Trenujesz intensywnie bez dnia przerwy. Możesz przybrać na wadze?
Regeneracja po zakończonej aktywności fizycznej jest ważna, aby uniknąć przetrenowania. Dokładniej chodzi o przewlekle zmęczenie organizmu, które sprawi, że możemy przybierać na wadze. Czy to możliwe?
Spis treści
Przetrenowanie zaburza równowagę między treningiem a regeneracją i może powodować obniżenie odporności, zaburzenia hormonalne i chroniczne zmęczenie (zwykle trwające dłużej niż 4 tygodnie). Natomiast z niektórych badań naukowych wynika, że przetrenowanie może utrudnić spadki masy ciała, a nawet powodować przyrost. To raczej mało prawdopodobne. Wyjaśniamy dlaczego!
Przetrenowanie a długotrwały stres
Odchudzanie i deficyt kaloryczny idą ze sobą w parze! Oznacza to, że podaż kaloryczna jest wtedy mniejsza od dziennego zużycia kalorii. Zdaniem ekspertów istnieją dwa sposoby na osiągnięcie deficytu kalorycznego, czyli zmiana diety lub zwiększenie intensywności treningu.
Panuje powszechne przekonanie, że jeśli ktoś jest przetrenowany, to prawdopodobnie spala więcej kalorii, niż przyjmuje ze spożycia posiłków. W opozycji do tego stanowiska jest teza, że przetrenowanie powoduje długotrwały stres dla organizmu i w konsekwencji prowadzi do przyrostu masy ciała. Może ono wywoływać zaburzenia związane z produkcją kortyzolu.
Kortyzol uwalniany jest w odpowiedzi na stres, ale także podczas umiarkowanego lub intensywnego wysiłku fizycznego. Kortyzol nasila procesy kataboliczne, które sprawiają, że organizm osób ćwiczących dostaje ogromny zastrzyk wszelkich składników odżywczych. Zdaniem ekspertów najkorzystniejszy jest duży i krótkotrwały wzrost poziomu kortyzolu w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej, a następnie natychmiastowe jego obniżenie po zakończeniu ćwiczeń.
Ekspozycja na nadmierną ilość kortyzolu powoduje wzrost aktywacji specyficznego enzymu zwanego lipazą lipoproteinową, który bierze udział w metabolizmie lipidów (tłuszczy). Kortyzol powstaje także w tkance tłuszczowej. Jego podwyższony poziom zwiększa aktywność lipazy lipoproteinowej oraz późniejsze magazynowanie tłuszczu.
Wyniki badań naukowych sugerują, że w okresie przetrenowania obniżenie stężenia kortyzolu w krwi może nastąpić na skutek odpowiedzi organizmu na stres związany z aktywnością fizyczną. Wydzielanie kortyzolu przez korę nadnerczy jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Według badanych oznacza to, że istnieje małe prawdopodobieństwo, aby przetrenowanie mogło poprawić magazynowanie tłuszczów, a tym bardziej przyspieszyć spadek masy ciała.
Nie można zapominać o regeneracji
Mimo że osoby ćwiczą regularnie, doświadczają zatrzymania procesu utraty nadmiernych kilogramów albo wręcz przeciwnie przyrostu masy ciała. Na to wpływ ma kilka czynników, m.in. codzienny stres, dieta. Jeśli nie widać efektów ćwiczeń, to warto obliczyć dziennie zapotrzebowanie kalorii albo robić dodatkowo krótkie spacery w ciągu dnia.
Raczej jest mało prawdopodobne, aby przetrenowanie mogła znacznie utrudnić odchudzanie. Warto pamiętać, że w przemyślanej strategii treningowej regeneracja jest tak samo ważna, jak aktywność fizyczna.
Polecany artykuł: