Tak zrobisz formę do lata. Naukowcy obliczyli, ile razy w tygodniu trzeba ćwiczyć

2024-04-12 14:41

Do lata pozostało już niewiele czasu, więc to najlepszy moment, żeby przystąpić do działania, jeśli chcesz zrobić formę. Żeby ćwiczyć nie trzeba wiele, dostępne są siłownie w plenerze, można też robić treningi w domu albo spacerować. Kluczem do sukcesu, wbrew pozorom, nie jest rodzaj treningu, ale częstotliwość. Naukowcy ustalili, jak często trzeba trenować, żeby efekty były widoczne.

Tak zrobisz formę do lata. Naukowcy obliczyli, ile razy w tygodniu trzeba ćwiczyć
Autor: GettyImages Tak zrobisz formę do lata. Naukowcy obliczyli, ile razy w tygodniu trzeba ćwiczyć

Jak ćwiczyć, żeby schudnąć do wakacji? 

Badacze z University of Wisconsin-Madison ustalili, jak często trzeba ćwiczyć, żeby zrobić formę i wyrzeźbić sylwetkę. Jak się okazuje czas 2-3 miesiące to optymalny termin, żeby pozbyć paru zbędnych kilogramów, a przy tym zyskać lepszą kondycję i smuklejszą sylwetkę. Sekretem jest jednak regularność ruchu. Ile razy w tygodniu trzeba ćwiczyć, aby efekty były zauważalne?

Szczere wyznanie Maćka Musiała! Odczuwa zmęczenie treningami!

Naukowcy obliczyli, ile ćwiczyć, żeby poprawić kondycję

Naukowcy z University of Wisconsin-Madison znają już odpowiedź na to pytanie. Optymalny czas treningu, jak podają, to 150 minut tygodniowo.

Można podzielić te treningi, np. na 3 jednostki treningowe po 50 minut albo dwie po 75 minut. Ważna jest jednak systematyczność i regularność, czyli trzymanie się limitu 150 minut w każdym tygodniu.

To przepis na poprawę kondycji, a co za tym idzie, na zwiększenie wytrzymałości organizmu, lepszą odporność, oraz, oczywiście smuklejszą sylwetkę.

Ile trzeba ćwiczyć, żeby schudnąć 

Jeśli jednak zależy ci nie tylko na zmianie kształtów ciała, ale i na wyraźnej redukcji kilogramów, wówczas aktywność należałoby zwiększyć do 300 minut w każdym tygodniu. Może to być nawet 6 jednostek treningowych po 50 minut albo trzy dłuższe treningi trwające 1 godzinę i 40 minut (czyli 100 minut) za każdym razem.

Każda osoba powinna realnie ocenić swoje możliwości, zarówno jeśli chodzi o kondycję, jak i jeśli chodzi o czas, jaki może wygospodarować na treningi.

Dla lepszego dbania o zdrowie należy też zapewniać sobie jedno- lub dwudniowe przerwy między treningami. Mając na celu wzmocnienie kręgosłupa, powinno się ćwiczyć ok. 30 minut każdego dnia np. jogę.

Jakie ćwiczenia najszybciej spalają tkankę tłuszczową 

Jeśli chodzi o ćwiczenia, które szczególnie skutecznie spalają tkankę tłuszczową, to tu dane są podzielone. Większość trenerów stoi jednak na stanowisku, że regularne treningi cardio to jest klucz do sukcesu, jeśli chodzi o spalanie kalorii.

Warto pamiętać, żeby nie przeceniać swoich możliwości. Lepszy jest trening dłuższy, o niższej intensywności, niż odwrotnie. Niesie to mniejsze ryzyko kontuzji i w dalszej perspektywie bardziej wzmacnia organizm.

Lepiej postawić na godzinny spacer niż na 15-minutowy bieg. Intensywność treningów można natomiast zwiększać wraz z poprawą formy.