2 l wody dziennie? Tak możesz zaszkodzić swoim nerkom
Dużo się mówi o konieczności właściwego nawadniania organizmu. Oczywiście bez wątpienia regularne picie wody przynosi same korzyści, ale jej ilość jest kwestią dyskusyjną. Kto choć raz nie słyszał, że powinien wypić dwa litry wody każdego dnia? Po pierwsze to dość trudne wyzwanie, a po drugie okazuje się, że niekoniecznie zdrowe. Zatem jaka jest optymalna dawka?
W różnych poradnikach, czy w sieci można znaleźć informacje na temat tego, że najlepszym rozwiązaniem jest picie dwóch litrów wody. W Stanach Zjednoczonych istnieje nawet określenie 8x8 co oznacza osiem szklanek wody po osiem uncji czyli około 240ml x 8 = 1920ml. Naukowcy zaczęli jednak przyglądać się temu, czy popularne zalecenie jest zasadne.
8x8 mit czy uzasadnione zalecenie? Naukowcy analizują tę sprawę
Specjaliści poszukiwali źródła zalecenia z którego wynika, że rzekomo picie dwóch litrów wody dziennie to najlepsze rozwiązanie. Niestety mimo szeroko zakrojonych działań nie udało się znaleźć żadnych naukowych badań, które potwierdzałyby zasadność amerykańskiego trendu 8x8.
- Badania spożycia żywności i płynów przeprowadzone na tysiącach dorosłych osób obu płci, których analizy zostały opublikowane w recenzowanych czasopismach, zdecydowanie sugerują, że tak duże ilości nie są potrzebne - podkreślają specjaliści z Dartmouth Medical School w New Hampshire.
Choć trudno ustalić co stoi za przyczyną popularnego trendu to naukowcy zauważyli, że Amerykanie nie rozstają się z butelką wody. Moda jest zdrowa, ale przesada także nie jest bezpieczna. Zatem bez wątpienia można uznać, że picie dwóch litrów wody jako koniecznej dawki dla zachowania zdrowia jest mitem niepopartym dowodami.
Zatrucie wodą jest możliwe? Duża dawka może uszkodzić nerki
Naukowcy podkreślają, że choć sięganie po wodę usprawnia pracę narządów wewnętrznych, poprawia funkcjonowanie mózgu oraz wygląd skóry, to nawet w kwestii wody, co za dużo, to nie zdrowo.
Może dojść do poważnego zatrucia wodą. Do takiej sytuacji dochodzi na skutek tego, że nerki nie są w stanie w szybkim tempie przefiltrować dużej dawki. Wówczas może dojść nawet do zgonu.
To nie jedyne zagrożenie, biorąc pod uwagę, że woda występuje także w owocach, kawie, zupach, herbacie, sokach, czy innych napojach łatwo policzyć, że w ciągu jednego dnia możemy przyswoić wyjątkowo wysoką dawkę płynów. Dodając do tego jeszcze dwa litry wody narażamy organizm na hiponatremię.
Hiponatremia to niedobór sodu. Zbyt duża podaż płynów może doprowadzić do wypłukania pierwiastka zwłaszcza jeśli wypijemy znaczną ilość w krótkim czasie. Jak wspomnieliśmy, nerki mają ograniczoną zdolność do filtrowania wody.
Maksymalnie są w stanie przefiltrować około jednego litra na godzinę. Naukowcy zaznaczają, że spożycie w krótkim czasie większej ilość może doprowadzić do uszkodzenia narządu, a wypicie szybko pięciu litrów do niewydolności i zgonu. Nie ma zatem, żadnych naukowych badań, które potwierdzają zasadność picia 2 litrów wody dziennie bez względu na to, czy sięgaliśmy po inne napoje, czy płynne potrawy.