Z wizytą u św. Mikołaja: zobacz gdzie mieszka i kto pomaga mu w odpisywaniu na listy [ZDJĘCIA]

2014-12-02 17:07

Gdzie mieszka prawdziwy święty Mikołaj? Czy każde dziecko może napisać do niego list i kiedy można go odwiedzać? Przeczytaj relację z wizyty u świętego Mikołaja i zobacz zdjęcia z Rovaniemi - drewnianej, niewielkiej wioski, w której mieszka św. Mikołaj i wszyscy jego pomocnicy.

Z wizytą u św. Mikołaja: zobacz gdzie mieszka i kto pomaga mu w odpisywaniu na listy [ZDJĘCIA]
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Skąd wziął się święty Mikołaj?
  2. Adres do korespondencji ze świętym Mikołajem

Na świętego Mikołaja w okresie bożonarodzeniowym z wielką niecierpliwością czekają dzieci na całym świecie. To sędziwy i bardzo miły staruszek, znany ze szczególnej hojności, który wszystkich chętnych zaprasza w odwiedziny do swojej posiadłości w Laponii.

Skąd wziął się święty Mikołaj?

Może ktoś zapytać, dlaczego święty Mikołaj mieszka w Laponii? Czy dlatego, że pomagające mu elfy i wykorzystywane do zaprzęgu renifery lubią śnieg i zimę? Odpowiedź na to pytanie poznał Markus Rautio, dziennikarz, który w 1927 r. podczas prowadzonej w radiu audycji "Godzina dla dzieci" ujawnił, że święty Mikołaj mieszka na górze Korvatunturi (góra Ucho), tajemniczym terenie przypominającym kształtem uszy zająca (za pomocą których elfom udawało się podsłuchiwać, o czym marzą dzieci). Ale ponieważ było to tak bardzo daleko, że dzieci nie mogły go odwiedzać, w 1985 r. przeprowadzono Mikołaja  bliżej, zaledwie 8 km od Rovaniemi.

Pomysł bardzo się spodobał i dziś już pewnie mało kto wie, że prawdziwy św. Mikołaj żył w IV wieku i był bogatym i hojnym biskupem z Myry (dziś Turcja), który znany był z hojności i ratował tonących żeglarzy. Legenda głosi, że św Mikołaj uratował od zguby trzy niezamężne córki zubożałego szlachcica, wrzucając im przez komin sakiewki z pieniędzmi. Traf chciał, że wpadły prosto do butów, ustawionych przed kominkiem do wysuszenia. Biskup zmarł 6 grudnia - dlatego właśnie tego dnia wspominamy jego pamięć, obdarowując najbliższych miłymi prezencikami.

To ci się przyda

Adres do korespondencji ze świętym Mikołajem

Wioska Santa Claus Arctic Circle czynna przez codziennie w godz. 10 -17, więc każdy, kto tylko ma taką możliwość, może osobiście spotkać się ze świętym Mikołajem.

Te dzieci, którym nie uda się pojechać do Finlandii, zawsze mogą napisać list, w którym opiszą swoje marzenia. Listy należy wysyłać pod jeden z podanych poniżej adresów:

Santa Claus OfficeFIN-96930 NapapiiriFinland  lub Santa Claus Arctic Circle96930 Rovaniemi, Finland