Rób tyle kroków dziennie, a serce ci podziękuje. Korzyści jest więcej

2024-03-18 11:08

Utarła się „złota” maksyma, że codziennie należy zrobić 10 tysięcy kroków, aby cieszyć się dobrą kondycją, zdrowym i mocnym sercem oraz zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Najnowsze ustalenia badaczy są jednak pewnym zaskoczeniem. Wynika z nich, że można spacerować krócej i czerpać z tej aktywności tyle samo korzyści. Padła konkretna liczba.

Rób tyle kroków dziennie, a serce ci podziękuję. To nie jest jedyna korzyść
Autor: Getty Images Rób tyle kroków dziennie, a serce ci podziękuję. To nie jest jedyna korzyść

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Od wielu lat funkcjonuje przekonanie, że dla zachowania zdrowotności trzeba zrobić około 10 tys. kroków dziennie. Eksperci nieustannie motywują nas do wstania z kanapy i zadbania o wysiłek fizyczny. Jedną z najprostszych form aktywności, która daje mnóstwo korzyści dla zdrowia i samopoczucia, jest spacer.

Tyle kroków dziennie to szansa na długie życie w zdrowiu

Jak pokazują najnowsze wyniki badań, robiąc mniej niż 10 tys. kroków dziennie, możemy między innymi poprawić kondycję serca, samopoczucie, utracić zbędne kilogramy, a nawet zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Grupa badaczy z najstarszej australijskiej uczelni University of Sydney poinformowała na łamach czasopisma akademickiego „British Journal of Sports Medicine”, że takie korzyści można uzyskać, pokonując w ciągu dnia 2,2 tys. kroków.

W ramach siedmioletniej obserwacji wnikliwie prześledzono dane ponad 170 tys. pacjentów w wieku około 61 lat. Znajdowały się one w rejestrze biobanku prowadzonego w Wielkiej Brytanii. We wskazanym czasie zmarły 1633 osoby, a 6190 ochotników doświadczyło incydentów kardiologicznych, takich jak: zawał serca czy udar mózgu. Według najnowszych ustaleń każdy dodatkowy krok powyżej granicy 2,2 tys. kroków może obniżyć ryzyko chorób układu krążenia i przedwczesnej śmierci, mimo że resztę dnia spędzamy w pozycji siedzącej.

W formie 24: regularna aktywność może obniżyć ryzyko rozwoju lęku o prawie 60%

Ile kroków dziennie najlepiej robić? Naukowcy obliczyli

Jak wyraźnie podkreślili uczeni, wspomniane 2,2 tys. kroków musimy traktować jako absolutne minimum. Zauważyli też, że ci, którzy każdego dnia pokonywali około 9,7 tys. kroków, byli w mniejszym stopniu narażeni na zawał serca i udar mózgu. Natomiast u osób, które robiły od 9 do 10,5 tys. kroków, ryzyko przedwczesnej śmierci spadło o prawie 40 proc.

Zdaniem badaczy to kolejny dowód na to, że codzienna aktywność fizyczna stanowi fundament zdrowego stylu życia. Ich doniesienia naukowe skomentowała w rozmowie z portalem „The Guardian” pielęgniarka kardiologiczna, Julie Ward związana z brytyjską organizacją charytatywną „British Heart Foundation”. Stwierdziła, że najnowsze wyniki napawają nadzieją. – Dowiodły, że każdy krok w kierunku osiągnięcia 10 tys. kroków dziennie ma znaczenie dla zmniejszenia ryzyka śmierci i chorób serca. Nawet niski poziom aktywności jest lepszy niż jej brak – wyjaśniła.

Dodała, że w trosce o zdrowie układu krążenia warto zagospodarować sobie w tygodniu 150 minut na ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. – Może to być dowolna forma aktywności fizycznej dopasowana do twojego stylu życia, np. regularne przerwy na krótki spacer, uczęszczanie na siłownię lub zajęcia gimnastyczne, a nawet wysiadanie z autobusu jeden przystanek wcześniej w celu pokonania większej liczby kroków – zaleciła na koniec rozmowy ekspertka.