Dużo siedzisz? Wystarczy tyle minut ćwiczeń dziennie, by zadbać o zdrowie
Siedzący tryb życia to bez wątpienia domena naszych czasów. Nie da się ukryć, że dużo czasu spędzamy przed ekranami urządzeń elektronicznych, a to niestety nic dobrego nie wróży. Badacze interweniują i zachęcają do uprawiania aktywności fizycznej. Nawet wyliczyli, ile minut dziennie powinniśmy poświęcić na ćwiczenia.
Ile ruchu potrzebujmy, jeśli większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej? Na to pytanie znają odpowiedź skandynawscy naukowcy z Arctic University of Norway w Tromsø. 24 października przedstawili wyniki swoich badań na łamach czasopisma "British Journal of Sports Medicine". Ustalili, że 150 minut umiarkowanych lub energicznych ćwiczeń tygodniowo może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci.
Naukowcy podali konkretną dawkę ruchu
Analiza objęła 11 989 osób prowadzących tryb życia z Norwegii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych. Mieli powyżej 50. roku życia. Podczas dwuletnich obserwacji ochotnicy byli wyposażeni w urządzenia wykrywające ruch i nosili je po 10 godzin dziennie przez co najmniej cztery dni w tygodniu.
Po wnikliwym prześledzeniu danych naukowcy doszli do wniosku, że siedzenie dłużej niż 12 godzin dziennie wiąże się ze wzrostem ryzyka przedwczesnej śmierci o 38 proc. w porównaniu do ośmiu godzin w spoczynku. Ta zależność była jedynie widoczna u uczestników, którzy na umiarkowany wysiłek (np. spacer, jazdę na rowerze) poświęcali mniej niż 22 minuty.
Taka dawka dziennego ruchu zmniejsza ryzyko śmierci
Badacze podkreślają, że im więcej czasu będziemy spędzać aktywnie, tym lepiej dla naszego zdrowia. Dzięki aktywnej podstawie też zminimalizujemy ryzyko przedwczesnej śmierci. Do wysiłku fizycznego uczeni szczególnie zachęcają osoby o siedzącym stylu życia. Jak wynika z analizy, u uczestników, którzy spędzali w fotelu więcej niż 10,5 godziny, dodatkowe 10 minut ćwiczeń miało wpływ na obniżenie ryzyka śmierci o 35 procent.
Doniesienia naukowe skomentował główny autor badania dr Joseph Herrera. Stwierdził w rozmowie z portalem NBC News, że "20-25 minut wysiłku dziennie o umiarkowanej intensywności może mieć znaczenie" dla zachowania zdrowia. – Nie oznacza to jednak, że osoby już aktywne powinny skrócić swój czas ćwiczeń do 20 minut, czyli absolutnego minimum – podkreślił.
Kilka słów dodał też współautor analizy Edvard Sagelv. Wyjaśnił, że w ciągu dnia warto inwestować w zdrowie poprzez uprawianie aktywności fizycznej, na przykład wybrać się na spacer lub wysiąść z autobusu na wcześniejszym przystanku i zrobić sobie krótką, lecz efektywną przebieżkę. Prace w ogrodzie czy wchodzenie pod górkę są także świetnymi przykładami tego, jak można aktywnie spędzić czas.