Najtrudniejsze ćwiczenia świata - top 5
Każdy, kto regularnie ćwiczy, dąży do pokonywania kolejnych słabości, aby dostrzec progres w treningu. Niektórzy stawiają na trening siłowy, inni ćwiczą pod kątem wytrzymałościowym. Dobór treningu zależy od tego, jaki cel sobie założyliśmy. Są jednak ćwiczenia, których nie wykona każdy. Sprawdź, które z nich znalazły się na liście najtrudniejszych na świecie.
Spis treści
- Zmodyfikowane pompki
- Zobacz, pompki na jednej ręce i przeciwległej nodze z treningu Michaela Taverniera:
- Human flag, czyli ludzka flaga
- Jak zrobić ludzką flagę? Tego nie można przegapić
- Dragon flag
- Zobacz, jak zrobić dragon flag
- Podciąganie się na drążku jedną ręką
- Podciąganie się na rękach w różnych wariantach
- Brzuszki do góry nogami
Jest wiele ćwiczeń, które wymagają niesamowitej siły i sprawności. Ale te przeczą prawom grawitacji i są nie do powtórzenia dla zwykłych śmiertelników. Oto ćwiczenia dla herosów.
Zmodyfikowane pompki
Pompki preferują mężczyźni, aby rzeźbić klatkę piersiową. Wykonywanie pompek angażuje przede wszystkim mięsień piersiowy większy, mięśnie naramienne, tricepsy.
Czytaj też: Ćwiczenia na klatkę piersiową – 9 najlepszych ćwiczeń w domu i na siłowni
Robienie pompek wymaga dużych nakładów energii, jednak w klasycznej formie każda regularnie ćwicząca osoba nie powinna mieć z nimi większego problemu. Powstaje on dopiero w momencie zmodyfikowania ćwiczenia. Idealnym przykładem na to są:
- pompki wykonywane w klasycznej pozycji, lecz nie na całych dłoniach, a jedynie na dwóch palcach każdej ręki
- pompki podczas, których ciężar ciała spoczywa tylko na opartych o podłogę: jednej ręce i przeciwległej jej nodze
- pompki robione w staniu na rękach
- pompki odwrotne w zwisie na drążku. Dłonie oplatają drążek, a ty wisisz twarzą skierowaną do podłogi i utrzymujesz poziomą postawę ciała względem podłoża. Poprzez uginanie rąk w łokciach pod kątem 90 stopni unosisz ciało, tak aby plecy wędrowały w stronę drążka. Stale napinasz mięśnie całego ciała, aby utrzymać je w powietrzu w prostej, poziomej linii.
Zobacz, pompki na jednej ręce i przeciwległej nodze z treningu Michaela Taverniera:
Sprawdź też: 22 rodzaje pompek - wideo i opisy
Human flag, czyli ludzka flaga
To kolejne ćwiczenie podczas którego angażujemy prawie wszystkie mięśnie ciała zatem, aby je prawidłowo wykonać nasze treningi przygotowujące powinny być wszechstronne. Podczas ludzkiej flagi mocno pracują:
- mięśnie naramienne
- mięśnie skośne brzucha
- mięśnie przedramion
- mięśnie pośladkowe
- mięśnie czworoboczne lędźwi.
Jak zrobić ludzką flagę? Tego nie można przegapić
Całe ćwiczenie polega na złapaniu się oburącz przedmiotu: rurki, drabinek na sali gimnastycznej lub czegokolwiek innego, co jest stabilnie przytwierdzone do podłoża. Ręce rozstawiamy dużo szerzej niż barki. Ustawiamy się do rurki bokiem i zaciskamy na niej dłonie. Staramy się wznieść całe ciało poziomo, tak aby przypominało flagę. Podczas chwytu barki ustawiamy w jednej pionowej linii. Kolana powinny być wyprostowane, a palce stóp obciągnięte.
Mistrzowie ludzkiej flagi angażują również nogi i podczas zmiany pozycji ciała w ćwiczeniu imitują wchodzenie po schodach.
W przeciwieństwie do materiału flagi poruszanego na wietrze ciało powinno trzymać się w poziomie sztywno. Podczas podnoszenia dolna ręka maksymalnie wypycha nas do góry, a ta ustawiona powyżej pomaga jej i ciągnie ciężar. Jeszcze mocniej zapracujemy, jeśli wzniesienie ciała do poziomu oraz jego opuszczanie będzie wykonywane bardzo powoli.
Dragon flag
Jest to kolejna odmiana wykonywania, tzw. flagi przez człowieka, jednak tym razem w całkowicie innym ułożeniu. Dragon flag jest bardzo trudnym ćwiczeniem, ponieważ przed podjęciem pierwszej próby jego wykonania wymaga mocnego wytrenowania praktycznie całego ciała.
Dragon flag polega na oderwaniu się od ziemi z pomocą rąk, a pozostawieniu na niej jedynie głowy oraz barków. Głównym elementem ćwiczenia jest położenie się na plecach przy stabilnym słupku, np. na siłowni tak, by był on przytwierdzony zarówno do szyi, jak i jednego z barków. Następnie trzeba zacisnąć na nim ręce wysoko nad głową. Wtedy z pomocą rąk i mięśni całego ciała odrywamy nogi, pośladki oraz praktycznie cały tułów od podłogi i unosimy wyprostowany do góry. Między ciałem, a podłogą tworzy się kąt około 45 stopni.
Zobacz, jak zrobić dragon flag
Podciąganie się na drążku jedną ręką
Podciąganie się na drążku jedną ręką to nie lada wyzwanie. Dla większości osób nawet klasyczne podciąganie się stanowi duże obciążenie fizyczne. Fani kalisteniki jednak muszą je opanować nawet na jednej ręce, ponieważ stanowi ono kluczowy element większości ich wariacji w powietrzu.
Metodologicznie jest ono bardzo proste. Oplata się jedną dłoń na drążku i ugina łokieć, by podnieść całe ciało do góry, np. na tyle, by głowa znalazła się nad drążkiem. Jeszcze większym utrudnieniem są skręty tułowia na prawą i lewą stronę przy podciąganiu na jednej ręce. Podczas takich ćwiczeń trzeba zawsze pamiętać, że ilość powtórzeń na każdą stronę powinna być taka sama, aby zapewnić sobie równomierny rozwój mięśni.
Podciąganie się na rękach w różnych wariantach
Brzuszki do góry nogami
Brzuszki wykonywane do góry nogami także zaliczane są do bardzo trudnych ćwiczeń. W ich trakcie trzeba pamiętać nie tylko o ćwiczonej partii mięśni, ale równocześnie o utrzymywaniu odpowiedniej postawy ciała, by jednocześnie cały czas stać na głowie. Trzeba zatem przede wszystkim na początku opanować perfekcyjne stanie na głowie.
Następnie warto sprawdzić, jak ciało zachowuje się w tej pozycji w momencie, gdy np. maksymalnie wychylimy nogi do przodu. Nikt nie chce nabawić się kontuzji, a przy tak zmodyfikowanym treningu nie trudno o nią. W momencie stania na głowie, przy szerokim rozstawieniu rąk obok głowy gwarantujemy sobie większa stabilność. Wtedy można wykonywać ruch zgięcia ciała w biodrach. Palce stóp wędrują w stronę podłogi i dotykają delikatnie ziemi. Następnie powracamy do pionowej pozycji wyjściowej. Najwięksi fanatycy tego ćwiczenie w jednej serii potrafią zrobić nawet kilkanaście powtórzeń.
Zobacz też: Brzuszki na 12 sposobów