"Z poradami z internetu byłbym ostrożny". Fizjoterapeuta radzi, jak mądrze zacząć ćwiczyć
Odchudzanie i wprowadzanie zdrowych nawyków do swojego życia, to postanowienia noworoczne wielu osób. Fizjoterapeuta dr n. med. Kamil Klupiński podkreśla, że ruch działa na nasz organizm prozdrowotnie. Ekspert wskazuje nie tylko na pozytywne efekty wynikające z ćwiczeń, ale także podaje konkretne rodzaje ruchu, które sprawdzą się u różnych osób.
Fizjoterapeuta zaznacza, jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie człowieka. Ekspert podkreśla, że ruch oddziałuje na organizm prozdrowotnie. Jego cenne rady pozwolą uzyskać upragnione rezultaty, ale także uchronić się przed groźnymi kontuzjami, szczególnie jeśli wracamy do ćwiczeń po długiej przerwie. Dr n. med. Kamil Klupiński w rozmowie z PAP wskazuje, że ćwiczenia pomagają:
- utrzymać ciało w dobrej kondycji,
- zwiększać wydolność i sprawność,
- poprawić zakres ruchu stawów,
- wzmacniać mięśnie,
- pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne.
- Jednak aktywność, zwłaszcza podejmowana po okresie przerwy, powinna być w sposób racjonalny dostosowana do aktualnych możliwości fizycznych naszego organizmu - ostrzega fizjoterapeuta.
Chcesz schudnąć? Postaw na te ćwiczenia
Dr n. med. Kamil Klupiński wyjaśnia, że wiele osób, które obecnie planuje aktywność fizyczną, chce schudnąć. Ekspert zaznacza, że ruch przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, ale to nie wszystko. Fizjoterapeuta podkreśla, że jeśli naszym celem jest odchudzanie, powinniśmy także pamiętać o systematyczności i odpowiedniej diecie.
Zdaniem specjalisty najlepiej postawić na bieganie, ćwiczenia na siłowni lub basen co drugi dzień. Osobom poczatkującym i seniorom fizjoterapeuta zaleca zacząć ćwiczenia z wykorzystaniem oporu własnego ciała, a dopiero potem włączać do nich sprzęt pomocniczy taki jak gumy i ciężarki.
- Najprostszą i najtańszą formą ruchu jest bieganie, które rozrusza nasze stawy, wzmocni mięśnie, zwiększy wydolność. Jednak nawet decydując się na tę popularną formę ruchu, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników, które pomogą uniknąć kontuzji. Kluczowy jest m.in. wybór odpowiedniej nawierzchni. Dobrze jest biegać po miękkim podłożu - trawie czy ziemi i jeśli nie mamy dostępu do specjalnych torów biegowych, to np. w parku należy wybierać alejki, na których nie ma płyt chodnikowych, czy asfaltu. Kolejna istotna sprawa to dopasowanie obuwia do biegania - wyjaśnia Klupiński.
Zaczynasz ćwiczyć? O tym musisz pamiętać
Ekspert podkreśla, że każdy trening, także biegowy, należy zacząć i zakończyć rozgrzewką. Rozruszanie stawów i rozciągnięcie mięśni powinno być wstępem do truchtu. Z każdy dniem ćwiczeń powinniśmy zwiększać tempo i dystans biegu. Fizjoterapeuta wyjaśnia, że wiele osób starszych stawia na nordic walking, czyli chodzenie z wykorzystaniem specjalnych kijków. Dr n. med. Kamil Klupiński zauważa, że podczas tej aktywności pracuje wiele mięśni i odciąża ona stawy. Dla osób w każdym wieku zaleca także jazdę na rowerze i pływanie.
Jazda na rowerze pozwala szybko spalać kalorie i szczególnie wskazana jest dla osób z wysokim stężeniem cholesterolu w krwi, ponieważ pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL. Jeśli z kolei ktoś zmaga się z bólami kręgosłupa lub nadciśnieniem tętniczym, pomocne może okazać się pływanie.
- Aby nie zrobić sobie krzywdy, realizację noworocznych postanowień należy wcześniej zaplanować, dając sobie trochę czasu na zyskanie kondycji. Nie powinniśmy oczekiwać, że wstaniemy z kanapy i od razu przebiegniemy wiele kilometrów, czy wykonamy imponującą liczbę ćwiczeń z maksymalnym obciążeniem na siłowni - zaznaczył Klupiński.
Uwaga na internetowe porady
Ekspert został zapytany także o szukanie porad dt. ćwiczeń w sieci. - Z poradami z internetu byłbym ostrożny, bo można tam znaleźć różne rzeczy, zarówno dobre jak i złe, a czasem po prostu nieodpowiednie dla początkującego sportowca-amatora – wyjaśnił.
Zdaniem specjalisty w wyborcze ćwiczeń odpowiednich dla danej osoby pomoże konsultacja fizjoterapeuty sportowego albo trenera personalnego.
- Trening będzie wtedy przyjemniejszy, efektywniejszy i uchronimy się przed kontuzjami – dodał dr n. med. Kamil Klupiński.