Najlepsze ćwieczenia na "pelikany". Wystarczą 3 minuty dziennie

2024-06-12 11:58

"Pelikany", "nietoperze", "falbanki". To określenia luźnej skóry wokół ramion, której z wiekiem niestety przybywa. Szczególnie dla kobiet staje się ona powodem kolejnych kompleksów. Jeśli i ty chcesz się pozbyć luźnej skóry, mamy radę. Zamiast pędzić do gabinetu kosmetyczki, zacznij od tych ćwiczeń. To tylko 3 minuty dziennie.

Łatwy i tani sposób na ‘pelikany’. Wystarczą 3 minuty dziennie, aby się ich pozbyć
Autor: Getty Images Łatwy i tani sposób na ‘pelikany’. Wystarczą 3 minuty dziennie, aby się ich pozbyć

Chociaż do wakacji jeszcze daleko, to jest to idealny moment, aby zadbać o swoją sylwetkę. Podpowiadamy, co zrobić, aby zachwycać ujędrnioną skórą ramion nie tylko podczas urlopu. Z biegiem lat ciało ludzkie przechodzi wiele zmian, z których wiele jest widocznych na skórze, która staje się mniej elastyczna i jędrna. Niektóre obszary ciała, takie jak uda, pośladki i ramiona, mają szczególną tendencję do wiotczenia, co staje się estetycznym problemem dla wielu osób, niezależnie od wieku.

Zdrowo Odpytani: Jesz i nie tyjesz? Dietetyk: "Ja bym taką osobę przebadała pod kątem pasożytów"

Dlaczego robią się pelikany?

"Pelikany", określane również jako "motylki" czy "nietoperze", to częsty problem związany z obwisłą skórą pod ramionami, który staje się szczególnie widoczny po uniesieniu rąk.

Zmiany w wyglądzie skóry nie zależą tylko od wieku. Mogą być również spowodowane przybieraniem na wadze lub jej utratą, a także utratą masy mięśniowej. Osoby z nadwagą często mają do czynienia z "pelikanami", spowodowanymi nadmiarem tkanki tłuszczowej gromadzącej się w różnych częściach ciała, w tym na ramionach. Z kolei dla osób, które gwałtownie schudły, typowym problemem jest obwisła skóra, prowadząca do "motylków".

Włókna kolagenowe są kluczowe dla jędrności skóry. U osób starszych, "pelikany" mogą wynikać z osłabienia tych włókien, co prowadzi do opadania i wiotczenia cienkiej skóry pod ramionami.

Czy da się zlikwidować pelikany? 

Nieistotne, co jest przyczyną, istnieją różne metody, które mogą pomóc zredukować "pelikany". Poprawa kondycji skóry może pomóc zminimalizować obwisłość, a odpowiednie ćwiczenia mogą przyczynić się do osiągnięcia tego efektu.

Istnieje wiele skutecznych sposobów na zredukowanie "pelikanów". Najpierw warto spróbować najmniej inwazyjnych i najmniej kosztownych metod, takich jak ćwiczenia, które można wykonać samodzielnie. Profesjonalni trenerzy mają wiele propozycji, jak skutecznie zredukować "pelikany".

Kluczowym jest prawidłowe przygotowanie ciała do aktywności fizycznej, a więc odpowiednie rozgrzewanie i rozciąganie mięśni. Następnie można przystąpić do ćwiczeń właściwych. Wśród metod radzenia sobie z "pelikanami", trenerzy personalni zazwyczaj rekomendują:

  • Ćwiczenia z hantlami — jeśli nie masz dostępu do hantli, możesz zastąpić je np. butelkami z wodą;
  • Wykonywanie okrężnych ruchów rękami;
  • Ćwiczenia ze skakanką;
  • Pompki;
  • Pływanie;
  • Trening tenisowy;
  • Gry w siatkówkę;
  • Gry w badmintona.
  • Dla osób starszych korzystne mogą okazać się długie spacery i nordic walking.

Przykładowe ćwiczenie z hantlami, które trwa około 3 minut:

Chwyć hantle w dłonie. Zacznij z nimi biec w miejscu, poruszając rękami, jak przy zwykłym sprincie. Po kilku powtórzeniach ręce niech idą przy każdym kroku naprzemiennie w dół, a następnie naprzemiennie w górę. Następnie wciąż poruszając się w miejscu, zacznij boksować powietrze hantlami. Każde ćwiczenie wykonaj po kilka powtórzeń, by rozgrzać mięśnie.

Następnie trzymaj hantle przed sobą, zegnij ręce pod kątem 90 stopni i rotuj je na zewnątrz i do środka, wykonując ruch otwierania i zamykania. Wykonaj 10 powtórzeń.

Kolejno wykonaj półprzysiad i ruszaj ramionami z hantlami w przód i w tył wzdłuż ciała. Niech ruchy będą dynamiczne w górę i powolne w dół. Wykonaj 10 powtórzeń.

Ćwiczenia na pelikany wykonuj regularnie - wtedy zauważysz właściwe efekty!

Zabiegi medycyny estetycznej na "pelikany"

Zabiegi medycyny estetycznej to kolejna możliwość pozbycia się "pelikanów". Jest to jednak opcja, którą trzeba dobrze przemyśleć. W pierwszej fazie walki z obwisłymi ramionami najrozsądniej jest spróbować wyeliminować problem za pomocą ćwiczeń i aktywności fizycznej.

Jeśli jednak mimo wysiłków problem nie znika, a trening nie przynosi zadowalających rezultatów, można skorzystać z profesjonalnych zabiegów, takich jak kriolipoliza. Ten zabieg stymuluje produkcję kolagenu i pozwala na pozbycie się nadmiaru zgromadzonej tkanki tłuszczowej.

Najważniejsze jest jednak dbanie o zdrowie, komfort i dobre samopoczucie, dlatego jeśli "pelikany" są źródłem kompleksów, warto zwrócić uwagę na możliwości ich redukcji.

Dobór odpowiednich ćwiczeń, zmiany w diecie, stosowanie specjalnych kosmetyków, i regularna pielęgnacja skóry to tylko kilka sposobów, które mogą pomóc zredukować "pelikany". Te metody nie wymagają dużych poświęceń, a ich efekty będą widoczne po pewnym czasie. Już sam proces podejmowania prób zwalczania problemu estetycznego jest ogromnym krokiem naprzód.