Cały świat traktuje go jako chwast. Dawne ziele wraca do łask i pomaga nie tylko na rany

2024-10-10 10:28

Medycyna ludowa opierała się na stosowaniu ziół. I choć nie znano mechanizmów, które ostatecznie odpowiadały za poprawę stanu zdrowia, to kluczem była skuteczność. Przykładem jest przytulia czepna wykorzystywana w procesie gojenia ran. Najnowsze badania naukowe potwierdzają jej właściwości.

Cały świat traktuje go jako chwast. Dawne ziele wraca do łask i pomaga nie tylko na rany
Autor: Fot. Getty Images

Przytulia czepna to roślina, która na całym świecie traktowana jest jako chwast. Ma cienką łodygę i drobne listki oraz osiąga nawet 1,5 m. Można ją spotkać niemal wszędzie, łatwo się wyrywa, więc podczas pielenia ogrodu jest zwyczajnie usuwana. Nauka jednak wskazuje, że warto dać jej szansę.

Poradnik Zdrowie kiedy udać się do dermatologa

Przytulia czepna na gojenie ran. Jak działa zapomniane ziele?

Grupa naukowców z Iranu i Pakistanu opublikowała badania na łamach portalu Springer Link, którego celem sprawdzenie jak przytulia czepna wpływa na rany. Po przeanalizowaniu profilu fitochemicznego ekstraktu z przytulii zweryfikowano jej zdolność do gojenia ran

Zbadano ją na poziomie molekularnym i komórkowym, a także uwzględniono toksyczność komórkową. Oceniono poziom aktywności przeciwbakteryjnej i antyoksydacyjnej. Wyniki wykazały, że w roślinie obecne są takie substancje jak:

  • fenole,
  • flawonoidy,
  • kwasy roślinne,
  • garbniki,
  • alkaloidy sporyszu,
  • sterole,
  • saponiny,
  • irydoidy,
  • związki lipofilowe,
  • antrachinony,
  • terpenoidy,
  • heterocykliczne związki azotowe.

Ocena przeciwdrobnoustrojowa wykazała, że ekstrakt z przytulii czepnej posiada zdolność zwalczania gronkowca złocistego, bakterii E. Coli oraz Staphylococcus epidermidis. Przeprowadzone testy nie wykazały cytotoksyczności ani na ludzkie fibroblasty skórne, ani na komórki śródbłonka pępowinowego, pomimo używania różnego stężenia preparatu.

Autorzy badań zaznaczają, że dzięki badaniom udało się ustalić, iż stosowanie przytulii czepnej poprawia migrację komórek i przyczynia się do gojenia ran. Doniesienia te w naukowy sposób potwierdzają zasadność stosowania ziela w medycynie ludowej.

Przytulia czepna - zastosowanie. Przyda się na stany zapalne

Choć głównym zadaniem przytulii była pomoc w gojeniu ran, to jednak roślina ta ma znacznie szersze zastosowanie. Ze względu na przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne działanie sprawdza się także m.in. w trakcie przeziębienia.

Napar z przytulii czepnej pomocny jest w stanach zapalnych gardła. Dlatego kiedy dokucza nam ból i uczucie drapania warto przygotować domowy napar. Dwie łyżeczki suszu zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 10 minut. Po tym czasie odcedzamy. Czekamy, aż wywar osiągnie temperaturę pokojową i płuczemy gardło. Czynność powtarzamy trzy razy dziennie.

Przytulię czepną można także pić, a jej napotne i przeciwgorączkowe właściwości pomogą szybciej wrócić do zdrowia kiedy dopadnie nas infekcja. Ze względu na moczopędne działanie rośliny w medycynie ludowej była używana także kiedy pojawiały się zakażenia układu moczowego