Aerobik działa jak tarcza przed nowotworami. Konkretne ćwiczenia zmniejszają ryzyko raka
Na całym świecie drugą najczęstszą przyczyną śmierci jest choroba nowotworowa. Nie można na nią zachorować z dnia na dzień. Rozwój nowotworu w początkowej fazie może trwać nawet kilka lat. W profilaktyce ma zatem duże znaczenie zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Według najnowszych badań ćwiczenia aerobowe zmniejszają ryzyko przerzutów. Naukowcy mówią, że działają one jak tarcza.
W obecnych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia, m.in. zabiegi operacyjne, chemioterapia czy radioterapia. Coraz większe nadzieje są powiązane z immunoterapią oraz terapię celowaną. Obecność wielu przerzutów jest wynikiem rozsianej choroby nowotworowej. To znacznie ogranicza wyleczenie, lecz są dostępne metody terapii dla pacjentów z nowotworami przerzutowymi. W najnowszych badaniach odkryto sposób, który może zmniejszyć ryzyko ich powstawania.
We wcześniejszej analizie naukowcy z Newcastle University oszacowali, że dzięki aktywności fizycznej można obniżyć średnio o 20 proc. ryzyko zachorowania na siedem nowotworów złośliwych: raka piersi, raka szyjki macicy, raka żołądka, raka przełyku, raka okrężnicy, raka nerki oraz raka pęcherza.
Idąc tym tropem, izraelscy uczeni z Uniwersytetu Tel Awiwu (TAU) wykazali, że ćwiczenia aerobowe mogą znacznie zmniejszyć ryzyko nowotworu o wysokim stopniu przerzutów. Pod tym określeniem kryją się ćwiczenia cardio, które prowadzą do zwiększenia wymiany tlenowej w organizmie. Przykładami dobrych ćwiczeń aerobowych są bieganie, chodzenie, pływanie, jazda na rowerze czy rolkach.
Ćwiczenia aerobowe chronią przed przerzutami
Izraelscy badacze przeprowadzili obserwacje, w których wzięło udział blisko 20 tys. pacjentów onkologicznych. Trwały one 20 lat. W celu dodatkowej weryfikacji wykonali w laboratorium badania z udziałem zwierząt. Na podstawie uzyskanych danych wywnioskowali, że ćwiczenia fizyczne przed wszczepieniem myszom komórek nowotworowych stanowiły ochronę przed przerzutami w odległych narządach.
Według naukowców ten mechanizm okazał się niezwykle prosty. Wyjaśnili, że ćwiczenia przeprogramowują metabolizm narządów wewnętrznych. "Tworzą tzw. tarczę metaboliczną poprzez zwiększanie zapotrzebowania na składniki odżywcze, chronią przed przerzutami poprzez ograniczenie dostępności składników odżywczych dla guza" – dodali.
Wyniki badania ukazały się w czasopiśmie "Cancer Research".
Polecany artykuł: