Jak zostać trenerem personalnym?

2021-12-27 12:58

Jak zostać trenerem personalnym? Jakie uprawnienia trzeba zdobyć, jakie kursy odbyć? Co musi wiedzieć trener personalny? Przekonajcie się.

Trener personalny pomaga sportsmence wykonywać ćwiczenia ze sztangą na siłowni.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Trener personalny - co musi wiedzieć?
  2. Trener personalny - kursy
  3. Trener personalny - cechy osobowości
  4. Trener personalny - kondycja zdrowotna

Jak zostać trenerem personalnym? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to świetnie trafiłeś - najpierw musisz wiedzieć, że zawód trenera personalnego nie jest regulowany żadnym prawem. To prawda. A jeśli nie ma prawa regulującego wykonywanie zawodu, to nie ma żadnych obostrzeń, które wymagają ukończenia jakiegoś kursu lub zaliczenia egzaminu.

W formie -- Trening a typ sylwetki

Jeśli szukasz kursu na trenera personalnego - uważaj na firmy, które legitymują się tym, że nadają uprawnienia. Takich uprawnień po prostu nie ma, bowiem nie wymaga tego żadne prawo. Zawód trenera personalnego jest zawodem wolnym.

Trener personalny - co musi wiedzieć?

Trener personalny powinien posiadać wiedzę z zakresu budowy ludzkiego ciała, dietetyki, treningu oraz suplementacji. Musi umieć dobrać ćwiczenia do kondycji zdrowotnej klienta, zasugerować odpowiednią dietę, ewentualnie suplementację. Przy intensywnym wysiłku fizycznym łatwo zrobić krzywdę, a odpowiedzialność za to poniesie trener personalny. 

Trener personalny powinien wiedzieć, jaki trening dopasować do możliwości swoich klientów. Przy zajęciach grupowych musi także umieć ułożyć odpowiedni trening do poziomu grupy.

Trener personalny - kursy

Na dobrych kursach prowadzone są zajęcia z anatomii, fizjoterapii, dietetyki, psychologii, a czasem nawet marketingu. Trener personalny powinien mieć wykształcenie średnie, ale oczywiście ukończenie Akademii Wychowania Fizycznego będzie bardzo dobrze postrzegane, zwłaszcza przez klientów czy pracodawcę. Trener personalny musi znać także metody ćwiczeń z wykorzystaniem różnego sprzętu do fitnessu czy na siłowni.

Kurs na trenera personalnego może trwać nawet kilka miesięcy. Unikaj podejrzanie tanich i szybkich kursów, bowiem może okazać się, że nie nauczysz się na nich za wiele. A taki brak wiedzy będzie cię kosztował czyjeś zdrowie...

Trener personalny musi też ciągle się doszkalać. Im więcej będzie miał do zaoferowania klientom, tym więcej klientów będzie mieć. Prosta zasada. 

Trener personalny - cechy osobowości

Trener personalny pracuje z ludźmi, musi więc umieć się z nimi komunikować. Powinien posiadać dar przekonywania i musi umieć motywować swoich klientów. Często na kursach przeszli trenerzy uczą się psychologicznych sposobów motywacji, które później mogą wykorzystać w swojej pracy. 

Trener personalny musi być wyrozumiały, budzić zaufanie, a także być cierpliwy i pozytywnie nastawiony. Należy także pamiętać, że godziny treningów będą dopasowane do potrzeb klientów, a ci zazwyczaj wybierają treningi albo wczesnym rankiem, albo wieczorem po pracy. Często trenerzy personalni pracują także w weekendy.

Trener personalny - kondycja zdrowotna

Trener personalny będzie wzorem dla swoich klientów. Musi więc być sprawny fizycznie i posiadać dobrą kondycję. Wielu trenerów prowadzi oficjalne profile, gdzie każdy może podejrzeć, jak żyją. Pokazują tam co jedzą (czyli lansują zdrowe odżywianie) oraz jak ćwiczą. 

Trener personalny nie jest łatwym zawodem, ale daje wiele satysfakcji.

Sonda
Jak tam z motywacją do ćwiczeń?