Kiepski sen? Wystarczy, że dodasz to do mleka i zaśniesz jak dziecko

2024-01-26 17:52

Zdrowy sen to podstawa zdrowego funkcjonowania. Jednak współcześnie coraz więcej osób ma problem z zasypianiem. Wielu pacjentów narzeka na niespokojny sen, nocne pobudki. Rano wciąż są zmęczeni, w ciągu dnia rozkojarzeni i poirytowani. Jak temu zapobiec? Polecamy naturalny sposób na zdrowy sen. Wystarczy, że wieczorem dodasz jeden składnik do mleka.

Kiepski sen? Wystarczy, że dodasz to do mleka i zaśniesz jak dziecko
Autor: Getty Images

Czy wieczorna szklanka mleka jest dobrym pomysłem? To sposób, który praktykowało wiele pokoleń, szczególnie względem najmłodszych. Współcześnie zauważono, że szklanka mleka przed snem może rzeczywiście wspierać szybkie zasypianie i dobry sen. Warto jednak zaserwować mleko z odpowiednim dodatkiem.

Mleko przed snem - zdrowe dodatki

Z czym warto pić mleko? Na tej liście na pewno powinien pojawić się cynamon - aromatyczna korzenna przyprawa, która poprawia metabolizm, ale też sprzyja odporności. Podobną funkcję pełni naturalny antybiotyk - czosnek, który dodany do mleka stanowi remedium na sezonowe infekcje.

Mleko wiele zyskuje też po dodaniu miodu. Pozytywnie na organizm wpływa też kakao, które dostarcza m.in. magnezu, czyli pierwiastka potrzebnego układowi nerwowemu i nie tylko.

Zaburzenia snu, problemy z pamięcią, silny ból. Tak może objawiać się jedna z najbardziej tajemniczych chorób

Niektóry praktykują też picie mleka z masłem. Istnieje również współczesna wersja - z piankami, ale tę wersję polecamy najmniej, ponieważ pianki zawierają dużo cukru i są mocno kaloryczne.

Zamiast tego podamy recepturę na pożywne mleko z przyprawą, która niekoniecznie kojarzy się z mlekiem, choć prawdopodobnie mamy ją w swojej kuchni. Tą przyprawą jest gałka muszkatołowa.

Gałka muszkatołowa - przyprawa do mleka na dobry sen

Gałka muszkatołowa pasuje do wielu potraw, ale - o dziwo! - dodana do mleka nie tylko nada mu ciekawy smak, ale też przygotowany napój zyska szereg cennych właściwości.

Gałka muszkatołowa, ostra, cierpka przyprawa z Indii, rośnie też w innych krajach tropikalnych i na Karaibach. To źródło antyoksydantów, dzięki czemu ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Badania wskazują, że zawiera też witaminy z grupy B i witaminę C. Uważa się, że może sprzyjać obniżeniu ciśnienia krwi. W gałce muszkatołowej znajdziemy też błonnik, bogactwo flawonoidów, kwasów tłuszczowych, olejków eterycznych, terpenoidów, związków fenolowych.

Gałka muszkatołowa dodawana do ciepłego mleka to przepis na napój, który przełoży się na spokojny sen, bez pobudek i bez długiego przewracania się z boku na bok.

Gałka muszkatołowa rozluźnia, łagodzi stres, a zdaniem niektórych wspiera też sprawność seksualną. Pamiętaj jednak, by ze względu na specyficzny smak, ostrożnie dawkować tę przyprawę.