Ile minut dziennie należy ćwiczyć, by wydłużyć sobie życie? Mniej, niż mogłoby się wydawać

2022-11-04 12:37

Aktywność fizyczna jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia. Te osoby, które regularnie zażywają ruchu, poprawiają wydolność narządów wewnętrznych, mają lepsze samopoczucie i więcej energii. Zdaniem naukowców wystarczy dwie minuty wysiłku fizycznego dziennie, czyli prawie kwadrans tygodniowo, aby zapewnić sobie dłuższe życie. Opis i rezultaty badań ukazały się na łamach międzynarodowego czasopisma kardiologicznego "European Heart Journal".

Zbliżenie na kobietę, która ćwiczy w domu
Autor: Getty Images Ile minut dziennie należy ćwiczyć, by wydłużyć sobie życie? Mniej, niż mogłoby się wydawać

Aktywność fizyczna niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia, m.in. kształtuje odporność i wydolność organizmu, pomaga w profilaktyce lub opóźnianiu rozwoju wielu chorób (np. nadwagi, cukrzycy). Naukowcy często podejmują temat wysiłku fizycznego, ukazując mechanizmy jego ochronnego działania na organizm, wpływu na zdrowie i proces starzenia się.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Sydney w najnowszym badaniu prześledziła zależności między długością i częstotliwością aktywności fizycznej a ryzykiem zgonu i rozwoju chorób układu krążenia i nowotworów. Dotyczyło to głównie osób w podeszłym wieku.

Poradnik Zdrowie ćwiczenia poprawiające sprawność umysłu

Wystarczy kwadrans ćwiczeń tygodniowo, by przedłużyć sobie życie

Do analizy uczeni wykorzystali dane medyczne pacjentów z okresu siedmiu lat. Pochodziły one z brytyjskiego Biobanku i dotyczyły grupy liczącej ponad 71 tys. osób. Średni wiek wynosił 62 lata. Na podstawie tych danych wywnioskowano, że wraz z regularnością i częstotliwością aktywności fizycznej zmniejszało się ryzyko niepożądanych zdarzeń. Ten wniosek jest w miarę oczywisty, lecz badacze zwrócili uwagę, że niewielki wysiłek fizyczny sprzyja już poprawie stanu zdrowia u seniorów.

U uczestników, którzy nie uprawiali żadnej aktywności fizycznej w tygodniu, oceniono zwiększenie ryzyka przedwczesnej śmierci o 4 proc. w ciągu pięciu lat. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja u tych osób, które ćwiczyły mniej niż 10 minut tygodniowo. Mieli zmniejszone ryzyko śmierci o połowę. Z kolei przy intensywnej, lecz krótkiej aktywności fizycznej (trwającej dwie minuty) wykonywanej cztery razy dziennie, ryzyko zgonu uległo zmniejszeniu aż o 27 proc. Wiązało się to tak samo z 16 proc. i 17 proc. niższym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i choroby nowotworowej.

Wyniki tej analizy zostały opisane w "European Heart Journal" w prestiżowym periodyku Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.