Ile minut dziennie należy ćwiczyć, by wydłużyć sobie życie? Mniej, niż mogłoby się wydawać
Aktywność fizyczna jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia. Te osoby, które regularnie zażywają ruchu, poprawiają wydolność narządów wewnętrznych, mają lepsze samopoczucie i więcej energii. Zdaniem naukowców wystarczy dwie minuty wysiłku fizycznego dziennie, czyli prawie kwadrans tygodniowo, aby zapewnić sobie dłuższe życie. Opis i rezultaty badań ukazały się na łamach międzynarodowego czasopisma kardiologicznego "European Heart Journal".
Aktywność fizyczna niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia, m.in. kształtuje odporność i wydolność organizmu, pomaga w profilaktyce lub opóźnianiu rozwoju wielu chorób (np. nadwagi, cukrzycy). Naukowcy często podejmują temat wysiłku fizycznego, ukazując mechanizmy jego ochronnego działania na organizm, wpływu na zdrowie i proces starzenia się.
Grupa naukowców z Uniwersytetu w Sydney w najnowszym badaniu prześledziła zależności między długością i częstotliwością aktywności fizycznej a ryzykiem zgonu i rozwoju chorób układu krążenia i nowotworów. Dotyczyło to głównie osób w podeszłym wieku.
Wystarczy kwadrans ćwiczeń tygodniowo, by przedłużyć sobie życie
Do analizy uczeni wykorzystali dane medyczne pacjentów z okresu siedmiu lat. Pochodziły one z brytyjskiego Biobanku i dotyczyły grupy liczącej ponad 71 tys. osób. Średni wiek wynosił 62 lata. Na podstawie tych danych wywnioskowano, że wraz z regularnością i częstotliwością aktywności fizycznej zmniejszało się ryzyko niepożądanych zdarzeń. Ten wniosek jest w miarę oczywisty, lecz badacze zwrócili uwagę, że niewielki wysiłek fizyczny sprzyja już poprawie stanu zdrowia u seniorów.
U uczestników, którzy nie uprawiali żadnej aktywności fizycznej w tygodniu, oceniono zwiększenie ryzyka przedwczesnej śmierci o 4 proc. w ciągu pięciu lat. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja u tych osób, które ćwiczyły mniej niż 10 minut tygodniowo. Mieli zmniejszone ryzyko śmierci o połowę. Z kolei przy intensywnej, lecz krótkiej aktywności fizycznej (trwającej dwie minuty) wykonywanej cztery razy dziennie, ryzyko zgonu uległo zmniejszeniu aż o 27 proc. Wiązało się to tak samo z 16 proc. i 17 proc. niższym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i choroby nowotworowej.
Wyniki tej analizy zostały opisane w "European Heart Journal" w prestiżowym periodyku Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Polecany artykuł: