Hulajnoga elektryczna - jak wybrać najlepszą hulajnogę elektryczną?

2020-06-22 11:38

Hulajnoga elektryczna staje się coraz popularniejszym sprzętem. Dzieje się tak z pewnością za sprawą licznych stanowisk, w których można wypożyczyć hulajnogę z ograniczeniem czasowym. Tym, którym jazda na hulajnodze elektrycznej przypadnie do gustu, polecamy kupno własnej hulajnogi i jazdę na niej bez żadnych ograniczeń.

Hulajnoga elektryczna
Autor: Getty Images Na hulajnodze elektrycznej warto zadbać o podstawowe srodki bezpieczeństwa.

Spis treści:

  1. Hulajnoga elektryczna - jak działa
  2. Hulajnoga elektryczna - wady i zalety
  3. Hulajnoga elektryczna - jak wybrać najlepszą hulajnogę
  4. Hulajnoga elektryczna - czym się kierować przy zakupie
  5. Hulajnoga elektryczna - regulacje prawne

Hulajnoga elektryczna to sprzęt dedykowany zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Nie wymaga on właściwie żadnego wysiłku fizycznego, a jedynie – uwagi na drodze i zdrowego rozsądku. Co prawda nie jest to niebezpieczny sprzęt, ale jeśli nie będziemy przestrzegać podstawowych środków bezpieczeństwa, takich jak dozwolona prędkość, jazda w wyznaczonym terenie czy rozwaga, możemy nabawić się niepotrzebnej kontuzji lub spowodować wypadek.

Ci, którzy jeżdżą rozważnie z powodzeniem mogą pozwolić sobie na zakup hulajnogi albo podarować ją w prezencie chociażby swojemu dziecku. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno takiej hulajnogi, warto najpierw sprawdzić opinie o danej marce oraz zwrócić uwagę na takie parametry, jak prędkość, moc, wytrzymałość, przeznaczenie czy chociażby ogólne wykonanie i wygląd. Na runku dostępnych jest mnóstwo modeli, a każdy z nich różni się od siebie, więc z powodzeniem każdy chętny może wybrać taką hulajnogę elektryczną, o jakiej marzy.

Hulajnoga elektryczna - jak działa

Hulajnoga elektryczna to dwu lub trójkołowy, a nawet czterokołowy, mały pojazd elektryczny określany mianem jednośladu. W świetle polskiego prawa hulajnoga elektryczna podlega definicji motoroweru, choć znacznie się od niego różni. Prędkość maksymalna tego sprzętu sięga nawet do 45 km/h, dlatego według przepisów nie można poruszać się nią po ulicy, a jedynie – po chodniku i wyznaczonych ścieżkach.

Hulajnoga jeździ dzięki napędowi elektrycznemu, który działa za pomocą akumulatora. Zbudowana jest z łożyska, kierownicy, kółek, akumulatora oraz hamulca. Wyglądem przypomina standardową hulajnogę napędzaną siłą nóg, ale w praktyce bardzo się od niej różni.

Hulajnoga elektryczna - wady i zalety

Hulajnoga elektryczna z pewnością przynosi mnóstwo radości, a jazda na niej jest ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu. Jednak warto obiektywnie przyjrzeć się hulajnodze elektrycznej i poznać jej wady oraz zalety.

Zacznijmy od pozytywnych aspektów jazdy na hulajnodze elektrycznej. Dużą zaletą tego typu sprzętu jest fakt, że poruszanie się z jego pomocą nie wymaga od nas właściwie żadnej pracy. Jedyne, co musimy robić to kierować hulajnogą i dozować jej prędkość. Hulajnoga elektryczna jest bardzo wygodnym środkiem transportu.

Cechą hulajnogi elektrycznej jest jej niewielka waga, co sprawia, że można zabierać ją właściwie wszędzie. W każdym dużym mieście z powodzeniem możemy znaleźć hulajnogę elektryczną przeznaczoną do indywidualnego wypożyczenia, a fakt, że można ją zostawiać na wielu stanowiskach sprawia, że hulajnoga elektryczna daje dużą wygodę i swobodę. Co więcej, hulajnoga elektryczna może być ciekawym pomysłem na prezent, a fakt, że zainteresowanie hulajnogami elektrycznymi stale rośnie, tylko dodaje jej atrakcyjności.

W temacie hulajnóg elektrycznych warto nakreślić także kilka wad tego sprzętu.

  • Po pierwsze, jazda na hulajnodze elektrycznej nie wpływa w żaden sposób na naszą kondycję ani wytrzymałość fizyczną. Nie można więc uznawać jazdy na hulajnodze elektrycznej za sport ani za efektywną aktywność fizyczną. W tym celu lepiej wybrać jazdę na rowerze lub chociażby na standardowej hulajnodze.
  • Drugą wadą jest cena hulajnóg elektrycznych, a ponieważ nie jest to tani sprzęt (przeciętnie kosztuje około 1300 złotych), nie każdy może sobie na niego pozwolić.
  • Kolejną wadą hulajnóg elektrycznych jest fakt, że potrzeba je regularnie ładować.
  • Warto jeszcze wspomnieć, że hulajnoga elektryczna może stać się niebezpiecznym sprzętem, jeśli nie zachowujemy wymaganej ostrożności.
Uwaga: wypadki!

Od roku Polsce notuje się wzrost liczby osób przemieszczających się hulajnogami elektrycznymi. Równocześnie rośnie liczba rannych w kolizjach spowodowanych przez jazdę na elektrycznych hulajnogach.

Małe kółka i duża prędkość powodują częste wywrotki i zderzenia. Do szpitali trafia coraz więcej osób korzystających z hulajnóg oraz pieszych, którzy uczestniczyli w wypadku z hulajnogą. Najczęstsze urazy tych osób to otarcia skóry, ale zdarzają się również dużo groźniejsze, jak urazy głowy (wstrząśnienie mózgu, krwiaki) i narządów ruchu.

Największą liczbę poszkodowanych w wypadkach na hulajnodze stanowią osoby w wieku 35-50 lat, które wsiadają na hulajnogi, nie dysponując podstawową umiejętnością posługiwania się środkiem transportu rozwijającym dużą prędkość na nierównych, a przede wszystkim pełnych innych uczestników ruchu chodnikach. Przyczyną poważnych urazów jest przede wszystkim brak ochrony w postaci kasków, nakolanników i nałokietników, a dodatkowo częsta brawura i brak wyobraźni kierujących.

Hulajnoga elektryczna - jak wybrać najlepszą hulajnogę

Podczas wyboru hulajnogi elektrycznej powinniśmy zwrócić uwagę na między innymi takie parametry jak: kółka, łożysko, napęd, rama, kierownica i hamulec.

  • Kółka – większość hulajnóg ma dwa kółka, ale można spotkać też takie z trzema lub czterema kółkami. Te z większą ilością kółek będą lepiej utrzymywały równowagę, więc z pewnością można je dedykować dzieciom. Trójkołowe hulajnogi dzielą się na dwie grupy: z dwoma kołami z przodu lub dwoma kołami z tyłu. Hulajnogi czterokołowe najlepiej sprawdzą się podczas długich podróży i jazdy po nierównym terenie.

    Najczęściej spotykana wielkość kółek to te o średnicy poniżej 12 centymetrów. Hulajnogi z takimi kołami sprawdza się do jazdy zarówno rekreacyjnej jak i bardziej dynamicznej i zróżnicowanej. Warto zwrócić uwagę także na twardość kół, która opisywana jest parametrami liczbowymi mieszczącymi się przy literze A. Im wyższy parametr, tym większa twardość kół. Średniotwarde koła najlepiej sprawdzą się do jazdy rekreacyjnej i tej bardziej wymagającej. Natomiast kółka o płaskim profilu, co jest kolejnym ważnym parametrem, przeznaczone są do bardziej ekstremalnej jazdy. Analogicznie, kółka okrągłe będą idealne do jazdy rekreacyjnej.
  • Łożysko – najbardziej wytrzymałe łożysko to te odporne na przeciążenia. Zwróćmy więc uwagę na jakość łożyska oraz ewentualną możliwość późniejszej wymiany.
  • Napęd – jeśli chcemy używać hulajnogi elektrycznej jako stałego środka lokomocji, np. w celu dojazdu do pracy, powinniśmy wybierać te z napędem silnikowym z silnikiem elektrycznym.
  • Rama – rama powinna być jak najbardziej solidna, ponieważ to ona utrzymuje użytkownika hulajnogi. Warto wybierać modele, które wykonane są z solidnych tworzyw sztucznych.
  • Kierownica – kierownica musi mieć opcję regulowania, żeby można ją było dostosować odpowiednio do indywidualnych preferencji. Warto wybierać hulajnogi z kierownicami wykonanymi z aluminium, ponieważ są dużo lżejsze od tych wykonanych ze stali.
  • Hamulec – hamulce można podzielić na sprężynowe i elastyczne, a niektóre modele mają także hamulec ręczny, który montowany jest przy kierownicy.

Hulajnoga elektryczna - czym się kierować przy zakupie

1. Moc silnika. To bardzo ważny parametr i powinien być dostosowany do użytkownika sprzętu i jego oczekiwań względem niego. Dla dzieci poleca się hulajnogi ze słabszą mocą silnika, żeby dzieci mogły bezpiecznie korzystać ze sprzętu. Jeśli chodzi o najczęściej spotykaną moc silnika to są to parametry: 250W, 350W i 500W.

2. Rozmiar kół. W tym przypadku hulajnogę elektryczną również trzeba dostosować do użytkownika. Dzieci powinny mieć hulajnogi o mniejszych kołach, ponieważ jazda na takim sprzęcie jest duża łatwiejsza. Z kolei duże koła lepiej amortyzują podłoże, ale z drugiej strony takim sprzętem trudniej kierować.

3. Maksymalne obciążenie. Maksymalne obciążenie hulajnogi elektrycznej to bardzo ważne kryterium doboru sprzętu. Ważne, aby dobrze dobrać możliwości sprzętu do swojej wagi, aby uniknąć przeciążeń i niebezpiecznych wypadków.

4. Maksymalna prędkość. To parametr, który informuje nas o tym, ile dany model hulajnogi elektrycznej potrafi osiągnąć maksymalnej prędkości po rozpędzeniu sprzętu. Dorośli mogą zdecydować się na hulajnogi jeżdżące z prędkością do 45 km/h, natomiast dla dzieci poleca się hulajnogi z prędkością do 20 km/h.

5. Maksymalny czas pracy po naładowaniu. Im dłuższy czas pracy hulajnogi i mocniejszy akumulator, tym dłużej możemy korzystać z wybranego sprzętu. Jeśli zamierzamy poruszać się na hulajnodze w krótkich odcinkach trasy, nie jest konieczne, aby kupować hulajnogę z długim czasem pracy po naładowaniu.

6. Marka. Najpopularniejsze marki hulajnóg elektrycznych to m.in. Xiaomi, Skymaster, Goclever i Motus. Przed wyborem danego modelu, warto najpierw zaznajomić się z opiniami o marce i parametrami konkretnej hulajnogi.

7. Cena. Przykładowe ceny hulajnóg dla dorosłych to: hulajnogi Motus 899-1799 złotych, hulajnoga Globber 1749 złotych, hulajnoga XIAOMI 1699 złotych. Są to ceny orientacyjne i zależne od sklepu, w którym zakupimy hulajnogę. Natomiast hulajnoga dla dzieci to koszt od ok. 300 złotych do 1000 złotych.

8. Dodatkowe wyposażenie. Niektóre hulajnogi mogą być wyposażone w siodełko, które zwiększa komfort jazdy, szczególnie na dłuższych trasach. Innym ciekawym udogodnieniem są platformy pod stopy, które wysuwają się równolegle i prostopadle do kierunku jazdy.

Hulajnoga elektryczna - regulacje prawne

Hulajnoga elektryczna stanowi dość duży problem dla prawa. Do tej pory nie ustalono konkretnych regulacji prawnych dotyczących jazdy na małych środkach transportu.

Ustawa o ruchu drogowym z 1997 roku informuje nas o tym, że użytkownik hulajnogi elektrycznej powinien być traktowany jako pieszy. To sprawia, że nie może poruszać się po ulicach, drogach publicznych oraz ścieżkach rowerowych, a jedynie po chodniku lub zamkniętych jezdniach. Jeśli brak chodnika, użytkownik hulajnogi powinien korzystać z pobocza lub skrajnej części jezdni.

Za nieprzestrzeganie przepisów lub ich nieznajomość grozi od 20 do 500 złotych kary finansowej.

Czy wiesz, że...

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków i kolizji z udziałem hulajnóg elektrycznych Ministerstwo Infrastruktury obiecało zająć się tą luką prawną i wprowadzić odpowiednie przepisy na wiosnę 2020 roku.