Co dzieje się z organizmem, gdy codziennie jesz orzechy? Podziękuje ci nie tylko mózg

2023-11-21 16:32

Od dawna wiadomo, że orzechy są zdrowe i mają niebagatelny wpływ na pracę mózgu. Każdy ich rodzaj – włoskie, laskowe, migdały, pistacje, nerkowce czy pekan – dostarczają organizmowi sporo białka, błonnika, witamin i wapnia. Mogą stanowić pełnowartościową przekąskę w ciągu dnia. Co daje regularne jedzenie orzechów? Oto trzy najważniejsze korzyści.

Co dzieje się z organizmem, gdy codziennie jesz orzechy? Podziękuje ci nie tylko mózg
Autor: Getty Images Co dzieje się z organizmem, gdy codziennie jesz orzechy? Podziękuje ci nie tylko mózg

Choć orzechy mają wiele właściwości prozdrowotnych, nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem, jakby mogły. A szkoda, ponieważ nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są one nieocenionym źródłem przeciwutleniaczy.

– Jedno z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Cornella wykazało, że pistacje mają wysoki potencjał przeciwutleniający i pod tym kątem dorównują popularnym owocom, takim jak: jagody, wiśnie i granat – wyjaśniła w rozmowie z portalem eatthis.com dietetyczka Lauren Manaker.

Spożycie orzechów może mieć korzystny wpływ na stan zapalny. Orzechy, zwłaszcza migdały, są bogate w witaminę E, która jako silny antyutleniacz chroni przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek.

Dlaczego warto jeść orzechy?

Chronią przed pogorszeniem nastroju

Na przełomie ostatnich lat badacze znaleźli dowody na to, że modyfikacja diety śródziemnomorskiej może łagodzić objawy depresji. To wniosek płynący z przełomowego badania SMILES. Według ustaleń jadłospis wspierający dobry nastój to taki, który obejmuje produkty, będące źródłem tryptofanu. Zalicza się do nich m.in. ryby, drób, produkty mleczne, orzechy i nasiona, soczewicę czy owies. Poza tym orzechy dzięki zawartości dużej ilości magnezu zapobiegają wahaniom nastroju.

Dobre dla zdrowia serca 

W składzie orzechów znajdują się zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, które służą zdrowiu. Badacze z Kliniki Endokrynologii i Żywienia Szpitala Klinicznego w Barcelonie dowiedli, że codzienne spożywanie orzechów włoskich może obniżyć poziom "złego" cholesterolu (LDL). Warto je jeść regularnie, ponieważ zapobiegają m.in. zawałowi serca.