Ciągle jemy drób, a o tym mięsie zapominamy. Tradycyjny schab to kopalnia witamin!
Współcześnie coraz więcej osób odchodzi od spożywania mięs. Jeśli nawet ktoś pozostaje „mięsożerny”, zwykle stawia na drób. Mało kto zastanawia się nad zdrowymi alternatywami dla drobiu. Dlaczego warto docenić również inny rodzaj mięsa?
Schab - zapomniane mięso
Pamiętacie kultową scenę w kiosku ruchu z filmu „Miś”? Gdy partnerka głównego bohatera, Aleksandra Kozeł, prosi o „Politechnik”, kioskarka wyjmuje towar spod lady, komentując z zadowoleniem; „mmmm.... schabik”.
Schab wieprzowy przez wiele dekad królował w polskiej kuchni, a rodzinny obiad nie mógł się odbywać bez tradycyjnego kotleta schabowego. Dziś jednak zdaje się, iż schab zniknął z polskiego kulinarnego horyzontu. Niesłusznie.
Schab - witaminy, minerały, kaloryczność
Schab wieprzowy to cenne źródło białka, minerałów i witamin. Jakieś minusy? Dostarcza więcej tłuszczu niż drób. Jednak przygotowany we właściwy sposób może stać się zdrowym i smacznym posiłkiem.
Schab wieprzowy jest najzdrowszy, gdy jest gotowany, grillowany lub pieczony. Smażony staje się bardziej kaloryczny i tłusty. Chociaż mięsa czerwone nie mają dobrej prasy, warto czasem spojrzeć na nie nieco przychylniej.
- Schab wieprzowy ma wprawdzie 143 kcal w 100 g, ale wiedząc o tym, wystarczy odpowiednio zbilansować pozostałe posiłki, aby nie przytyć.
- W 100 g schabu znajduje się też średnio nieco ponad 5 g tłuszczu. Dla porównania mięso kurczaka to ok. 110 kalorii i 0,85 g tłuszczu w 100 g.
- Oprócz tego w schabie znajdziemy witaminy z grupy B, przede wszystkim: B1 – tiaminę, witaminę B2 – ryboflawinę, witaminę B3 – niacynę, witaminę B6 – pirydoksynę, witamina B12 – kobalaminę, witaminę E.
- Schab jest również bogaty w minerały: cynk, fosfor, potas, wapń oraz żelazo, które sprzyja procesom krwiotwórczym i zapobiega anemii.
Kurczak jest wprawdzie mniej kaloryczny i zawiera mniej tłuszczu, ale schab wygrywa, jeśli chodzi o zawartość potasu i żelaza.
W schabie znajduje się ok. 2,5 mg żelaza w 100 g mięsa, podczas gdy w kurczaku tylko 0,6 mg. Dla potasu dla porównania to 350 mg w 100 g schabu i 220 mg w analogicznej ilości mięsa z piersi kurczaka.