16 wynalazków, które zmieniły bieganie
Bieganie to najpopularniejszy sport świata, więc nic dziwnego w tym, że projektanci i kreatorzy dwoją się i troją, aby zapewnić biegaczom komfort i wygodę. Światowe koncerny prześcigają się w stwarzaniu innowacyjnych wynalazków i gadżetów – a dzięki temu zawodowym i amatorskim sportowcom z roku na rok żyje się coraz lepiej. Sprawdź, jak ewoluowało bieganie w ostatnich latach oraz dowiedz się więcej zarówno o prekursorach wynalazków biegowych, jak i nowinkach technologicznych.
Spis treści
Buty do biegania, zegarki, mierniki, pulsometry, odzież sportowa… to wszystko stwarza duże pole do popisu wszelkiej maści kreatorom, naukowcom i projektantom. Co roku na rynek trafia kilka a nawet kilkanaście nowinek technicznych, z których biegacze chętnie korzystają. Jednak często nie doceniamy możliwości, jakie daje XXI wiek i zapominamy o tym, że w ubiegłym stuleciu bieganie nie było wcale takie proste i przyjemne.
Jeśli miałeś ochotę na bieg, nie wystarczyło założyć kamizelki do biegania lub pasa z wodą, a trzeba było wodę trzymać ze sobą w ręku. Kiedy chciałeś zmierzyć czas biegu i sprawdzić swoje tętno, musiałeś obyć się bez tego, ponieważ pierwszy zegarek elektryczny został wynaleziony dopiero w latach 70-tych.
A gdy naszła cię ochota na bieganie po śliskim błocie w lesie? Cóż, gofrowa antypoślizgowa i amortyzująca podeszwa Nike dostępna jest dopiero od 1974 roku.
Nie wspominając już o tym, że bieganie dla pań było lekko mówiąc nieprzyjemne – dawniej nie było przecież staników sportowych. To jedynie pokazuje, jak przydatne są nowe technologie, a o tych i innych wynalazkach przeczytasz właśnie w naszym artykule!
Wynalazki biegowe XX wieku, które zrewolucjonizowały sport
1. Bieżnia Pacemaster 600 – wynaleziona w 1968 roku
Dzięki bieżni Pacemaster 600 nie trzeba czekać na sprzyjającą pogodę, aby pójść pobiegać. Trening joggingu można teraz odbyć na każdej siłowni!
Pierwszą na świecie bieżnię wynaleziono w Seattle. Zaprojektował ją kardiolog Robert Bruce z University of Washington. Co ciekawe, bieżnia wcale nie służyła jedynie do joggingu. Autor stworzył ją z myślą o możliwości oceny pracy serca i płuc już w 1952 roku, ale zanim biegacze na tym skorzystali minęło aż 16 lat.
Kiedy model Pacemaster 600 wszedł na rynek, przedsiębiorca Bill Staub zaprojektował linię komercyjnych modeli do biegania.
Nowości jakie wdrożył to: wybór „terenu” biegowego, między biegiem w terenie a po ulicy, co odzwierciedla dobór miękkiego lub twardego podłoża.
Czytaj też: Trening na bieżni - jak ćwiczyć na bieżni, żeby schudnąć?
2. Stanik do biegania – zaprojektowany w 1977 roku
Pierwszy stanik sportowy powstał w 1977 roku, a na jego pomysł wpadły dwie biegaczki Hinda Miller i Lisa Lindahl. Stanik do biegania okazał się prawdziwą rewolucją nie tylko sportową, lecz także modową!
Biegaczki założyły nawet profesjonalną firmę: Jogbra (która została później przejęta przez Championa) i rozpoczęły komercyjną produkcję kobiecych staników sportowych. Za ten wynalazek my kobiety jesteśmy chyba wdzięczne najbardziej ;)
3. Buty do biegania – Nike Waffle Trainer powstałe w 1974 roku
Z powstaniem butów Nike wiąże się pewna zabawna anegdota. Bill Bowerman, trener na Uniwersytecie w stanie Oregon, dwoił się i troił, aby wpaść na innowacyjny pomysł wykreowania butów sportowych.
Sprawa okazała się jednak dużo prostsza – Bowerman wykorzystał do projektu podeszwy… gofrownicę swojej żony! Wlał do niej piankę uretanową i tak powstała znana na całym świecie gofrowa podeszwa.
Projekt butów zakończył się użyciem gumowych części. W rezultacie żadne inne buty nie amortyzowały tak dobrze, jak słynne najki.
Z początku firma nazywała się Blue Ribbon Sports, ale kilka lat później zmieniła nazwę na Nike i chyba nie ma na świecie osoby, która by o niej nie słyszała.
Czytaj też: Historia buta sportowego – dlaczego każdy but sportowy w Polsce nazywamy adidasem
4. Zegarki sportowe – Casio Casiotron z 1974 roku
Pierwszy zegarek elektroniczny został wyprodukowany w 1972 roku przez firmę Hamilton. Model pulsar, bo tak się nazywał, był stworzony z 18-karatowego złota i kosztował, uwaga, uwaga… aż 2100 dolarów!
Może to kwestia ceny, a może parametrów, ale nie ten zegarek poruszył sercami biegaczy, a model Casio – Casiotron! Zegarek miał stoper, wyświetlał godziny, minuty oraz sekundy, no i kosztował jedynie 150 dolarów.
Czego więcej trzeba biegaczom do szczęścia? Na to pytanie z pewnością odpowiedź znają twórcy dzisiejszych opasek monitorujących aktywność i zegarków sportowych ;)
5. Czujnik pracy serca Polar PE200 – wypuszczony na rynek w 1983 roku
Bezprzewodowy czujnik pracy serca to po dziś dzień niezwykle ważny i przydatny wynalazek. Biegacze z entuzjazmem wykorzystywali go do joggingu i zakładali charakterystyczny pasek na piersi. Skonstruował go fiński profesor elektroniki Seppo Saynajakangasa.
Co ciekawe, firma Solar i Addisas mają zamiar wypuścić na rynek koszulki i staniki sportowe z wbudowanym sensorem, który działa jak opaski do mierzenia pracy serca. Oczywiście w dalszym ciągu będą współpracować z prekursorem gadżetu – firmą Polar’s RS800sd Running Computer.
6. Buty stabilizujące – wynalezione w 1984 roku
Buty stabilizujące miały jeden ważny cel – wyeliminowanie problemu z pronacją stopy, czyli skręcaniem jej do wewnątrz. Buty powstały dzięki współpracy trzech firm: Saucony stworzyła zewnętrzny plastikowy stabilizator pięty, Etonic skonstruował wyciąganą wkładkę, a firma New Balance poprawiła wygląd butów.
Efektem biegania w tym butach była lepsza amortyzacja stawów i stabilizacja osi kończyny dolnej, tj. kostki, kolana oraz biodra, co redukowało przeciążenia i zapobiegało kontuzjom.
7. Licznik Jones-Oerth – wynaleziony 1984 roku
Licznik Jones-Oerth ma za zadanie mierzyć dokładną odległość trasy, a w latach 70-tych wcale nie było to takie proste. Miarka używana przez sędziów licząca pełne obroty koła okazała się nie być tak dokładna, jak przewidywali.
Z tego względu Jones-Oerth wpadł na pomysł skonstruowania licznika, który mierzyłby dystanse z dokładnością co do centymetra!
Do dziś jego licznik jest oficjalnym narzędziem mierniczym stosowanym na całym świecie.
8. Okulary przeciwsłoneczne Oakley – wynalezione 1984 roku
Pierwsze okulary przeciwsłoneczne dla biegaczy, model Oakley, wpuściła na rynek firma Eyeshades. Okulary charakteryzowały się plastikowymi soczewkami i lekkimi oprawkami, których gumowe noski i zauszniki sprawiały, że nie ześlizgiwały się z twarzy biegacza.
Co ciekawe, w 2004 roku firma wypuściła na rynek model z odtwarzaczem Mp3 wbudowanym w oprawki okularów!
9. Nylonowe szorty Champion – zaprojektowane w 1986 roku
Firma Champion w latach sześćdziesiątych skonstruowała nylonowe szorty, które zrewolucjonizowały modę sportową! Nylon z natury jest lekki, nie obciera i nie widać na nim plam od potu, więc stworzony jest wręcz z myślą o sportowcach!
Co ciekawe, w 1976 roku firma Adidas dołączyła do spodenek opinające slipy, które dodatkowo zwiększały komfort biegaczy. Slipy pozwalały nie nosić dodatkowej bielizny, a także pozwalały na większą swobodę ruchów bez obaw o widoczność bielizny lub intymnych części ciała.
10. Pas na wodę Camelbak – z 1988 roku
W 1988 roku Michael Edison zmęczony podczas biegu popijaniem wody z butelki, przyczepił do swoich pleców kroplówkę i pił wodę przez rurkę. Dzięki temu, jego znajomy Roger Fawcett wykorzystał pomysł kolegi i stworzył projekt pierwszego pasu z bukłakiem na wodę.
Camelbak, bo tak nazywał się ten model, składa się z regulowanego paska, małej przegródki na wodę i gumowej rurki do picia. Nie dość, że wygodne to jeszcze funkcjonalne!
11. ChampionChip – stworzony w 1994 roku
ChampionChip to urządzenie, które raz na zawsze skończyło z niejasnościami podczas biegu, co do przekraczania linii i zmiany toru przez biegaczy. Chipy te przesyłają do komputera sygnał elektromagnetyczny, kiedy zawodnik przebiega obok czujników zamieszczonych wzdłuż trasy.
Chipy po raz pierwszy zostały użyte w 1994 roku podczas maratonu berlińskiego, a w 2003 roku zostały udoskonalone o natychmiastowe przesyłanie czasów do telefonów komórkowych.
Dzięki czujnikom biegacze nie muszą czekać na zdanie numerków startowych i oficjalne wyniki po przekroczeniu mety, ponieważ chipy wysyłają dane na bieżąco.
Wynalazki biegowe XXI wieku
1. Opaska sportowa
W dzisiejszym świecie opaska sportowa to absolutny must have! Opaski pozwalają stale monitorować stan naszego zdrowia i zbierać takie parametry jak: tętno, spalane kalorie, ilość przebytych kroków w ciągu dnia, jakość snu itp., a do tego mają także funkcję minutnika, stopera, a nawet prognozę pogody i gps!
To niezwykle przydatny gadżet, zwłaszcza dla pasjonatów biegania terenowego i profesjonalnych biegaczy.
2. Best Breathe i Power Breathe
Best Breathe to idealny gadżet dla każdego biegacza, który ma problemy z układem oddechowym. Best Breathe stworzony jest z plastikowych rurek, które wkłada się do nosa – dzięki temu udrażniają go i zwiększają przepływ powietrza.
Drugim gadżetem o tej samej funkcji jest Power Breathe. Ten gadżet pomaga wytrenować mięśnie oddechowe odpowiadające za prawidłowe natlenienie organizmu.
W tym celu powinno się oddychać wciągając powietrze przez specjalnie zaprojektowany ustnik. Zadanie to tylko zdaje się być proste – urządzenie stawia opór i zmusza nasze mięśnie oddechowe do intensywniejszego wysiłku.
3. Odzież kompresyjna
Tego typu odzież pozwala na dużo większy wysiłek fizyczny niż w normalnym bawełnianym czy nylonowych stroju.
Odzież działa jak opaska uciskowa – dociska mięśnie i sprawia, że wolniej dopada je zmęczenie. Są zwolennicy tej teorii, ale też i tacy, którzy odradzają noszenie odzieży kompresyjnej – wszystko zależy od naszego stanu zdrowia i oczekiwanych efektów.
Nie mniej jednak, z pewnością odzież kompresyjna dla biegaczy jest przydatnym i innowacyjnym gadżetem sportowym.
4. Kamizelka do biegania
Kamizelka biegowa to bardzo przydatny gadżet. Jeśli zdarzyło ci się wychodzić biegać i zastanawiałeś się, gdzie schować telefon, portfel, wodę i inne przydatne rzeczy, to kamizelka do biegania wydaje się być dla ciebie idealnym gadżetem.
Kamizelki te wykonane są z lekkiej i przewiewnej siateczki nie krępującej ruchów, co sprawia, że można je nosić o każdej porze dnia i przy każdej pogodzie. Najczęściej wybieraną kamizelką jest Urban Tool sportHolster.
5. Analizator kwasu mlekowego
To doskonały gadżet pozwalający ocenić efektywność naszego treningu! Kwas mlekowy wydzielany jest podczas wysiłku fizycznego i pełni on rolę sprzymierzeńca w walce ze zmęczeniem.
Analizator działa na podobnej do glukometru zasadzie – wystarczy ukłuć się w palec i nanieść kroplę krwi na pasek oraz umieścić go w urządzeniu – wówczas wskaże potrzebne nam parametry.
Najbardziej znanej analizatory kwasu mlekowego to The Edge, Accutrend i LactateScout.
Polecany artykuł: