Chodzenie na obcasach - ile spala kalorii? Jak chodzić w szpilkach?
Umiejętne chodzenie na obcasach jest uważane za symbol kobiecości i seksapilu. Szpilki wizualnie wysmuklają nogi oraz dodają sylwetce sprężystości. Jednak czy chodzenie w szpilkach nie jest szkodliwe? A może chodzenie na obcasach wręcz pomaga uzyskać zgrabną sylwetkę? Jedno jest pewne, pod względem wysiłku fizycznego, jakiego ta czynność wymaga, chodzenie na obcasach spala dużo kalorii. Dowiedz się, jak poprawnie chodzić w szpilkach i sprawdź, jakie korzyści i negatywne skutki niesie ze sobą ta czynność.
Spis treści
- Negatywne skutki chodzenia w szpilkach
- Zalety chodzenia na obcasach
- Jak chodzić w szpilkach? Nauka krok po kroku
- Chodzenie na obcasach w ciąży - tak czy nie?
- Jak często chodzić w szpilkach?
Chodzenie w szpilkach to domena kobiet. Niemal każda z nas ma w swojej szafie choć jedną parę butów na wysokim obcasie. Ale czy na pewno wszystkie zdajemy sobie sprawę ze skutków, które przynosi ich noszenie?
Niestety, nagminne chodzenie na obcasach nie jest korzystne dla zdrowia i źle wpływa na zdrowie naszych stawów. Z drugiej strony okazuje się, że chodzenie na obcasach ma też kilka ważnych zalet...
Zastanawiasz się, jak chodzić w szpilkach i ile chodzenie na obcasach spala kalorii? Sprawdź, czy noszenie butów na obcasach bardziej szkodzi, czy pomaga.
Negatywne skutki chodzenia w szpilkach
Zbyt częste i za długie chodzenie w szpilkach niesie za sobą kilka negatywnych skutków:
1. Szkodzimy stopom
W butach na obcasach stopy ułożone są w nienaturalnej pozycji, w której ciężar całego ciała spoczywa na ich przedniej części. To powoduje dosłownie miażdżenie się paliczków. Chodzenie na obcasach utrudnia także prawidłowy przepływ krwi, co powoduje występowanie obrzęków i odparzeń. Dalszą konsekwencją jest obniżenie się łuku poprzecznego stopy, a to już niedaleka droga do płaskostopia. Stopa deformuje się, a zmianom ulegają wszystkie struktury z jakich się składa, tj. więzadła, ścięgna, kości. Kiedy buty są za ciasne możemy nabawić się halluksów, czyli wykoślawienia się palucha. Co więcej, od zbyt częstego chodzenia na obcasach doprowadzamy do zgrubienia i sztywności ścięgna Achillesa, a jego kontuzja może być niezwykle bolesna i długotrwała w leczeniu.
Czytaj też: Ćwiczenia korekcyjne na halluksy (paluch koślawy)
2. Uszkadzamy kolana
Od nienaturalnego rozkładu sił, jaki ma miejsce podczas chodzenia w szpilkach, ciężar ciała spoczywa i tworzy nacisk tam, gdzie nie powinien. Poza stopami, najbardziej cierpią nasze stawy kolanowe. Po długim czasie chodzenia w szpilkach torebka stawowa się zużywa, a kolana zaczynają nieprzyjemnie kłuć. Ciągłe napięcie mięśni okalających kolana powoduje długotrwałe urazy i uszkodzenia. Chodzenie w szpilkach może także powodować przeprosty w kolanach.
3. Osłabiamy biodra
Chodzenia na obcasach wymusza na naszej sylwetce kołysanie biodrami. Może to doprowadzić do nadmiernego zużywania się ścięgien i więzadeł stawu biodrowego. Podczas chodzenia w szpilkach nasza sylwetka przyjmuje nienaturalną postawę, a pupa unosi się do góry. Miednica ulega przodopochyleniu, a odcinek lędźwiowy jest nadmiernie wykorzystywany i ulega ciągłemu spięciu. To ciągnie za sobą dalsze konsekwencje zdrowotne jakimi są wady kręgosłupa.
Zobacz też: Ćwiczenia na ból kręgosłupa lędźwiowego [WIDEO]
4. Nadwyrężamy kręgosłup
Długotrwałe chodzenie w szpilkach powoduje deformacje kręgosłupa. Wszystko dlatego, że sylwetka jest nadmiernie wyprostowana, co sprzyja jej wygięciu. Podczas chodzenia na obcasach ciężko jest utrzymać wszystkie mięśnie w spięciu, więc z uwagi na zbyt duży wysiłek mimowolnie rozluźniamy je i doprowadzamy do nienaturalnych wygięć i przeciążeń. Chodzenie w szpilkach może doprowadzić też do lordozy, a nawet hiperlordozy.
Zalety chodzenia na obcasach
Zaletami chodzenia w szpilkach są przede wszystkim efekty wizualne, które możemy dzięki nim uzyskać. Kobieta, która nosi szpilki wygląda szczuplej, ponieważ buty dodają jej nogom kilku centymetrów. Szpilki wymagają przyjmowania wyprostowanej postawy ciała niemal przez cały czas. Aby wyglądać atrakcyjnie w butach na obcasach, należy wciągnąć brzuch, ściągnąć łopatki i wypchnąć klatkę piersiową do przodu. Dzięki temu brzuch i nogi pozostają spięte, a my spalamy podczas takiej aktywności dużo kalorii. 30 minutowe chodzenie na obcasach pozwala stracić ponad sto kalorii!
Buty na szpilce wymagają także chodzenia z gracją i lekkością. Kobieta powinna stawiać w nich drobne kroczki oraz uważniej stąpać, co sprawia, że chodzi ona po możliwiej jak najprostszej linii. To z kolei powoduje bujanie biodrami oraz pupą, co dodaj kobiecości i przyczynia się do większej atrakcyjności wizualnej.
Czytaj też: 13 ćwiczeń na jędrne uda i pośladki
Jak chodzić w szpilkach? Nauka krok po kroku
Poprawne i efektowne chodzenie w szpilkach to prawdziwa sztuka. Jeśli zastanawiasz się, jak chodzić w szpilkach, przeczytaj poniższą instrukcję!
- Stań w szpilkach i przyjmij poprawną postawę ciała. Ściągnij łopatki, napnij brzuch i opuść barki w dół.
- Zanim wykonasz pierwszy krok, rozluźnij delikatnie biodra oraz kolana, aby móc swobodnie wykonać ruch.
- Stopy stawiaj odważnie od pięt po palce. Nie rób przeprostów w kolanach, ale też nie uginaj ich za mocno. Chód powinien być naturalny.
- Stopy stawiaj możliwe w jak najprostszej linii, ale nie krzyżuj nóg, ponieważ będzie wyglądało to zbyt nienaturalnie.
- Kroki powinny być dość nieduże, mniej więcej na długość wymachu ręki, podczas chodzenia.
- Pamiętaj, aby śmiało patrzeć przed siebie, a głowę trzymać wysoko uniesioną. To doda ci pewności siebie, która jest niezbędna do efektywnego chodzenia w szpilkach.
Chodzenie na obcasach w ciąży - tak czy nie?
Chodzenie na obcasach stawia nasze stawy i kości przed nie lada wyzwaniem, dlatego z butów na szpilce powinny zrezygnować kobiety w ciąży, dla których czynność ta byłyby dodatkowym obciążeniem. Kiedy na stopach mamy szpilki, aby utrzymać poprawą postawę ciała, musimy maksymalnie się wyprostować, co często powoduje przeprosty w kolanach i nadwyrężenie ich. W ciąży dodatkowym ciężarem jest brzuch, a utrzymanie prostego kręgosłupa jest praktycznie niemożliwe. Dlatego kobieta, która nosi szpilki w ciąży jest narażona na poważne deformacje sylwetki. Ponadto zwiększa się ryzyko upadku.
Jak często chodzić w szpilkach?
Fizjoterapeuci podkreślają, że chodzenie w szpilkach nie jest zabronione, ale tylko wtedy, kiedy robimy to z rozsądkiem i umiarem. Jeśli szpilki stanowią codzienny element ubioru, z pewnością nam zaszkodzą i powinnyśmy ograniczyć ich zakładanie do kilku razy w miesiącu. Częstsze chodzenie na szpilkach powoduje deformacje sylwetki. Najlepiej, kiedy wielkość obcasa nie przekracza 5 centymetrów. Ponadto fizjoterapeuci zalecają częstą zmianę obuwia, aby stopy nie przyzwyczajały się do konkretnej wysokości obcasa, a sylwetka rozwijała się równomiernie i harmonijnie.
Czytaj też:
- High heels, czyli fitness na obcasach
- Kizomba - taniec zmysłów. Charakterystyka i kroki podstawowe kizomby
Polecany artykuł: