Zrelaksuj ciało przed snem w kilka minut. Łatwe ćwiczenie na lepszy sen
Stres i napięcie nagromadzone w ciągu dnia mogą znacznie utrudnić zasypianie. Warto wprowadzić do wieczornego rytuału prostą technikę relaksacyjną, która pomoże wyciszyć umysł i zredukować stres. Regularne wykonywanie tego ćwiczenia skraca czas zasypiania, znacząco poprawia jakość snu i redukuje ilość nocnych pobudek.
Ćwiczenie na dobry sen
Ćwiczenia są jednym z najważniejszych sposobów na zachowanie zdrowia w połączeniu ze zbilansowaną dietą. Niektóre, takie jak HIIT i trening obwodowy, powodują szybkie spalanie kalorii, ale nie brakuje również pozycji, które skutecznie redukują stres.
Dr Chris Mohr, doradca ds. fitnessu i żywienia w Fortune Recommends, jest zdania, że intensywne ćwiczenia, które przyspieszają tętno, nie są najrozsądniejszym wyborem przed snem.
Polecam delikatne, relaksujące pozycje jogi przed snem, aby uniknąć zbytniego pobudzania ciała przed snem
- mówił w rozmowie z Health Digest.
Jednym z prostych ćwiczeń, które warto wykonać przed snem, jest skłon do przodu, znany również jako Uttanasana. Ta pozycja pomaga uspokoić umysł i zredukować stres. Choć sama w sobie nie spala wielu kalorii, regularna praktyka jogi może nieznacznie przyspieszyć metabolizm, wspomagając procesy zachodzące w organizmie podczas snu.
Joga przed snem jest często promowana ze względu na jej zdolność do uspokajania umysłu i relaksowania ciała. Związek z lepszym snem prawdopodobnie wiąże się ze stymulacją układu nerwowego przywspółczulnego
- wyjaśnił Mike Masi, fizjoterapeuta z Garage Gym Reviews, w wywiadzie dla Health Digest.
Jak wykonać skłon do przodu, aby zmniejszyć stres przed snem?
Dr Chris Mohr sugeruje stworzenie kojącego otoczenia przed snem, zaczynając od wyłączenia urządzeń elektronicznych i wszystkiego, co mogłoby stymulować układ nerwowy współczulny.
Skłon do przodu nie wymaga specjalnego stroju ani maty, można ćwiczyć nawet w piżamie. Warto zacząć od powolnych, głębokich oddechów przez nos, upewniając się, że brzuch i żebra rozszerzają się przy każdym wydechu i kurczą przy każdym wydechu. Jeśli oddychanie przeponowe jest dla ciebie nowością, umieść dłonie tuż pod żebrami i postaraj się, aby wdychane powietrze powodowało wypychanie brzucha na zewnątrz.
Następnie stań ze stopami w niewielkiej odległości od siebie, a kolana lekko ugnij. Opuść brodę do klatki piersiowej, a następnie powoli pochylaj się do przodu, podczas gdy ramiona luźno zwisają z ramion.
Gdy poczujesz lekkie rozciąganie pleców i ścięgien podkolanowych, połóż dłonie na piszczelach lub podłodze, zginając kolana tak bardzo, jak to konieczne. Utrzymaj pozycję przez 5 minut i powoli wróć do pozycji wyjściowej. Nie oczekuj, że za pierwszym razem twoje dłonie dotkną podłogi. Jest to powolny proces, który wymaga systematyczności i cierpliwości.
Jeżeli kontuzja uniemożliwia wykonanie ćwiczenia, warto wypróbować Paschimottanasanę, czyli skłon w pozycji siedzącej. Aby uniknąć przeciążenia dolnej części pleców, warto unieść biodra na poduszce lub złożonym kocu.
Pochylaj się do przodu, starając się dotknąć brzuchem ud, gdy poczujesz delikatne rozciąganie, utrzymaj pozycję przez pięć minut. Nie musisz się martwić, jeśli nie uda ci się zbliżyć głowy do nóg - początkowo skłon może być łagodniejszy.