Bieganie po ścieżkach rowerowych - sprawdź, za co można dostać mandat
Bieganie po drogach rowerowych jest niezgodne z prawem, ponieważ jest to przestrzeń tylko dla rowerzystów. Za jogging na takiej ścieżce można dostać mandat. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy w danym rejonie nie ma chodnika dla pieszych.
Spis treści
Bieganie na ścieżkach rowerowych to nie jest właściwe rozwiązanie. Zgodnie z prawem drogi rowerowe przeznaczone są tylko dla osób jadących na rowerze. Piesi, rolkarze, deskorolkarze, jadący na hulajnodze, a nawet osoby, które zsiadły z roweru i prowadzą go obok siebie, nie powinni poruszać się po drodze rowerowej. Grozi za to mandat w wysokości 50 zł. Biegacz, choć porusza się szybciej niż typowy piechur, w myśl Prawa o Ruchu Drogowym wciąż jest pieszym.
W praktyce jednak ścieżki wytyczone (i oznakowane) dla rowerzystów należą do często uczęszczanych tras przez biegaczy. A sami amatorzy joggingu nie zawsze chyba zdają sobie sprawę z tego, że bieganie po drodze rowerowej zagraża ich bezpieczeństwu. Niektórzy rowerzyści jeżdżą bardzo szybko. Jeśli muszą omijać biegaczy, którzy często mają słuchawki w uszach, nietrudno o wypadek.
Przeczytaj: Bieganie 10-tygodniowy plan treningowy dla początkujących
Czemu biegacze wybierają drogi rowerowe
Bieganie po ścieżkach rowerowych jest dla wielu osób wygodniejsze, bo są lepiej oświetlone, nie trzeba omijać pieszych, ani uważnie patrzeć pod nogi z powodu nierówności. Choć jeśli oceniać to pod kątem zdrowotnym, najlepsze dla stawów i mięśni byłoby bieganie po naturalnej nawierzchni (np. wydeptanej ścieżce), a nie po asfalcie czy płytach chodnikowych. Poza tym drogi rowerowe najczęściej znajdują się wzdłuż ulic (bliżej niż chodnik), co oznacza wdychanie spalin w trakcie treningu.
Poznaj: 16 wynalazków, które zmieniły bieganie
Ważne oznakowanie
Biegacze i rowerzyści powinni zwracać uwagę na oznakowanie w danej okolicy. Trzeba umieć odróżnić drogę tylko dla rowerów (znak C-13) od drogi dla rowerów i pieszych (C-13/C-16), występującej w dodatku w dwóch wersjach. Popularnie nazywa się ją ciągiem pieszo-rowerowym (CPR). O ile na drodze dla rowerów pieszy nie powinien się pojawić, to na drodze dla rowerów i pieszych nie tylko wolno mu się poruszać, ale ma pierwszeństwo – to rowerzysta musi mu ustępować miejsca.
- Jeśli na znaku jest kreska pozioma - ruch pieszych i rowerzystów odbywa się na całej powierzchni.
- Jeśli na znaku jest kreska pionowa - ruch pieszych i rowerzystów odbywa się odpowiednio po wskazanych stronach drogi.
- Znak z samym rowerem oznacza drogę tylko dla rowerzystów.