Jak dobrać muzykę do ćwiczeń? Tempo muzyki a skuteczność treningu
Muzyka podczas ćwiczeń zwiększa motywację i podnosi skuteczność treningu. O tym, czy dobrze nam się ćwiczy przy danej piosence, decyduje jej tempo wyrażane w BPM – uderzeniach na minutę. Sprawdź, jakie tempo muzyki wybrać, aby ćwiczyć mocniej, dłużej i efektywniej.
Spis treści
- Tempo muzyki a ćwiczenia
- Muzyka do ćwiczeń - jak sprawdzić tempo?
- Tempo muzyki a rodzaje treningów
- Muzyka do ćwiczeń – pamiętaj o różnorodności
Najczęściej ćwiczymy przy muzyce, która po prostu nam się podoba i pokrywa się z rytmem naszego treningu. Jak to się jednak dzieje, że przy jednych piosenkach wysiłek jest przyjemnością, a przy innych, mimo że są miłe dla ucha, trudno jest ćwiczyć? Kluczem do rozwiązania tej zagadki jest tempo.
Tempo muzyki a ćwiczenia
Do ćwiczeń najlepiej nadają się te utwory, których tempo jest takie samo, jak rytm wykonywanych przez nas kroków. Wynika to z faktu, że mamy naturalną tendencję do poruszania się zgodnie z rytmem słyszanej melodii – można zaobserwować tę zależność, gdy nieświadomie stukamy palcem lub ruszamy stopą podczas słuchania ulubionej piosenki. Tak samo dzieje się w przypadku ćwiczeń: dynamiczny bit motywuje nasze ciało do nieprzerwanego, jednostajnego powtarzania danych sekwencji ruchów. W efekcie zaczynamy działać jak robot – zapominamy o zmęczeniu, koncentrujemy się tylko na liczbie powtórzeń, a to powoduje, że możemy trenować intensywniej, dłużej i skuteczniej.
Muzyka do ćwiczeń - jak sprawdzić tempo?
Zastanawiasz się, jak z ogromu dostępnej dziś muzyki wybrać utwory, które najlepiej będą nadawały się do ćwiczeń? Na początek ustal, jakie BPM ma muzyka, przy której dobrze ci się trenuje.
BPM to miara częstotliwości wyrażana w uderzeniach na minutę (z ang. beats per minute). Im większa wartość BPM, tym melodia jest szybsza. Należy rozpoznać, przy jakim tempie BPM ćwiczy nam się najlepiej. W tym celu:
- Zrób listę piosenek, przy których najczęściej trenujesz.
- Włącz dowolną piosenkę i wejdź na stronę, za pomocą której zmierzysz jej wartość BPM (na przykład www.beatsperminuteonline.com – po wejściu na stronę wciskaj klawisz lub klikaj zgodnie z rytmem słyszanej melodii, aż pojawi się stała wartość BPM; zapisz uzyskany wynik).
- To samo zrób z resztą piosenek z listy.
- Przedział między najmniejszym a największym uzyskanym BPM to optymalne tempo muzyki do twojego treningu.
Innym sposobem na zmierzenie BPM danej piosenki jest wejście na stronę zawierającą katalog utworów uszeregowanych według tempa i odszukanie ulubionego wykonawcy oraz tytułu (np. www.songbpm.com).
Gdy już znasz BPM, przy którym dobrze ci się ćwiczy, możesz łatwo wyszukiwać i tworzyć playlisty piosenek do swoich treningów.
Tempo muzyki a rodzaje treningów
Jak dowiodły badania naukowe przeprowadzone na Brunel University w Londynie, najlepsze wyniki sportowe można uzyskać trenując przy muzyce w tempie 120-140 uderzeń na minutę. Dotyczy to umiarkowanej aktywności fizycznej o charakterze kardio, jak i siłowym. Bardziej szczegółowe dane dotyczące najpopularniejszych dyscyplin znajdziesz w ramce poniżej.
dynamiczny marsz: ok. 137-139 BPM
bieganie: ok.147-169 BPM
jazda na rowerze: ok. 135-170 BPM
podnoszenie ciężarów: 130-140 BPM
Innym sposobem na dopasowanie tempa muzyki do treningu jest wyszukanie piosenek, których BPM jest takie samo jak nasz tętno w trakcie ćwiczeń. Na przykład jeśli chcesz trenować z tętnem ok. 130 uderzeń na minutę, wybierz utwory, których tempo będzie oscylowało wokół podobnych wartości.
Muzyka do ćwiczeń – pamiętaj o różnorodności
Jeśli przez dwa tygodnie w twoich słuchawkach wciąż gra ten sam zestaw hitów, jest bardzo prawdopodobne, że z czasem twój zapał do treningów zgaśnie i nie będziesz ćwiczyć już z taką ochotą jak wcześniej. Dlatego nie ustawaj w poszukiwaniach nowej muzyki i co pewien czas zmieniaj utwory na swojej playliście. Dzięki temu chwytliwy bit za każdym razem będzie dodawał ci energii i motywował do jeszcze większej pracy.