3 najlepsze produkty na zasypianie. Zjedz na kolację i śpij jak dziecko

2024-03-29 12:02

Trudno ci zasnąć, a przewracanie się z boku na bok jedynie pogarsza sprawę? Jest prosty sposób na to, by poradzić sobie z tym problemem. Zacznij od prześwietlenia jadłospisu, ponieważ codzienna dieta ma ogromny wpływ na jakość snu. Popularny dietetyk wskazuje trzy produkty, które warto włączyć do menu. Sięgaj po nie regularnie, a będziesz spać jak dziecko.

3 najlepsze produkty na zasypianie. Zjedz na kolację i śpij jak dziecko
Autor: Getty Images 3 najlepsze produkty na zasypianie. Zjedz na kolację i śpij jak dziecko

Większość z nas wie, że ilość snu może mieć wpływ na ogólny stan zdrowia. Odpowiedni wypoczynek nocny dodaje nam energii, regeneruje ciało i umysł, niweluje stres oraz umożliwia lepsze radzenie sobie w codziennych zadaniach. Niestety, niektóre nawyki mogą odbić się na jakości snu, np. bardzo restrykcyjna, niskokaloryczna dieta lub nadmiar tzw. „jedzenia śmieciowego” może ją dewastować.

3 produkty, które uławiają zasypianie

Jeśli chcemy cieszyć się dobrą kondycją i spać jak suseł, warto zdrowo się odżywiać i dostarczać do organizmu cenne składniki odżywcze, które są też przyjazne dla snu. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów i napojów ułatwiających zasypianie. Znany dietetyk i trener sportowy, Michał Wrzosek, który udziela porad żywieniowych za pośrednictwem mediów społecznościowych, wymienił trzy produkty, dzięki którym sen przyjdzie błyskawicznie.

Poradnik Zdrowie: zaburzenia snu

Banany

Na pierwszy rzut poszły banany, za którymi wręcz przepadamy. - Są źródłem tryptofanu, magnezu i melatoniny. Wszystkie te składniki są kluczowe dla dobrej jakości snu - mówił ekspert na filmiku udostępnionym na TikToku.

Ponadto owoce te obfitują w potas i inne cenne minerały, które pomagają się zrelaksować się i rozluźnić mięśnie. Banany zawierają tryptofan, czyli aminokwas egzogenny, który ulega przekształceniu w serotoninę, tym samym wycisza mózg i poprawia samopoczucie.

Orzechy

Drugim produktem, który pomaga w lepszym i szybkim zasypianiu, są orzechy, m.in. orzechy włoskie, migdały, orzechy nerkowca, pistacje. - Orzechy włoskie są bogate w melatoninę, która pomaga regulować rytm dobowy. Co więcej, zawierają oligopeptydy, które też korzystnie wpływają na nasz sen - wyjaśnił ekspert. Można w nich także znaleźć spore pokłady magnezu i cynku, a z kolei połączenie tych dwóch pierwiastków świetnie wpływa na jakość snu.

Kiwi

Aby zapewnić sobie zdrowy i spokojny wypoczynek nocny, warto jeść pyszne i soczyste kiwi. - Są prawdziwym skarbem dla osób, które mają problemy ze snem. Dostarczają nam serotoninę i melatoninę - mówił Michał Wrzosek.

W tych małych owocach kryje się niezła bomba odżywcza. Bogate są m.in. witaminy C i E, przeciwutleniacze, potas, kwas foliowy i błonnik pokarmowy. A ułatwiają zasypianie ze względu na dużą zawartość serotoniny tzw. hormonu szczęścia, który odgrywa niebagatelną rolę w regulacji cyklu snu i czuwania.

Nawet badacze z Tajwańskiego Uniwersytetu Medycznego znaleźli dowody na to, że codzienne jedzenie kiwi może poprawić nie tylko jakość, ale także ilość snu.

Niektóre nawyki pogarszają nasz sen. Warto się pozbyć złych przyzwyczajeń, jeśli chcemy budzić się rano z energią do działania. - Pamiętaj, że jeżeli kładziesz się spać późno, siedzisz na telefonie przed zaśnięciem i nie masz odpowiednio wyciemnionego pomieszczenia, to żadne produkty Ci nie pomogą - ostrzegł dietetyk.