Co da ci godzina spaceru dziennie? Niższa waga i mniej stresu to dopiero początek

2024-10-14 14:47

Codzienna aktywność fizyczna jest kluczem do dobrego samopoczucia i sprawności. Regularny ruch wspiera profilaktykę zdrowotną, przeciwdziała miażdżycy, nadciśnieniu, cukrzycy i otłuszczeniu wątroby. Spacery to jedna z wartościowych aktywności, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia i ogólnego samopoczucia.

Co da ci godzina spaceru dziennie? Niższa waga i mniej stresu to dopiero początek
Autor: Getty Images

Badania na temat spacerowania

Korzyści wynikające z codziennych spacerów mogą potwierdzić nie tylko osoby, które zdecydowały się na tę formę aktywności fizycznej, ale także badania oraz opinie specjalistów związanych z medycyną.

Naukowcy z Grupy Lise Meitner ds. Neuronauki Środowiskowej w Instytucie Rozwoju Człowieka im. Maxa Plancka w Niemczech przeprowadzili badanie dotyczące korzyści płynących z kontaktu z naturą. Wyniki wskazują, że przebywanie na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne, szczególnie w porównaniu z osobami mającymi ograniczony dostęp do przyrody.

W badaniu oceniono aktywność mózgu 63 zdrowych uczestników, zostali oni zbadani za pomocą rezonansu magnetycznego przed i po godzinnym spacerze.

Wyniki naszego badania pokazują, że już po godzinie spaceru na łonie natury zmniejsza się aktywność w obszarach mózgu zaangażowanych w przetwarzanie stresu

- powiedziała Sonja Sudimac, główna autorka badania.

Spacer z dzieckiem

Korzyści ze spaceru

Warto postawić na regularność w codziennych spacerach, ponieważ wprowadzenie tego nawyku pozwala zbudować solidną bazę tlenową. To z kolei prowadzi do poprawy kondycji oraz lepszej sprawności układu sercowo-naczyniowego.

W efekcie czujemy się mniej zmęczeni i lepiej radzimy sobie nawet z intensywnymi ćwiczeniami. Chodzenie przez godzinę dziennie wzmacnia nogi i zwiększa ogólną wytrzymałość organizmu.

Takie wnioski znalazły potwierdzenie w badaniach, które wykazały, że spacerowanie przez około 60 minut dziennie przez 18 tygodni zwiększa wydolność tlenową o 3,04 ml/kg/min. Jest to idealna forma aktywności dla osób otyłych, które powinny ostrożnie wchodzić w świat sportu.

Badania pokazały, że codzienne spacery przez 18 tygodni doprowadziły do zmniejszenia obwodów ciała, w tym talii o 1,51 cm. W grupie zaobserwowano również spadek tkanki tłuszczowej o 1,22 proc. oraz zmniejszenie masy ciała o 1,37 kg.

Proces redukcji tkanki tłuszczowej przebiega równolegle ze wzrostem tkanki mięśniowej, co jest wynikiem wzmocnienia mięśni pośladkowych, czworogłowych, łydek, brzucha oraz tułowia.

Wybierając tę formę aktywności, można zmniejszyć też ryzyko chorób układu krążenia. Badania pokazują, że osoby aktywne fizycznie mają o 5-21 proc. niższe ryzyko zachorowania na te schorzenia. Należy zauważyć, że spacer to forma ćwiczeń aerobowych, która sprzyja regulacji ciśnienia krwi, obniżeniu poziomu cholesterolu LDL, a także poprawie wrażliwości na insulinę.

Według badań, regularne spacery przez średnio 18 tygodni mogą prowadzić do obniżenia skurczowego ciśnienia krwi o 3,58 mm Hg oraz rozkurczowego o 1,54 mm Hg. W ten sposób można przeciwdziałać nadciśnieniu, otyłości, hipercholesterolemii oraz cukrzycy typu 2.

Spacery są także zalecane dla osób cierpiących na ból, np. w dolnej części pleców. Badania medyczne dowodzą, że chodzenie łagodzi dyskomfort związany z przewlekłym bólem mięśniowo-szkieletowym.