Naturalne sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów

2021-10-29 10:07

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to jedno z częściej występujących schorzeń autoimmunologicznych, z którym zmaga się 1 proc. społeczeństwa. W RZS dochodzi do rozwoju stanu zapalnego i zmian zwyrodnieniowych stawów. Po jakie więc naturalne sposoby warto sięgnąć przy tego rodzaju dolegliwości?

Naturalne sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Naturalne sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów – dieta
  2. Naturalne sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów – zioła
  3. Naturalne sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów – ćwiczenia
  4. Naturalne sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów – fizjoterapia
  5. Naturalne sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów – leki biologiczne

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów nie są charakterystyczne, a tym samym chorzy często mylą je z innymi dolegliwościami. Początkowo pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, ból stawów i mięśni, osłabienie i przemęczenie. Z czasem pacjenci uskarżają się na obrzęki i silny ból stawów, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do reumatologa?

Sprawdź, jak naturalnymi sposobami walczyć z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Naturalne sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów – dieta

Choć nie ma konkretnej diety, która pomogłaby w walce z chorobą, to osoby zmagające się z RZS powinny dostarczać organizmowi jak najwięcej substancji niezbędnych do budowy i regeneracji stawów. Dieta powinna się opierać na:

  • produktach bogatych w białko, będące budulcem mięśni, chrząstek i struktur okołostawowych. Jego cennym źródłem są: mleko i przetwory mleczne, rośliny strączkowe, drób, kasza gryczana, orzechy, ziarna zbóż. Niedobór wapnia sprzyja rozwojowi osteoporozy, której ryzyko rozwoju podczas leczenia RZS wzrasta.
  • warzywach i owocach, które są źródłem antyoksydantów wspierających układ immunologiczny. Antyoksydanty opóźniają proces starzenia się stawów i przeciwdziałają niekorzystnemu działaniu wolnych rodników. Najwięcej wartości mają buraki, marchew, kapusta, brokuły, borówki, wiśnie, truskawki, porzeczki, żurawina.
  • produktach będących źródłem błonnika pokarmowego, który wykazuje działanie zmniejszające właściwości zapalne – zmniejsza stężenie parametru CRP świadczącego o stanie zapalnym. Znajdziemy go w pieczywie pełnoziarnistym, brązowym ryżu, płatkach owsianych i kaszach.
  • nienasyconych kwasach omega-3, które zwiększają ruchomość w stawach i wykazują działanie przeciwzapalne. Obfitują w nie tłuste ryby morskie np. makrela, tuńczyk, halibut, łosoś, a także owoce morza, oliwa z oliwek (najlepiej z pierwszego tłoczenia), orzechy włoskie. Ryby należy spożywać przynajmniej dwa razy w tygodniu.
  • produktach bogatych w witaminę D, która jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia. Witamina D ma związek z przebiegiem i nasileniem reumatoidalnego zapalenia stawów. Znajdziemy ją w niewielu produktach spożywczych np. tłustych rybach, dlatego też zaleca się jej suplementację.
  • produkty obfitujące w żelazo, które znajdziemy w czerwonym mięsie, zielonych warzywach i nasionach roślin strączkowych. Przyswajalność żelaza wzrasta w obecności witaminy C pochodzącej np. z warzyw i owoców.

Dieta osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów nie powinna zawierać produktów sprzyjających rozwojowi stanu zapalnego i tych, utrudniających wchłanianie cennych składników. Z codziennego menu należy wyeliminować:

  • produkty przetworzone – fast foody, chipsy i słone przekąski będące źródłem kwasów tłuszczowych trans, które  nasilają stan zapalny w organizmie;
  • produkty przepełnione konserwantami, aromatami i sztucznymi barwnikami;
  • tłuszcze zwierzęce, które zwiększają możliwość zachorowania na miażdżycę;
  • warzywa psiankowate np. pomidory, papryka – zwiększają nasilenie dolegliwości towarzyszących chorobie.

Przeczytaj także: Dieta dla stawów pomoże na stany zapalne i bóle stawów

Naturalne sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów – zioła

Wykorzystanie ziół w chorobach reumatycznych ma charakter pomocniczy. Odpowiednio dobrane zioła wspomagają leczenie podstawowe.

Żywokost lekarski doskonale sprawdza się w przypadku dolegliwości bólowych w obrębie stawów. Przygotowane z niego okłady łagodzą dolegliwości bólowe towarzyszące chorobie. Starty kawałek korzenia mieszamy z odrobiną wody i podgrzewamy. Przygotowana papkę nakładamy na stawy, bandażujemy i pozostawiamy na noc. Dodatkowo z żywokostu można przygotować ziołową maść, którą należy wetrzeć w bolące miejsce.

Kolejnym ziołem wspierającym walkę z chorobą jest sarsaparilla, stosowana głównie w formie ziołowego naparu. Można ją również dodać do ciepłych dań np. zup.

Naturalne sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów – ćwiczenia

By rozpocząć ćwiczenia, konieczna jest konsultacja lekarska. Nieodpowiednio dobrane mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dlatego też zestaw ćwiczeń zawsze powinien być dobrany indywidualnie i dostosowany do stanu pacjenta, etapu choroby i ewentualnych chorób współistniejących. Najczęściej chorzy wykonują ćwiczenia rozluźniające, wzmacniające, ogólnousprawniające i oddechowe.

Przeczytaj także: Stawy: co robić, by były zawsze sprawne

Naturalne sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów – fizjoterapia

Fizjoterapia, w kontekście reumatoidalnego zapalenia stawów, ma na celu poprawę jakości życia chorego:

  • złagodzenie bólu,
  • opanowanie stanu zapalnego,
  • zatrzymanie deformacji stawów,
  • usprawnienie manipulowania osłabionymi stawami dłońmi,
  • poprawę zdolności poruszania się,
  • zwiększenie zakresu ruchomości stawów.

Leczenie powinno obejmować fizykoterapię, kinezyterapię i masaże.

  • Fizykoterapia zwiększa bezbolesną ruchomość w stawach. Regularnie wykonywane zabiegi zimnem nie tylko zmniejszają stan zapalny, ale i przyczyniają się do rozluźnienia napiętych mięśni.
  • Kinezyterapia to nic innego jak oddziaływanie na organizm przez ruch. Ćwiczenia są ściśle zależnie od etapu choroby - mogą być wykonywane na podwieszkach, w wodzie, a w okresie podostrym choroby ćwiczy się chód z podparciem np. o kulach na balkoniku.
  • Masaże nie powinny powodować dolegliwości bólowych i nie mogą wzmacniać stanu zapalnego. Najczęściej stosuje się powolny i delikatny masaż rozluźniający.

Naturalne sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów – leki biologiczne

Jedną z nowocześniejszych metod leczenia RZS są leki biologiczne. Wytwarzane są metodą inżynierii genetycznej, dlatego też mogą naśladować funkcje ludzkich białek i wpływać na receptory komórkowe. Leki biologiczne niwelują czynniki wywołujące stan zapalny w organizmie. W początkowym stadium choroby zapobiegają uszkodzeniu stawów i znacząco zmniejszają ból. Poprawiają jakość życia pacjenta i przedłużają okresy remisji.

Reumatoidalne zapalenie stawów - test wiedzy

Pytanie 1 z 11
RZS jest chorobą autoimmunologiczną.