Bezwartościowe czy zdrowe? Bosacka rozprawia się z popularnym mitem o grzybach
Czas grzybobrania w pełni. Jedni udają się do lasu bardziej dla relaksu, inni liczą na pełne kosze. Jednak bez względu na to, ile uda się znaleźć, oczywiście tych jadalnych okazów, często zastanawiamy się, czy zjadanie grzybów ma sens pod względem zdrowotnym. Katarzyna Bosacka przygląda się z bliska temu zagadnieniu.
Kochamy grzyby marynowane, suszone dodawane do zup czy sosów, smażone w panierce. Opcji ich przyrządzenia jest mnóstwo. Jednak najczęściej skupiamy się na smaku. Królują borowiki, czy w niektórych domach gąski lub kanie. Warto przeanalizować jak jedzenie grzybów wpływa na nasze zdrowie i czy faktycznie są to cenne leśne łupy.
Co skrywają grzyby? Ta informacja może cię zaskoczyć
Katarzyna Bosacka, która na co dzień zajmuje się kwestią edukacji żywieniowej postanowiła obalić pewien mit. Często można usłyszeć, że grzyby nie wnoszą nic poza smakiem. To nieprawda.
- Grzyby są niskokaloryczne i zawierają białko, witaminy z grupy B, witaminę D, błonnik, minerały takie jak potas, fosfor, magnez. Posiadają także związki biologicznie aktywne beta-glukany, chitosany, polifenole i inne. które mogą zapobiegać powstawaniu oraz wspomagać leczenie chorób, takich jak miażdżyca czy nowotwory - informuje Bosacka.
Dziennikarka podkreśla również, że różne wyniki badań dają do zrozumienia, że spożywanie grzybów może wspomóc walkę z wysokim poziomem cholesterolu, wzmocnić odporność, a także przeciwdziałać procesom zapalnym, które zachodzą w organizmie.
Czy grzyby faktycznie są zdrowe? Analizujemy naukowe doniesienia
Skoro faktycznie grzyby mają więcej do zaoferowania niż sam smak, to warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Specjaliści z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie przeanalizowali wartość odżywczą i prozdrowotną grzybów w diecie Polaków.
- Wartość odżywcza grzybów wynika przede wszystkim z występowania w ich owocnikach przyswajalnych białek (3–25% suchej masy), co uzasadnia ich ludowa nazwa „mięso lasu”, oraz z obecności błonnika pokarmowego, który choć sam jest dla człowieka niestrawny, to reguluje proces trawienia - podkreślają autorzy badań.
Specjaliści dodają jednak, że ilość białka zależy od gatunku grzybów. Najwięcej znajdziemy go w borowikach i koźlarzach czerwonych. Eksperci zaznaczyli, że leśne grzyby stanowią również cenne źródło węglowodanów, kwasów tłuszczowych i składników mineralnych i witamin takich jak:
- potas,
- chrom,
- cynk,
- fluor,
- jod,
- kobalt,
- mangan,
- miedź,
- nikiel,
- potas,
- selen,
- sód,
- wapń,
- żelazo,
- witamina B1,
- witamina B2,
- witamina B6,
- witamina C, E, H, PP
- prowitaminy A i D.
Lekarze zaznaczają jednak aby nie podawać grzybów dzieciom. Związki zawarte w grzybach są ciężkostrawne i mogą wpływać na wątrobę, a młode organizmy nie radzą sobie z takim obciążeniem. Przeciwwskazaniem do spożycia grzybów są także choroby nerek i wątroby. Grzybów nie powinny jeść również kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią.