To dzieje się z organizmem od długiego siedzenia. Wyliczono, ile dziennie musisz ćwiczyć

2023-11-20 17:03

Siedzący tryb życia może rujnować nasze zdrowie. Powoduje nie tylko ból pleców, ale także przyczynia się do obniżenia samopoczucia, szkodzi sercu oraz zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Aby uniknąć tych przykrych skutków, warto zadbać o dzienną dawkę ruchu. Badacze obliczyli nawet, ile czasu należy w ciągu dnia poświęcić na ćwiczenia. Sprawdź.

To dzieje się z organizmem od długiego siedzenia. Wyliczono, ile dziennie musisz ćwiczyć
Autor: Getty Images \To dzieje się z organizmem od długiego siedzenia. Wyliczono, ile dziennie musisz ćwiczyć

Wpływ siedzącego trybu życia na zdrowie

Długie godziny spędzane przed komputerem, w podróży czy bierny odpoczynek odbijają się na naszej kondycji zdrowotnej. Coraz częściej skarżymy się na bóle kręgosłupa, stawów, obniżenie nastroju, zadyszkę i zmęczenie. To niektóre negatywne skutki siedzącego trybu życia. Tkwiąc w tzw. bezruchu często zapominamy, że należałoby podjąć jakikolwiek wysiłek fizyczny w ciągu dnia.

Badacze zachęcają do podejmowania aktywności fizycznej – nawet najdrobniejsza forma ruchu może sprawić, że od razu poczujemy się lepiej. Ile minut dziennie powinno się ćwiczyć przy siedzącym trybie życia? Odpowiedzi na to pytanie udzielono w metaanalizie, która została opublikowana w czasopiśmie "British Journal of Sports Medicine" (BHSM). Objęła łącznie 10 obserwacji, w których wzięło udział 44 tys. osób pochodzących z czterech różnych krajów.

W formie 24: regularna aktywność może obniżyć ryzyko rozwoju lęku o prawie 60%

Tyle ruchu potrzebujesz w ciągu dnia, gdy za długo siedzisz

Każdy uczestnik został wyposażony w krokomierz lub podobne urządzenia elektroniczne monitorujące rozmaite wskaźniki aktywności. Co udało się ustalić badaczom? Z ich obserwacji wynika, że u osób, które prowadziły siedzący tryb życia, wzrastało ryzyko przedwczesnej śmierci. Kołem ratunkowym był dla nich intensywny trening. 

Autorzy publikacji zaznaczają, że dzienny wysiłek fizyczny o umiarkowanej lub większej intensywności, trwający do 40 minut, stanowi właściwą ilość, która pozwoli zrównoważyć skutki 10-godzinnego siedzenia.

Zdaniem naukowców podejmowanie aktywności obniża ryzyko przedwczesnej śmierci. Nie chodzi tu teraz, by wylewać siódme poty na siłowni, lecz zadbać o jakąkolwiek formę ruch. Szybki marsz, jazda na rowerze, czy prace w ogródku mają pozytywny wpływ na działanie naszego organizmu.