Metoda Gyrotonic - na czym polega?

2020-06-15 11:32

Metoda Gyrotonic zrewolucjonizowała sport w Stanach Zjednoczonych, a teraz wkracza do Polski! Gyrotonic przywraca potrzebny balans i harmonię ciała, dbając o nasze stawy i mięśnie jednocześnie. Trening odbywa się na specjalnej maszynie do ćwiczeń, która kompleksowo troszczy się o cały nasz aparat ruchu.

Metoda Gyrotonic - na czym polega?
Autor: Getty Images

Gyrotonic nazywa się inaczej jogą dla tancerzy. Dlaczego? Ponieważ łączy w sobie różne techniki treningowe i formy ruchu, które jednocześnie poprawiają mobilność i gibkość oraz zwiększają siłę i wytrzymałość naszego ciała. Dedykowana jest miłośnikom jogi i pilatesu oraz osobom cierpiącym na przewlekłe bóle i nieprzyjemne napięcia w ciele, ale nie tylko oni powinni spróbować swoich sił w treningu metodą gyrotonic. Zajęcia przeznaczone są właściwie dla każdego, kto lubi ruch i chce pozostać w dobrej kondycji aż po długie lata. Warto przekonać się dlaczego, a odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Cierpisz na przewlekłe bóle, wracasz do sprawności po kontuzji lub szukasz systemu ćwiczeń, który w bezpieczny sposób wyrzeźbi twoją sylwetkę oraz nauczy cię świadomości i kontroli ciała? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o rewelacyjnej metodzie gyrotnic!

Spis treści

  1. Metoda Gyrotonic – co to jest?
  2. Metoda Gyrotonic – jak działa maszyna do ćwiczeń i na czym polegają zajęcia?
  3. Metoda Gyrotonic – co dają ćwiczenia?
  4. Metoda Gyrotonic – dla kogo?

Metoda Gyrotonic – co to jest?

Metoda Gyrotonic to popularny w USA system ćwiczeń, który łączy w sobie wiele różnych technik i stylów treningowych, m.in. jogę, taniec, gimnastykę, tai-chi, a nawet pływanie. Ćwiczenia wykonuje się na specjalnej maszynie do gyrotonicu. Ten system treningowy polega na kontroli oddechu i zwiększaniu świadomości własnego ciała poprzez wykonywanie płynnych i głębokich ruchów oraz skupieniu na poprawnej technice ćwiczeń.

Gyrotonic pozwala przywrócić wewnętrzną równowagę organizmu, odzyskać spokój oraz zwiększyć mobilność zastałych stawów i mięśni.

W Polsce ta metoda nie jest jeszcze powszechnie znana, ale w Stanach Zjednoczonych bije rekordy popularności! Co ciekawe, metodę gyrotonic wybierają najczęściej kobiety w ciąży lub w połogu, ponieważ pozwala ona na pozostanie w zdrowiu i dobrej formie fizycznej oraz doskonale przywraca sprawność aparatu ruchu. Z gyrotonic chętnie korzystają także ludzie, którzy prowadzą siedzący tryb życia oraz ci, którzy są w procesie rehabilitacji.

Metoda Gyrotonic – jak działa maszyna do ćwiczeń i na czym polegają zajęcia?

Pomysłodawcą metody gyrotonic jest Węgier Juliu Horvath, który był zawodowym tancerzem i solistą między innymi w New York Opera oraz The Huston Ballet. Tancerz cierpiał na przewlekłe bóle kręgosłupa spowodowane zwyrodnieniami stawów oraz powtarzające się kontuzje. To wszystko spowodowało, że Horvath zacząć myśleć nad własnym systemem ćwiczeń, który mógłby ulżyć jego bólom i poprawić sprawność bez narażania go na kolejne dolegliwości. Właśnie tak wpadł na metodę gyrotonic i pracę nad maszyną do treningu, który rozpowszechnił w autorskim studiu White Cloud w USA.

Maszyna do gyrotonic aktywuje ciało w siedmiu naturalnych płaszczyznach ruchu kręgosłupa: skłony w przód, skłony w tył, skłony w lewo i prawo, oraz skręt w lewo i prawo a także ruch okrężny. Urządzenia w maszynie odzwierciedlają ruchy, które wykonujemy w wodzie lub podczas pływania, więc skutecznie odciążają ciało.

Z czego składa się maszyna do gyrotonicu? Tworzy ją kilka urządzeń. Za podstawę sprzętu robi wieża, która zbudowana jest ze skóry oraz drewna. Do niej dołączone są także hantle, liny i bloczki tworzące cały system maszynowy.

W rehabilitacji kręgosłupa, barków, łokci czy nadgarstków, przydatna jest także maszyna zwana gyrotoner, która jest specjalną platformą dla osób powracających do zdrowia po kontuzjach i urazach. Co więcej, osoby biorące udział w zajęciach metodą gyrotonic mogą korzystać z deski do ćwiczeń rozciągających oraz drabinki przeznaczonej do gimnastyki nóg.

Jak wygląda trening gyrotonic? Trening jest prowadzony pod stałym nadzorem nauczyciela, który musi posiadać aktualną licencję do prowadzenia zajęć wydaną przez GYROTONIC® International Headquarters, Pennsylvania, USA. Program zajęć układany jest globalnie i w każdej placówce powinien obowiązywać ten sam schemat prowadzenia treningu w zgodzie z programem GYROTONIC® EXPANSION SYSTEM.

Pojedyncze zajęcia zazwyczaj trwają godzinę, a przed nimi wykonywana jest około 10 minutowa rozgrzewka. Na początku zazwyczaj używana jest technika zwana „scrubing”, w której za pomocą ręcznika lub naturalnej gąbki specjalnym masażem usprawnia się pracę układu krwionośnego i limfatycznego. Pozwala to pozbyć się toksyn oraz martwych komórek i rozgrzać układ nerwowy. Po tym krótkim automasażu zaczyna się trening właściwy, który stopniowo wprowadza coraz bardziej wymagające elementy. Zaczyna się od uruchomienia stabilizacji i poprawy mobilności wszystkich odcinków kręgosłupa tak, aby pobudzić go do dynamicznej pracy.

Na początku wykonywane są małe zakresy ruchów, które stopniowo stymulują układ nerwowy, a przy tym – układ powięziowy do pracy. W treningu używane będą wszystkie ścięgna w ciele zgodnie z anatomią i jak najgłębszym ruchem możliwym w danym stawie. Podczas ćwiczeń niezwykle ważny będzie właściwy oddech, który będzie prowadził nas przez trening.

Koszt pojedynczej lekcji to 250 złotych, a lekcja wprowadzająca to wydatek rzędu 150 złotych. Można też spotkać się z modyfikacjami czasowymi i nieco mniejszym kosztem zajęć, co jest dobierane indywidualnie przez placówkę, która oferuje zajęcia metodą gyrotonic (np. 130 złotych za 2 godziny zajęć).

Metoda Gyrotonic – co dają ćwiczenia?

Ćwiczenia metodą gyrotnic są określane mianem rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych, więc mają doskonały wpływ na cały układ ruchu. Ćwiczenia za pomocą maszyny gyrotonic pozwalają utrzymać ruchomość wszystkich stawów. Co ważne, trening daje także korzystny wpływ mięśniom – zwiększa ich siłę i wytrzymałość.

System ćwiczeń stworzony w połowie lat 70-tych skupia się na jednoczesnym wzmocnieniu i rozciągnięciu ciała, co nadaje mu zwinności i siły zarazem. Dużo ćwiczeń stworzonych przez Juliu Horvath wykorzystuje ruch okrężny, który łatwiej integruje ciało i umysł – zmysły i odczuwanie jest niezwykle ważne podczas tego treningu! Dzięki temu zyskujemy odprężenie, odczuwamy głęboki relaks, a bóle i nieprzyjemne odczucia płynące z ciała wcześniej, magicznie znikają.

Sekwencje metody gyrotonic bazują na czterech głównych zasadach: intencja, stabilność, dekompresja i koordynacja. Intencja kieruje ciało tam, gdzie chcemy i poprawia funkcje tego miejsca, stabilizacja skupia się na osadzeniu aparatu ruchu i zapewnieniu mu niezbędne bezpieczeństwo, dekompresja powoduje, że stawy poruszają się swobodnie jak w wodzie, a koordynacja harmonizuje oddech z właściwym poruszaniem.

Co więcej, trening gyrotonic uczy jak unikać napięć w ciele i jak w sposób świadomy korzystać z energii tak, aby nadać ciału i ruchowi lekkość oraz siłę.

Ćwiczenia metodą gyrotonic będą przynosiły korzystne efekty, jeśli będziemy je praktykować od dwóch do trzech razy w tygodniu po około jednej godzinie.

Metoda Gyrotonic – dla kogo?

Gyrotonic to idealny system ćwiczeń dla tych, którzy cierpią na przewlekłe i uciążliwe bóle stawów oraz tkanek miękkich takich jak więzadła, ścięgna i mięśnie. Trening będzie doskonały dla osób po przebytych urazach zwłaszcza pleców, a także w przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Co ważne, trening gyrotonic jest odpowiedni także dla kobiet w ciąży i mam, które chcą wrócić do formy po porodzie. Gyrotonic to bezpieczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz zachowanie lub odzyskanie chwilowo utraconej sprawności.

Nie ma także większych przeciwskazań do tego, aby osoby chore na otyłość nie mogły korzystać z dobrodziejstw tej techniki ćwiczeń.

I w końcu – gyrotonic jest metodą treningową dla każdego. Jeśli lubisz próbować nowych rzeczy, chcesz poprawić naszą mobilność oraz funkcjonalność ciała, a do tego marzysz o wyrzeźbionych mięśniach i pięknej sylwetce, metoda gyrotonic jest właśnie dla ciebie.