Kitesurfing – na czym polega? Jak wygląda nauka kitesurfingu?
Kitesurfing to w Polsce coraz popularniejszy sport wodny. Polega na ślizganiu się po wodzie na specjalnej desce, dzięki sile wiatru nadawanej latawcowi stresowanemu samodzielnie. Naukę kitesurfingu można rozpocząć nad polskim morzem lub za granicą. Kurs kitesurfingu trwa kilka tygodni, a cena uzależniona jest od rodzaju nauki, którą dla siebie wybierzemy. Sprawdź, na czym polega ten sport wodny, jaki jest odpowiedni sprzęt do kitesurfingu i z czego się składa oraz dowiedz się, jak wygląda nauka oraz kurs pływania na kite.
Spis treści
- Czym jest kitesurfing?
- Jak wygląda nauka kitesurfingu?
- Gdzie w Polsce można nauczyć się kitesurfingu?
- Sprzęt do kitesurfingu
- Ile kosztuje kitesurfing?
- Jakie są zalety kitesurfingu?
Kitesurfing niejednokrotnie mylony jest z windsurfingiem, ze względu na podobną technikę pływania. Jednak kitesurfing to jazda na wodzie z latawcem, a nie z żaglem. Podstawowy sprzęt do kitesurfingu powinien składać się przede wszystkim z dobrze dobranego do warunków pogodowych i umiejętności latawca.
Naukę kitesurfingu można odbyć za granicą, np. w Egipcie, Brazylii, Wietnamie, ale także w Polsce na Mierzei Helskiej lub Zatoce Puckiej. Ceny za dwutygodniowy kurs kitesurfingowy wahają się od 800 złotych do kilku tysięcy w zależności od tego, czy zdecydujemy się na zajęcia indywidualne, czy grupowe.
Czym jest kitesurfing?
Kitesurfing to odmiana surfingu zaliczana do ekstremalnych sportów wodnych. Przypomina pływanie windsurfingowe, ale różni się od niego w technice i sposobie prowadzenia deski. Można nazwać go ślizgiem po wodzie za pomocą latawca (ang. kite).
Kitesurfing uprawia się zarówno pływając na rzekach, jak i w morzach oraz oceanach. Standardowy kitesurfing wodny dzieli się na dwie odmiany: zimową – snowkiting oraz lądową – landkiting. Sterowanie deską w kitesurfingu odbywa się pomocą baru – drążka z linkami przymocowanymi do kite’a, a deska wyposażona jest w footstrapy, czyli mocowania do włożenia stopy.
Jak wygląda nauka kitesurfingu?
Naukę kitesurfingu rozpoczyna się od wybrania dla siebie odpowiedniego rodzaju kursu – grupowego lub indywidualnego. Pojedynczy kurs trwa około dwie godziny.
Kitesurfing to dość wymagające kondycyjnie zajęcie oraz spora dawka wiedzy, więc kilka godzin jednorazowej nauki jest w zupełności wystarczające. Cały podstawowy kurs kitesurfingu trwa około dwóch tygodni.
Lekcje zaczyna się od zagadnień teoretycznych, związanych z nauką pływania, zagrożeniami i podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Naukę praktyczną kitesurfingu rozpoczyna się od pływania po najbardziej dogodnej ku temu nawierzchni. Akwen wodny powinien być duży, a miejsce z którego startujemy puste, zaś woda powinna być płytka, a dno piaszczyste, aby nie poranić sobie ciała i nie nabawić się poważniejszych kontuzji.
Czytaj też: Wakacyjne sporty wodne: zobacz, czym różnią się flyboard, wakeboarding i windsurfing
Gdzie w Polsce można nauczyć się kitesurfingu?
W Polsce kursy windsurfingu organizowane są co raz częściej ze względu na idealne warunki do uprawiania tego sportu wodnego. Jest to Zatoka Pucka i Półwysep Helski, gdzie organizowane są kursy oraz zawody kitesurfingowe. Do miast, w których można z powodzeniem nauczyć się jazdy kitesurfingowej można zaliczyć między innymi Hel, Juratę, Jastarnię, Chałupy, Władysławowo oraz Gdynię.
Sprzęt do kitesurfingu
Sprzęt do surfingu dzieli się na deskę, latawiec, bar, trapez, pompkę i leash. Kluczowe przy doborze właściwego sprzętu są bar, deska oraz latawiec: Bar składa się z kilku (najczęściej czterech lub pięciu) linek oraz taśmy Depowera, które regulujące moc latawca oraz Chicken Loopa. Wpływa to na pracę pętli, która łączy bar z linkami do pasa, czyli trapezu.
Trapezy można podzielić na siedzeniowe lub te przypinane do pasa. Deski do kitesurfingu mają od 1 do 2 metrów długości i nie należą do desek wypornych. Owszem, utrzymują się na wodzie, ale kiedy staniemy na nich bezpośrednio, zaczynamy się zatapiać.
Deski do kitesurfingu mają różny kształt, wyporność oraz długość, a te parametry dobiera się do umiejętności i oczekiwań praktykującego. Najpopularniejsze rodzaje desek dzielą się na Twin-Tip – deski, które dają możliwość pływania w dwóch kierunkach oraz Directional – sprzęt, który podobny jest do deski surfingowej. Deska ta wyposażona jest w pasy, które wspomagają stabilny kontakt nóg z podłożem.
Latawiec, to sprzęt który napędza pływanie. Wśród nich można wyróżnić: LEI, Bow (łuk), C-shape (w kształcie litery C), Hybrydę (połączenie C-shape z Bowem), Deltę, Sigmę, latawiec komorowy.
Czytaj też:Stand up paddle, czyli wiosłowanie na stojącoSnorkeling, czyli nurkowanie z rurką: od czego zacząć?Pływanie - wpływ na zdrowie, mięśnie i odchudzanie. Nauka pływanie i popularne style pływackie
Ile kosztuje kitesurfing?
Cena za kurs kitesurfingu waha się w zależności od tego, na jakie zajęcia się zdecydujemy. Przykładowo dziesięć godzin z instruktorem może kosztować od 1100 do 1300 złotych za lekcje indywidualne, a za lekcję we dwoje od 800 do 1000 złotych. Pojedyncza indywidualna lekcja kitesurfingu to cena około 180 złotych za godzinę, a w zajęciach grupowych około 140 złotych. Warto więc zdecydować się na cały kurs z góry, jeśli jesteśmy zmotywowani do tego, aby nauczyć się kitesurfingu.
Sprzęt do kitesurfingu, czyli deska, latawiec, bar, trapez, pompka i leash, kosztuje około pięć tysięcy złotych. To sporo, jeśli planujemy pływanie tylko raz w roku, więc warto wtedy zaopatrzyć się w wypożyczony sprzęt. Koszt takiej usługi jest dużo mniejszy, ponieważ zakłada ok. kilkaset złotych.
Jakie są zalety kitesurfingu?
Zalet kitesurfingu jest naprawdę wiele, można do nich zaliczyć:
- Poprawę wydolności i wytrzymałości fizycznej: technika pływania według tego rodzaju surfingu polega na wykorzystywaniu pracy całego ciała, musimy utrzymywać się na desce, dobrze balansować ciałem oraz mocno trzymać w rękach latawiec.
- Relaks i odreagowanie stresu: może się to wydawać dziwne, skoro kitesurfing jest tak wymagającym fizycznie sportem, ale nic bardziej mylnego! Kiedy już złapiemy podstawową technikę i zasady jazdy na kite, to uprawianie tego sportu zacznie nam przynosić wiele innych korzyści. Kontakt z wodą i świeżym powietrzem ma bowiem nieoceniony wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.
- Wzmocnienie mięśni: kitesurfing to sport wodny, który angażuje do pracy mięśnie całego ciała.
- Możliwość uprawiania tego sportu cały sezon: kitesurfing to sport, który można praktykować niemal wszędzie tam, gdzie jest woda. Oczywiście akwen musi spełniać pewne warunki, ale w sezonie wakacyjnym możemy pływać po Bałtyku, a w zimowym wyjechać za granicę. Kitesurfing ma także swoją zimową odmianę, tj. snowkiting.
Polecany artykuł: