Najczęstsze błędy popełniane podczas kardio. Też je popełniasz?
Styczeń jest miesiącem kiedy siłownie wypakowane są po brzegi. Wszyscy chcą bowiem dotrzymać swoich postanowień i wrócić po świątecznym obżarstwie do formy. Trzeba jednak być ostrożnym. Unikaj tych kilku błędów kardio, które mogą skutkować nie tylko wypaleniem, ale równeiż kontuzją.
Aktywność fizyczna jest ważna nie tylko wtedy kiedy chcemy pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Pomaga ona również poprawić zdrowie serca, kości, mózgu oraz nastrój i energię. Jednak tutaj, jak w przypadku wszystkiego, konieczne jest zachowanie umiaru, ponieważ zbyt dużo aktywności fizycznej może przynieść odwrotne skutki niż zamierzono.
O tym nieco więcej wypowiedział się profesjonalny trener, John Peela. Jak twierdzi w swojej karierze widział już naprawdę wiele błędów kardio, które popełniają ludzie na siłowni. Postanowił przedstawić zestawienie, które pokazuje, których błędów unikać, tak by się nie wypalić ani nie doznać kontuzji.
Błąd 1 - za dużo, za szybko
Jak mówi jednym z najpopularniejszych błędów popełnianych przez nowicjuszy jest rozpoczynanie od razu od "strefy 3". Strefy są używane w fitnessie do określenia poziomu intensywności fizycznej aktywności. Zazwyczaj jest ich pięć.
Według eksperta wiele osób zaczyna zbyt mocno, przez co ich tętno osiąga 70-80 proc. maksymalnego poziomu. Trzeba jednak pamiętać o realistycznych oczekiwaniach. Można robić wszystko spokojniej i w końcu dojdziemy do strefy 3 bez wypalenia czy kontuzji.
Błąd drugi - nuda w rutynie
Ekspert podkreślił również, że nie powinniśmy wiecznie robić tego samego. Jak sam twierdzi, nuda zabija motywację, co jest jedną z największych przeszkód w rozwoju. I choć powinniśmy regularnie ćwiczyć, to jednak powinniśmy zmieniać swoją rutynę, by utrzymać zaangażowanie ciała.
Błąd 3 - chęć spalenia jak największej liczby kalorii
Kolejnym błędem jest nic innego jak próba spalenia jak największej ilości kalorii. Osoby ćwiczące często przekraczają własne granice, napędzane chęcią jak najszybszego osiągnięcia wymarzonego ciała. Niestety może ro prowadzić do wypalenia i frustracji.
To też może doprowadzić cię do szaleństwa, bo po prostu gonisz za liczbą, a nie za uczuciem. W końcu wszystko się sumuje, niezależnie od tego, czy miałeś lżejszy dzień, czy jesteś zlany potem
- mówi Peel w rozmowie z New York Post.
Błąd 4 - unikanie treningu siłowego
Według niego kolejnym błędem jest unikanie treningu siłowego. Jak mówi, tuż koło dni regeneracji, jest on tak samo ważny jak trening kardio. Dzięki temu budujemy fundamenty, które pozwolą nam lepiej dążyć do naszych celów fitness.
Trening siłowy pozwala bowiem budować wytrzymałość mięśni, poprawiać siłę korpusu i nóg. To przekłada się na lepsze i dłuższe biegi, wytrzymałość i możliwość uniknięcia kontuzji.