Azjaci od wieków uważają ją za sekret długowieczności. Teraz kupisz ją w Lidlu
Warzywa i owoce to prawdziwa skarbnica dobroczynnych składników odżywczych. Niektóre są bardziej znane, inne mniej. Do tej drugiej grupy w Polsce należy fasolka edamame, która dopiero daje się poznać Polakom. Warto się jej jednak dokładnie przyjrzeć. Jest pełna składników odżywczych.
Fasola edamame. Uwielbiana przez Azjatów, dostępna do kupienia
Fasola edamame jest znana w szczególności w krajach azjatyckich. Jest ona niczym innym jak świeżymi strączkami i ziarnami soi. Choć soję zazwyczaj kojarzy się z wysuszonymi ziarnami, młode strączki również są warte zainteresowania. Mają zielony kolor i z wyglądu przypominają dobrze nam znany bób. Tę fasolkę można obecnie dostać w Lidlu za niecałe siedem złotych. Znajdziemy ją na dziale mrożonek w opakowaniu 400 gram. Nie oznacza to jednak, że nigdzie indziej już jej nie dostaniemy. Można jej szukać również w innych supermarketach, które oferują kuchnie z różnych zakątków świata. Zazwyczaj dostaniemy ją w Polsce w formie mrożonej.
Fasolę edamamę uwielbiają w Japonii, Chinach, Korei oraz Wietnamie, gdzie jest ogólnodostępna i ceniona za swoje walory smakowe. Przepisy z jej użyciem znajdziemy również w kuchni hawajskiej, gdzie ta fasola jest częstym dodatkiem. Je się ją zazwyczaj podobnie jak fasolkę szparagową, ugotowaną w lekko osolonej wodzie. Jej smak jest delikatny i lekko słodkawy. Można jeść zarówno całe strączki, jak i wyłuskać z nich ziarenka i przygotowywać w podobny sposób. Wykorzystuje się je jako samodzielną przekąskę lub jako dodatek do sałatek, zup czy dań. Czy jednak fasolka edamame oferuje coś więcej niż tylko walory smakowe?
Korzyści zdrowotne fasoli edamame. Warto je znać
Fasolka edamame jest cennym źródłem zarówno mikro-, jak i makroskładników. Sama w sobie młoda soja będzie świetnym zastępstwem dla mięsa lub dodatkiem, który pozwoli nam uzupełnić niedobór białka w diecie. Na tym się jednak nie kończą jej dobroczynne działania. Wspiera również pracę jelit oraz wzbogaca mikrobiom dzięki dużej zawartości błonnika. Dodatkowo edamame jest źródłem fitosteroli, które pozytywnie będą wpływać na gospodarkę lipidową. Ta fasola dostarczy nam również takich witamin jak B1, B2 i K oraz magnezu czy folianów. Co więcej, edamame ma potencjał do obniżania cholesterolu we krwi, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób serca.
Dzięki błonnikowi, witaminie K i licznym antyoksydantom wpływa również na sprawne działanie układu krążenia. Ciekawostką jest, że to strączkowe warzywo zasadniczo nie podwyższa poziomu glukozy we krwi, więc jest odpowiednie dla osób cierpiących na cukrzyce i ze stanem przedcukrzycowym. Fasola edamame ma również potencjał fitoestrogenny. Oznacza to, że dzięki imitowaniu żeńskich hormonów, może podnieść ich całościowy poziom w organizmie. Może być ro szczególnie przydatne w okresie menopauzy.
Trzeba jednak uważać. Zbyt duża ilość tej fasoli może wywołać sensacje żołądkowe u osób wrażliwych. Chodzi przede wszystkim o gazy, wzdęcia i bóle brzucha.