Wyliczyli, jakie jest najlepsze tempo biegania. Powie ci to prosty test
Niby wiadomo, że dla zdrowia dobry jest nawet spacer, ale kiedy chcesz zwiększyć wydolność organizmu, ślimacze tempo nie wydaje się kuszące. Mięśnie, w tym ten najważniejszy, czyli serce, potrzebują wysiłku. Z drugiej strony: nadmierne obciążenie nie jest wskazane. W jakim więc tempie biegać, żeby było najlepiej? Naukowcy to wiedzą.
"Spiesz się powoli" to zasada dobra dla emerytów? Nie do końca. Jak przekonują badacze z Anglia Ruskin University (Cambridge), nawet najbardziej elitarni biegacze, ustanawiający rekordy świata, spędzają około 80 procent swojego czasu na treningu umiarkowanym, spokojnym, na tzw. "powolnym bieganiu", bo to tempo optymalne dla zdrowia i rozwoju. Jak osiągnąć idealne tempo - nie przesadzić z powolnością i pośpiechem? Jest prosty test, który nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi i pomiarów.
Dobry trend - powolne bieganie
Biegać każdy może. Jednym z trendów biegowych, który zaczął zyskiwać na popularności w ostatnich latach, jest "powolne bieganie". To rozwiązanie dla każdego, bez względu na umiejętności i szybkość biegu.
Powolne bieganie jest nie tylko zdrowe, ale przede wszystkim przyjemne. Co ciekawe - pod pewnymi względami może być korzystniejsze od intensywniejszego treningu. Infekcje, urazy, stres - to możliwe skutki zbyt obciążającego, szybkiego biegu.
Podczas wolnego biegu w wolnym tempie, organizm wykorzystuje zmagazynowany tłuszcz jako energię, jest odpowiednio dotleniony. Bieg intensywny wcale prozdrowotnych korzyści nie zwiększa w imponujący sposób. Po co się więc forsować?
Powolne bieganie - ustal swoje tempo
Jeśli chcesz spróbować powolnego biegania, najważniejszą rzeczą jest dobranie prędkości do potrzeb twojego organizmu. Powinieneś biegać na poziomie 70 proc. maksymalnej wytrzymałości.
W czasie biegu możesz prowadzić rozmowę? To znaczy, że tempo jest właściwe. Gdy konwersacja staje się utrudniona, nie przerywaj jej, tylko po prostu zwolnij.
Co robić, jeśli biegasz sam?
Mówienie do siebie, także na głos, nie jest karalne. Może wolisz śpiewać? Nie łapiesz oddechu, jak ryba wyjęta z wody? Jest dobrze.
Gdy z tempem biegu przesadzisz, w twoich mięśniach zaczyna gromadzić się mleczan, co może powodować uczucie ciężkości w nogach. Co cię czeka po treningu? Zakwasy. Ani to miłe, ani zdrowe.