Rower a ból kręgosłupa. Jak jeździć na rowerze, by uniknąć bólu pleców?
Ból kręgosłupa podczas jazdy na rowerze może być spowodowany nieprawidłową postawą, siodełkiem ustawionym na złej wysokości lub przeciążeniem stawowym. Sprawdź, jak przygotować się do podróży rowerem, by podczas jazdy uniknąć bólu pleców.
Ból kręgosłupa w okolicy krzyżowo-lędźwiowej podczas jazdy na rowerze może doskwierać nie tylko zawodowcom, lecz także kolarzom-amatorom, dlatego każdy powinien przestrzegać zasad właściwej jazdy.
Spis treści
Ból kręgosłupa podczas jazdy na rowerze - przyczyny
Kondycja naszego kręgosłupa wpływa na stan całego naszego ciała. Dlatego jeśli poczujesz ból kręgosłupa podczas jazdy na rowerze, jak najszybciej zdiagnozuj, co jest jego przyczyną:
- nieodpowiednie dopasowanie roweru do budowy ciała,
- niewłaściwa, najczęściej zgarbiona, postawa przyjmowana podczas jazdy,
- osłabienie mięśni.
Jeśli przyczyną jest niewłaściwe ustawienie kierownicy czy wysokość siodełka, nie ma powodów do niepokoju. Wystarczy tylko wszystko dopasować. Jeśli mimo poprawy ból wciąż nam dokucza, oznacza to, że nasze mięśnie nie są dostatecznie wytrzymałe. Dotyczy to nie tylko mięśni pleców, lecz także mięśnia pośladkowego średniego czy mięśni grupy kulszowo-goleniowej. W takiej sytuacji jazda na rowerze jest dozwolona tylko po zdiagnozowaniu i wyleczeniu schorzenia.
Czytaj też: Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć?
Jak jeździć na rowerze, by uniknąć bólu pleców?
Zasada 1 - dobry rower tylko z amortyzatorami
Tylny amortyzator uchroni nasz kręgosłup przed nagłymi wstrząsami. Z kolei przedni odciąży nasze łokcie i nadgarstki. Jeśli będziesz jeździła po mieście wybierz rower miejski lub turystyczny. Jeśli zamierzasz szaleć w górach, wybierz rower górski, crossowy lub tzw. kolarzówkę.
Zasada 2 - zbadaj o swoją postawę na rowerze
Prostuj plecy za każdym razem, kiedy chcesz chwycić kierownicę. Stosuj tę zasadę, aż stanie się ona twoim nawykiem. Plecy i ramiona podczas jazdy mogą mogą być lekko pochylone do przodu, ale nigdy zgarbione. Jeśli poczujesz uczucie napięcia w mięśniach, zrób postój i odpocznij.
Zasada 3 - ustaw kierownicę
Zbyt nisko podniesiona kierownica tylko przyśpieszy ryzyko wystąpienia bólu pleców. Dlatego przed każdą jazdą upewnij się, czy kierownica znajduje się na odpowiedniej wysokości. Najlepiej wybrać tzw. kierownicę spocznik, dzięki której będziesz mogła zmieniać pozycję z pochylonej na wyprostowaną.
Czytaj też: Regulacja roweru - jak ustawić wysokość siodełka i kierownicy?
Zasada 4 - wybierz odpowiednie siodełko
Odpowiednie siodełko powinno być miękkie, ale nie aż tak, by nasze pośladki się zapadały. Najlepsze jest siodełko ze sprężynami, które uchroni nasz kręgosłup przed wyboistymi drogami.
Zasada 5 - postaw na trening mięśni szyi i pleców
Mięśnie nóg rowerzystów są o wiele bardziej rozwinięte niż mięśnie pleców i szyi. Dlatego dodatkowy ciężar lub trening siłowy dla tych partii mięśni spowoduje wzrost ich wytrzymałości i zmniejszy późniejszy ból kręgosłupa.
Zasada 6 - rozciągnij wszystkie mięśnie przed przejażdżką
Bardzo ważny jest odpowiedni zestaw ćwiczeń, który przygotuje nasze ciało do jazdy na rowerze. Pamiętaj, aby ćwiczenia właściwe poprzedzić rozgrzewką.
Czytaj: Rozgrzewka przed jazdą na rowerze