Okulary przeszkadzają ci w uprawianiu sportu? Wypróbuj te rozwiązania, a wiele zdziałasz
Niemal każdy z nas słyszał „sport to zdrowie” lub „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Jednak osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, mają utrudnione zadanie podczas wielu aktywności fizycznych. Jak bez problemu trenować z „drugimi oczami”? Optometrystka podpowiada, jakie rozwiązania można zastosować, by móc cieszyć się ćwiczeniami na całego.
Jak swobodnie ćwiczyć, kiedy mam wadę wzroku?
Uprawianie sportu nie jest wcale prostą sprawą, jeśli nosimy okulary korekcyjne. Niewątpliwie poprawiają one widzenie podczas ćwiczeń, ale przeważnie utrudniają ich przebieg - często zsuwają się, parują lub bardzo szybko zbiera się na nich brud. Bez przerwy musimy je poprawiać, by leżały na nosie, a to z kolei zakłóca naszą koncentrację i sprawie, że tracimy zapał i energię do ćwiczeń.
Co więc zrobić, by wada wzroku nie była przeszkodą w uprawianiu aktywności fizycznej? Na szczęście na rynku istnieje kilka rozwiązań (m.in. okulary korekcyjne do sportu, soczewki kontaktowe dostosowane do wady wzroku użytkownika), które zapewnią ostre widzenie, poprawią nasz komfort oraz pozwolą cieszyć się przyjemnością z ruchu.
Soczewki kontaktowe w sporcie
- Aktywne spędzanie wolnego czasu dla osób z wadą wzroku jest nie lada wyzwaniem. Aby uprawiać bezpiecznie, ale i satysfakcjonująco sport należy zadbać o swoje bezpieczeństwo również w zakresie dobrego widzenia. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie soczewek kontaktowych, które nie ograniczają nam pola widzenia i dają stabilne widzenie w każdej sytuacji. Bieganie, siłownia, sporty ekstremalne (tj. wspinaczka, kolarstwo górskie) czy tenis to niektóre dyscypliny, w których świetnie sprawdzą się soczewki kontaktowe. Z łatwością możemy wtedy skorzystać również z ulubionych okularów przeciwsłonecznych, które dodatkowo będą chronić nasze oczy - mówi w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie Elżbieta Grzesiak, optometrystka American Lens.
Dzięki soczewkom kontaktowym swobodnie możemy ćwiczyć na siłowni czy w zaciszu domowym. Należy jednak ograniczyć ich stosowanie podczas pływania ze względu na możliwość wystąpienia powikłań.
- Styczność soczewki kontaktowej z wodą, m.in. ze zbiorników wodnych, basenów czy z kranu podczas prysznica lub kąpieli jest wysoce ryzykowna. Dzieje się tak, dlatego, że w wodzie znajdują się mikroorganizmy i bakterie, które w normalnych warunkach nie są dla nas zagrożeniem. Jednak pozostając na soczewce kontaktowej, mogą one doprowadzić do poważnych problemów, np. zapalenia rogówki - ostrzega ekspertka.
Sportowe okulary korekcyjne dla miłośników aktywności fizycznej
Nie każdemu jednak odpowiadają soczewki kontaktowe. Dobrą alternatywą są sportowe okulary korekcyjne, które zapewniają świetny komfort podczas wysiłku fizycznego. Można je łączyć z niezwykłymi technologami m.in. fotochromową, która dostosowuje się do zmieniających warunków atmosferycznych, tj. zmieniając zabarwienie szkła okularowego, w zależności od natężania światła słonecznego.
- Są to okulary z dopasowaną krzywizną do kształtu naszej twarzy oraz wady wzroku, by przylegały stabilnie i dawały bezpieczeństwo podczas aktywności fizycznej. Dostępne są także modele zabezpieczone gumką z tyłu głowy, aby nie zsuwały się, gdy ćwiczymy. Stanowić będą również barierę ochronną przed urazami, kurzem czy pyłem. Możemy zatem z okularów korekcyjnych do sportu korzystać bezpiecznie w niemalże każdych warunkach - wskazuje.
Jak dodaje specjalistka, to rozwiązanie ma też swoje ograniczenia fizyczne ze względów technicznych i wobec tego nie będzie uniwersalnym rozwiązaniem dla wielu użytkowników.
Soczewki kontaktowe czy sportowe okulary korekcyjne - na co więc postawić?
- Zarówno soczewki kontaktowe, jak i sportowe okulary korekcyjne są idealne do uprawiania aktywności fizycznej. Należy jednak wybrać bezpieczne i komfortowe rozwiązanie pod swoją wadę wzroku, najlepiej konsultując to ze specjalistą w profesjonalnym salonie optycznym. Musi być ono dostosowane przede wszystkim do wymagań aktywnego stylu życia ze szczególną dbałością o zdrowie naszych oczu – podkreśla Elżbieta Grzesiak, optometrystka American Lens.
Polecany artykuł: