Co można jeść w Wielki Piątek? Tego dnia obowiązuje ścisły post

2023-04-07 10:34

W Wielki Piątek zalecana jest wstrzemięźliwość od mięsa oraz post. Jest to bowiem dzień pokuty i żałoby. Co można jeść w Wielki Piątek, a z czego wypada zrezygnować? Dlaczego w Wielki Piątek można jeść ryby?

Co można jeść w Wielki Piątek?
Autor: Getty Images Co można jeść w Wielki Piątek?

W tym roku Wielki Piątek wypada 7 kwietnia. Jest to jeden z dwóch dni w roku, kiedy to Kodeks Prawa Kanonicznego nakazuje wiernym zachowanie ścisłego postu. Dotyczy to wiernych w wieku od 18. do 60. roku życia.

Zdrowo Odpytani: Jesz i nie tyjesz? Dietetyk: "Ja bym taką osobę przebadała pod kątem pasożytów"

Co można jeść w Wielki Piątek?

Oto kilka propozycji potraw, które można spożywać w Wielki Piątek:

 • ryby i owoce morza - są one dozwolone w Wielki Piątek, więc można zjeść np. łososia, dorsza, krewetki, małże, ostrygi czy kalmary
 • warzywa - można przygotować sałatki, surówki czy zupy z warzyw
 • jaja - jajka są dozwolone, więc można je przyrządzić na różne sposoby, np. na miękko, na twardo
 • chleb - w Wielki Piątek można spożywać chleb, np. z dodatkiem ziaren, pełnoziarnisty, razowy.
 • nabiał - mleko, kefiry, maślanki, jogurty
 • napoje - woda, kawa, herbata, soki

Czym jest post ścisły?

Post ścisły to forma wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. W czasie postu ścisłego, dopuszczone są jedynie posiłki wegetariańskie lub wegańskie.

W Kościele Katolickim post ścisły obowiązuje w Wielki Piątek oraz w Środę Popielcową, a także w każdy piątek w okresie Wielkiego Postu. Oznacza to, że w tych dniach wierni powinni zrezygnować z mięsa, oraz przestrzegać umiarkowania w jedzeniu.

W ramach postu ścisłego można spożywać jedynie niewielkie ilości pokarmów, a posiłki powinny być skromne i proste. W czasie postu zaleca się także rezygnację z alkoholu i słodyczy. Post ścisły ma na celu przygotowanie duchowe oraz umocnienie wewnętrzne, poprzez wyrzeczenie się jedzenia i skupienie się na modlitwie i refleksji.

Czego nie można jeść w Wielki Piątek?

W Wielki Piątek, nie można spożywać mięsa ani dań zawierających:

 • krew
 • szpik kostny
 • słoninę
 • tłuszcze odzwierzęce (np. smalec)
 • mózg
 • ekstrakty mięsne

Istnieje także praktyka bardziej rygorystyczna, gdzie wierni tego dnia zajadają się wyłącznie chlebem, a pragnienie zaspokajają pijąc jedynie wodę.

Dlaczego w Wielki Piątek można jeść ryby?

W Wielki Piątek można jeść ryby, bowiem tradycyjnie w Kościele Katolickim mięso ryb, uważane jest za produkt pochodzenia wodnego, a zatem nie są objęte zakazem mięsnym, który obowiązuje w dniach postu.

Ponadto, ryby, jako źródło białka i innych składników odżywczych. W ciągu wieków ryby stały się popularnym i dostępnym źródłem pokarmu, szczególnie w okresach postu.

Tradycyjne potrawy postne z rybą

Tradycyjne potrawy wielkanocne z rybą to przede wszystkim wszelakie ryby wędzone i solone, ale także dania gorące przygotowywane z mięsa rybnego. 

Oto kilka propozycji:

 1. Śledzie w śmietanie - to jedno z najbardziej tradycyjnych dań w Polsce w okresie Wielkanocy. Śledzie marynowane w occie, z cukrem i cebulą podawane są w śmietanie.
 2. Pasztet rybny - to danie gorące, przygotowywane z mięsa ryb (np. pstrąga, karpia) oraz jajek, mleka i przypraw. Pasztet podawany jest z chrzanem lub sosem koperkowym.
 3. Karp smażony - karp to tradycyjna polska ryba, która często pojawia się na stołach w okresie Wielkanocy. Karp jest smażony w panierce i podawany z ziemniakami i surówką z marchewki.
 4. Makrela wędzona - to kolejna popularna ryba w Polsce. Makrelę wędzoną podaje się z chrzanem i cebulą.
 5. Sałatka z tuńczykiem - to lekka sałatka, przygotowywana z tuńczykiem z puszki, jajkiem, cebulą, kukurydzą i groszkiem. Sałatkę podaje się z sosem vinegrette.
 6. Karp po żydowsku - to danie przygotowywane z karpia duszonego w cebuli, marchewce i śmietanie, podawane z kluskami lub ryżem.

Warto pamiętać, że Wielki Piątek to czas refleksji, a dieta powinna być drugoplanowa.