dziś wewnątrz murów, precyzyjne wtopionych w wapienne bloki skalne, w ciągu dnia rozkładane są kolorowe stragany z pamiątkami.
W tym, co pozostało po zamku w Mirowie, nie tętni życie kupieckie, co nie znaczy, że nie warto się tu zatrzymać. Stąd zresztą prowadzi trasa piesza (lub rowerowa) do zamku w Bobolicach, który, odkąd w zeszłym roku trafił w prywatne ręce, powoli zaczyna nabierać zamkowych kształtów.

Aktywnie

Jurę można zwiedzać ją pieszo, na rowerze, w siodle... lub siedząc wygodnie na wozie zaprzęgniętym do rwących rumaków Jurajskiej Karawany Konnej. Ten ostatni sposób gorąco polecam na wozie zmieści się spora grupa przyjaciół, więc można śmiało połączyć zwiedzanie okolicy z towarzyskim piknikiem. Koszt ok. 15 zł od osoby.
Oprócz tras rowerowych wszędzie wyznaczone są tu trasy konne. Najdłuższa wiedzie z Krakowa do Częstochowy (po drodze zmienia się konie).
Zabawić się w kowboja można także na miejscu. W stajni Wiking w Złotym Potoku (przy ul. Kościuszki 8/1, tel. 034 32-78-119, 0607-989-228) konia można wynająć na godzinę, na cały dzień, na rajd 2-dniowy i 4-dniowy.
Do gminy Janów zjeżdża się wielu amatorów wspinania się po skałkach. Jeżeli nie masz wprawy, lepiej ten sport poznawaj w towarzystwie fachowców. Członkowie Speleoklubu Częstochowa pomagają zarówno przy wspinaniu się, jak i przy penetrowaniu jaskiń. Amatorom mogą udostępnić odpowiednim sprzęt.

Kulinarnie

Pierwsze pstrągi błękitne, a właściwie dopiero ich ikrę, zawiniętą w mech i obłożoną lodem, przywieziono tu z Ameryki w 1881 r. Wpuszczono ją do stawu, zwanego dziś Amerykan, i rozpoczęto hodowlę na dużą skalę. To ze Złotego Potoku, gdzie znajduje się najstarsza pstrągarnia w Europie, powędrował pstrąg na najznamienitsze stoły Starego kontynentu.
Z potraw z pstrąga słynie tu kuchnia hotelu Kmicic najsmaczniejszy jest pstrąg w migdałowej panierce.

Informacja turystyczna
Związek Gmin Jurajskich, 42 440 Ogrodzieniec, pl. Wolności 42, tel./faks (032) 673-33-64, http://www.jura.info.pl/, e-mail: [email protected]

Noclegi
Złoty Potok gm. Janów
Hotel Kmicic, ul. Mjr. Wrzoska 35, tel. (034) 327-80-64, 327-82-51, http://www.hotelkmicic.pl/,
Kemping Złoty Potok, ul. Mjr. Wrzoska, tel. (034) 329-10-87
Pole biwakowe Nad Amerykanem, ul. Kościuszki

Dla piechurów i rowerzystów
Szlaki piesze i rowerowe
(rowery do wypożyczenia w hotelu Kmicic)
Szlak Orlich Gniazd (czerwony) 163 km (Częstochowa Kraków)
Szlak Warowni Jurajskich (niebieski) 161 km (Mstów Rudawa)
Szlak Zamonitu im. T. Belkego (żółty) 95 km (Poraj Gołonóg)
Szlak Walk 7 Dywizji Piechoty Wrzesień 1939 r. (zielony) 31 km (Częstochowa Janów)
Szlak Gór Gorzowskich (czarny) 20 km (Julianka Ostrężnik)
Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd (czerwony) 64 km (Częstochowa Morsko)
II Jurajski Szlak Rowerowy Zygmunta Krasińskiego (zielony) 70 km (Częstochowa Myszków)
Jurajski Szlak Hotelu Kmicic 23 km (zwany pętlą Kmicic)