Brak energii i złe samopoczucie? To mogą być objawy przedawkowania kawy
Zwykle sięgamy po kawę, żeby dodać sobie energii i dobrze obudzić się o poranku. Kiedy dopada nas znużenie i senność, sięgamy po kolejną kawę... kolejną... i kolejną. Niekiedy dochodzimy do etapu spod znaku „kawa już na mnie nie działa”, bo ciągle czujemy zmęczenie i wyczerpanie. To może być objaw przedawkowania kofeiny. Jakie jeszcze objawy daje nadmiar kawy?
Kawa - zalety, wady, przedawkowanie
Kawa ma swoje zalety: pobudza nie tylko umysł, ale i metabolizm. Świetnie smakuje. Można wzbogacać ją o indywidualnie dobrane dodatki, w zależności od preferencji.
Spotkania przy kawie zyskują więcej smaku. Gorąca kawa rozgrzewa w chłodne dni. Latem kawa mrożona daje przyjemną ochłodę. Nadmiar kawy – jak każdy nadmiar – może jednak szkodzić. Jak poznać, że przesadziliśmy z kawą?
Skutki nadmiar kawy: wzmożone wydalanie moczu, odwodnienie
Nadmiar kofeiny, zarówno incydentalny, jak i przewlekły, może powodować komplikacje zdrowotne. Wynika to z faktu, że kawa może sprzyjać odwodnieniu. Nadmiar kawy może więc też powodować utratę składników mineralnych i zaburzenia elektrolitowe.
Kofeina przyspiesza metabolizm, a co za tym idzie, może zwiększać wydzielanie moczu. Jeśli częste korzystanie z toalety staje się uciążliwe i utrudnia codzienne funkcjonowanie, sprawdź, czy jest to skutek nadmiaru kawy, czy chorób układu moczowego.
Za dużo kawy wpływa na serce i układ krążenia
Ponadto kawa sprzyja podniesieniu ciśnienia. Jeśli codziennie jest spożywana w nadmiarze, może to mieć długofalowe konsekwencje dla zdrowia.
Przyspieszona akcja serca? Kołatanie? Palpitacje? Jeśli poranna kawusia powoduje takie doznania, to znak, żeby nie iść tą drogą. O czym może świadczyć przyspieszone bicie serca po kawie?
Taki objaw towarzyszy osobom, które wolniej metabolizują kawę albo piją jej za dużo. Niezależnie od przyczyny, wzmożone bicie serca po kawie to czytelny znak, żeby ograniczyć picie tego napoju.
Kawa może powodować nadciśnienie. U osób, które piją ją regularnie, może to być stan przewlekły. Pacjenci z nadciśnieniem powinni więc szczególnie ostrożnie podchodzić do napojów z kofeiną. Z kolei osoby, które na co dzień nie sięgają po kawę, mogą doświadczyć po jednej filiżance znacznego nagłego wzrostu ciśnienia.
Kofeina może sprzyjać też innym dolegliwościom sercowo – naczyniowym. U niektórych osób może pojawiać się ból w klatce piersiowej, a nawet spowolniony przepływ krwi do serca. To nie są żarty – trzeba w takiej sytuacji pożegnać kawę, a przywitać się z lekarzem.
Senność i bóle głowy po kawie
Kofeina jest metabolizowana w wątrobie, ale tempo przemiany materii jest różne u poszczególnych osób. Dlatego kawę można przedawkować, choć nie śmiertelnie (do tego potrzebne byłoby kilkadziesiąt filiżanek po kolei).
Nadmiar kofeiny w organizmie może powodować tzw. reakcję paradoksalną i senność. W ten sposób wpada się w błędne koło: żeby zwalczyć senność, pije się kolejną kawę, które jeszcze gorzej działa na organizm.
Boli cię głowa? Myślisz, że to wina stresu albo pogody? Informacja, że to skutek nadmiaru kawy nie powinna zaskakiwać. Kawa wypijana w zbyt dużej ilości może powodować bóle głowy i nasilać migreny.
Bezsenność po kawie
Kawa może też sprzyjać bezsenności, problemom z zasypianiem, wybudzeniom w nocy. Chociaż wieczorem może pojawiać się senność, to buzująca w organizmie kofeina może utrudniać zanurzenie się w błogim śnie, uniemożliwiając wejście w fazę głębokiego snu.
Płytki sen to za mało, aby organizm w pełni się regenerował. Dlatego zaleca się, aby w godzinach popołudniowych unikać kawy, jak również mocnych herbat.
Lęki i niepokój po wypiciu kawy
Kawa zdaniem specjalistów może poprawiać nastrój i sprzyjać koncentracji, ale jest też druga strona tego medalu. Jeśli kawa negatywnie wpływa na nastrój i samopoczucie, to wyraźny znak, że czas na detoks.
Kawa w nadmiarze i u osób wrażliwych może sprzyjać obniżeniu nastroju, stanom depresyjnym, stanom lękowym, napięciu nerwowemu, nadpobudliwości, drażliwości, uczuciu niepokoju, nerwowości.
Ile kawy można wypić?
Jaka jest optymalna dawka kofeiny? Szacuje się, że bezpieczną ilością są 3-4 filiżanki (filiżanki, a nie półlitrowe kubki!), łącznie dostarczające do ok. 400 mg kofeiny. Jedna filiżanka przekłada się nawet na ok. 140 mg kofeiny. Lżejsza jest kawa rozpuszczalna, której filiżanka dostarcza do 80 mg kofeiny.