ĆWICZENIA, które możesz wykonać przed telewizorem [OPIS ĆWICZEŃ]

2015-10-28 12:23

Siedzenie przed telewizorem nie musi być całkiem niezdrowe. Nawet nie odrywając wzroku od ekranu, możemy dać naszemu ciału coś, za co będzie nam wdzięczne – odrobinę ruchu. Dowiedz się, jakie ćwiczenia możesz wykonać, oglądając telewizję.

ĆWICZENIA, które możesz wykonać przed telewizorem [OPIS ĆWICZEŃ]
Autor: thinkstockphotos.com Zamiast bezczynnie siedzieć przed telewizorem, wykorzystaj ten czas na gimnastykę.

Spis treści

 1. Przykładowe ćwiczenia przed telewizorem
 2. Ile kalorii można spalić ćwicząc przed telewizorem?

Statystycznie przed telewizorem spędzamy codziennie ok. 4 godzin dziennie. Przy okazji podjadamy, popijamy i zapadamy się coraz głębiej w kanapę, pracując na nadwagę, bóle stawów i kręgosłupa. Czas zmienić ten scenariusz i podczas oglądania programu trochę się poruszać.

Przykładowe ćwiczenia przed telewizorem

 1. Usiądź na brzegu kanapy. Dłonie połóż z tyłu głowy. Wyprostuj plecy. Następnie rób skręty tułowia, ciągnąc raz lewy, raz prawy bark do tyłu, najdalej jak potrafisz.
 2. Siedząc niezbyt głęboko na kanapie, oprzyj dłonie tuż na jej krawędzi, blisko ud. Nogi wyprostuj przed sobą. Mocno opierając się na dłoniach, staraj się jak najwyżej unieść złączone nogi. Nie zginaj ich w kolanach. Powtórz kilka razy, odpocznij i wznów starania. Ćwicząc, nie pochylaj się.
 3. Weź w prawą dłoń książkę lub butelkę wody mineralnej. Wyprostuj rękę nad głową, po czym nie zmieniając położenia ramienia, opuszczaj i unoś przedramię. Dłonią lewej ręki podtrzymuj ramię tej, która ćwiczy. Plecy cały czas wyprostowane. Powtórz 10 razy i zmień ręce.

  4. Usiądź jak najbliżej brzegu kanapy. Rozstaw lekko stopy. Unieś ręce i ułóż jedno przedramię nad drugim. Prostuj ręce, kierując je jak najdalej za siebie i wróć do pozycji wyjściowej. Cały czas utrzymuj ręce na wysokości barków i proste plecy.

  5. Siedząc tuż przy brzegu, postaw stopy 50-60 cm przed kanapą. Dłońmi złap siedzisko. Unieś nieco biodra i opuść je nisko przed kanapą, po czym wróć, ale spróbuj nie siadać. Powtórz 5 razy. Staraj się trzymać łokcie blisko tułowia.

  6. Połóż się wygodnie, ale bez poduszki pod głową. Przysuń stopy, tak by łydki były prostopadłe do kanapy. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Teraz unieś wysoko biodra – razem z udami i tułowiem powinny tworzyć linię prostą. Wytrzymaj chwilę i opuść je. Powtórz 10 razy.

  Czytaj też: Gimnastyka - zalety, rodzaje i zestaw ćwiczeń na wideo

  Ile kalorii można spalić ćwicząc przed telewizorem?

  Kilogram tłuszczu np. na biodrach pochodzi z nadwyżki 7000 kcal, których organizm nie spożytkował. Można pozbyć się tego kilograma – wystarczy codziennie przez 4 tygodnie stworzyć deficyt 250 kalorii. To tyle, ile można by stracić przez godzinę opisanych wyżej ćwiczeń.

  To ci się przyda

  By rachunek zysków i strat był pełny, zapamiętaj wartość kaloryczną popularnych telewizyjnych przekąsek. Paczka paluszków – ok. 400 kcal, puszka (140 g) orzeszków ziemnych – prawie 800 kcal, pączek – 200 kcal, batonik – 300 kcal, herbatnik – 45 kcal, szklanka coli – 100 kcal.

  miesięcznik "Zdrowie"