Ćwiczenia wzmacniające dla kobiet w ciąży [ZDJĘCIA]

2015-03-24 16:44

Zobacz zestaw bezpiecznych ćwiczeń wzmacniających dla kobiet w ciąży, które możesz robić w domu bez dodatkowych przyrządów. Zanim jednak zaczniesz ćwiczyć, odpowiedz sobie na pytanie, czy uprawiałaś sport zanim zaszłaś w ciążę, bo od tego będzie zależał dobór rodzaju aktywności w czasie ciąży.

Spis treści

  1. Ćwiczenia wzmacniające w ciąży: zanim zaczniesz
  2. Aktywność fizyczna w ciąży
  3. Joanna Gacyk, trenerka fitnessu tłumaczy od czego powinna zależeć intensywność aktywności w ciąży
  4. Ćwiczenia wzmacniające - propozycja treningu dla kobiet w ciąży
  5. Zobacz opisy i zdjęcia ilustrujące poszczególne ćwiczenia

Ćwiczenia wzmacniające w ciąży: zanim zaczniesz

O czym należy pamiętać, zanim zaczniesz ćwiczyć? Zwracaj uwagę na tempo pracy serca podczas ćwiczeń: u kobiety w ciąży tempo nie powinno przewyższać 140 uderzeń na minutę. W czasie ćwiczeń bardzo łatwo można osiągnąć ten poziom, należy więc być bardzo ostrożnym.

Czytaj też: Urządzenia do pomiaru tętna i poziomu aktywności fizycznej

Kolejnym czynnikiem, który warto mieć na uwadze, są zmiany hormonalne w organizmie przyszłej mamy i ich wpływ nie tylko na samopoczucie psychiczne, ale również na funkcjonowanie całego organizmu. Nawet jeśli czujesz się dobrze w ciąży, pamiętaj, że twój organizm produkuje relaksynę. Jest to hormon odpowiedzialny za przygotowanie stawów miednicowych do porodu, a do tego rozluźnia wszystkie więzadła. Efektem mogą być częstsze zwichnięcia (bo stawy są bardziej podatne na nie) oraz upadki. Bezwzględnie unikaj wszelkich ćwiczeń, które mogą wywołać jakikolwiek uraz brzucha.

Aktywność fizyczna w ciąży

To ci się przyda

Joanna Gacyk, trenerka fitnessu tłumaczy od czego powinna zależeć intensywność aktywności w ciąży

Przyszłym mamom zawsze polecam, by przed rozpoczęciem ćwiczeń zastanowiły się nad swoją aktywnością do kilku lat wstecz i odpowiedziały szczerze na pytania: czy jako nastolatka unikałam zajęć wychowania fizycznego? Czy sport miał dla mnie znaczenie również przed zajściem w ciążę? Odpowiedź na te pytania jest tak ważna, bo właśnie od niej zależy to, jaką aktywność przyszła mama powinna wybrać, by wzmocnić swój organizm i przygotować się do porodu, a nie zaszkodzić sobie i dziecku.

Jeśli należysz do kobiet, które nigdy nie lubiły wysiłku fizycznego lub uprawiały sport sporadycznie i w trakcie ciąży postanowiłaś zmienić nastawienie do sportu – powinnaś dobrze przemyśleć swój plan. Najlepiej skorzystać z pomocy i opieki specjalisty, czyli wykwalifikowanego instruktora. Wybierz takiego, który ma odpowiednią wiedzę, doświadczenie i kwalifikacje do prowadzenia zajęć z kobietami w ciąży. W twojej sytuacji powinnaś skupić się na spacerach, relaksacji i bardzo spokojnej gimnastyce pod okiem trenera. Obowiązkowo skonsultuj wybrane ćwiczenia z lekarzem prowadzącym ciążę.

Szerszy wachlarz sportowych możliwości mają kobiety, które były bardzo aktywne, zanim zaszły w ciążę. Jeśli jesteś jedną z nich, nie trzeba cię zachęcać do ćwiczeń, nawet tych wymagających większego wysiłku – oczywiście nie licz na to, że teraz będziesz aktywna w takim samym stopniu jak przed zajściem w ciążę. Z całą pewnością trzeba będzie obniżyć intensywność treningów i wyeliminować te aktywności, które mogą zagrozić tobie i dziecku – pamiętaj, że w czasie ciąży organizm podejmuje dodatkowy wysiłek, a niektóre ćwiczenia mogą być wręcz niebezpieczne.

Ponieważ od dłuższego czasu byłaś dość aktywna (albo nawet bardzo), twój organizm jest przyzwyczajony do ruchu. Nie podejmujesz więc dużego ryzyka, wracając do sportowego trybu życia w ciąży. Do tego ćwicząc, będziesz się czuła o wiele lepiej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – za taki stan rzeczy odpowiada serotonina. Jeśli więc z aktywnością zawsze byłaś za pan brat, to najpewniej dość szybko twoje ciało zacznie domagać się ruchu właśnie z powodu niedoboru serotoniny. W przypadku braku przeciwwskazań do wysiłku fizycznego możesz kontynuować uprawianie ulubionego sportu.

Ćwiczenia wzmacniające - propozycja treningu dla kobiet w ciąży

Bardzo dobrą propozycją ćwiczeń jest wysiłek wzmacniający mięśnie całego ciała. To ważne, by każdą aktywność rozpocząć rozgrzewką, która przygotuje nasz organizm oraz stawy i mięśnie do dalszego wysiłku fizycznego. Zazwyczaj zaczynamy od marszu, a następnie przechodzimy do bardzo prostych ćwiczeń.

Zobacz opisy i zdjęcia ilustrujące poszczególne ćwiczenia

Materiały prasowe

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza