Jak zrobić przejście w przód i przejście w tył - technika krok po kroku

2020-02-20 16:11

Jak zrobić przejście w przód i przejście w tył? Ucząc się techniki krok po kroku przekonasz się, że to wcale nie takie trudne! Jeśli jesteś wysportowany, masz silne ręce i dużą gibkość, te ćwiczenia mogą okazać się dla ciebie naprawdę proste. Zobacz filmik, na którym instruktorka gimnastyki Aleksandra Woźniak i jej podopieczna Marysia Naumiuk od podstaw pokazują, jak zrobić przejście w przód i w tył.

Jak zrobić przejście w przód i przejście w tył - technika krok po kroku
Autor: Getty Images Przejście w przód i przejście w tył to jedne z najtrudniejszych ćwiczeń gimnastycznych.

Spis treści:

  1. Jak zrobić przejście w przód?
  2. Jak zrobić przejście w tył?

Jak zrobić przejście w przód i w tył - jedne z najtrudniejszych ćwiczeń gimnastycznych? W wypracowaniu właściwej techniki pomoże kilka osobnych ćwiczeń jak stanie na rękach i mostek. Przejście w przód i w tył wymaga dużej sprawności fizycznej, ale dla osób zaznajomionych ze sportem i praktykujących go nie będzie aż takim wyzwaniem.

Pamiętaj jednak, że aby wykonać przejście w przód i przejście w tył należy najpierw prawidłowo wykonywać wspomniany mostek i stanie na rękach. Jeśli nie potrafisz zrobić tych ćwiczeń, odbywaj regularny trening stania na rękach i mostka. Możesz wspomagać się ćwiczeniami siłowymi z hantlami, aby wzmocnić ręce i plecy, oraz rozciąganiem, żeby płynniej schodzić do pozycji mostka. Stanie na rękach na początku ćwicz przy ścianie, to pomoże zmniejszyć ryzyko urazu lub kontuzji.

Jak zrobić przejście w przód?

Obejrzyj poniższy film, aby dowiedzieć się, jak krok po kroku zrobić przejście w przód:

Przejście w przód

Ćwiczenia do przejścia w przód na dwie nogi

  1. Najpierw wykonaj rozgrzewkę. Połóż się na brzuchu, oprzyj dłonie na macie, następnie odchyl tułów w tył wraz z głową. W tej pozycji przybliż stopy do głowy. Palce stóp powinny być obciągnięte. Skłony w tył można wykonywać również w klęku. Połóż dłonie na biodra i wygnij się do tyłu wypychając biodra w przód. Po każdym skłonie w tył wykonaj skłon do przodu. Usiądź na piętach i wyciągnij ręce przed siebie, nie zadzieraj głowy, czoło powinno dotykać do maty.
  2. Spróbuj najpierw wykonać mostek i stanie na rękach. Jeśli już umiesz robić te dwa elementy przejścia w przód, możesz przejść do właściwego ćwiczenia.
  3. Stań przed matą i wystaw nogę do przodu.
  4. Ustaw się w pozycji wyjściowej – ręce unieś w górę na szerokość ramion.
  5. Przejdź do stania na rękach, utrzymaj pozycję.
  6. Wykonaj mostek i wstań z rękami uniesionymi w górę.

Ćwiczenia na przejście w przód na jedną nogę (z pozycją szpagatu)

  1. W pozycji stania na rękach zatrzymaj się w szpagacie – wysuwając jedną nogę w przód, a drugą wypychając do tyłu.
  2. Aby przejść do mostka, postaw jedną nogę na macie. Wstań z jedną nogą w górze i skończ ćwiczenie z nogą wysuniętą przed siebie (pozycja wyjściowa). Palce stóp powinny być obciągnięte, a kolana proste.
  3. Ruch powinien odbywać się płynnie.
Ważne
  • Jeśli cierpisz na ból pleców lub dyskopatię, powinieneś unikać wykonywania mostka, ponieważ silne wygięcie w tył może nadmiernie obciążyć odcinek lędźwiowy.
  • Jeżeli jesteś osobą początkującą, wykonuj przejścia w tył i przód z pomocą instruktora albo osoby, która będzie cię asekurować.

Jak zrobić przejście w tył?

Obejrzyj poniższy film, aby dowiedzieć się, jak krok po kroku zrobić przejście w tył:

Przejście w tył

Ćwiczenia na przejście w tył na dwie nogi

  1. Aby nauczyć się przejścia w tył, stań przodem do drabinek w lekkim rozkroku. Wykonaj mostek i zacznij stopniowo wchodzić po szczebelkach drabinek jak najwyżej (aby zrobić to ćwiczenie musisz stanąć naprawdę blisko).
  2. Następnie odepchnij się do tyłu i wróć do pozycji wyjściowej.Kiedy już jesteś odpowiednio rozgrzany, stań tyłem do maty w lekkim rozkroku.
  3. Trzymając ręce w górze na szerokość barków wykonaj mostek.
  4. Odbij się z nóg do przejścia w tył i wróć do pozycji wyjściowej. W trakcie wykonywania przejścia trzymaj nogi razem.

Ćwiczenia na przejście w tył na jedną nogę (z pozycją szpagatu)

  1. Stań z uniesionymi w górę rękami i wysunięta do przodu nogą.
  2. Wykonaj mostek na jednej nodze i zatrzymaj się w tej pozycji w szpagacie – z jedną nogą wyciągniętą do przodu, a drugą wysuniętą w tył.
  3. Zejdź na jedną nogę i wróć do pozycji wyjściowej.