Cola niezastąpiona na dolegliwości żołądkowe? Naukowcy postanowili to sprawdzić
Napoje typu cola, zgodnie z popularną opinią, mają być jakoby zbawienne przy dolegliwościach żołądkowych. Bywają polecane i dzieciom, i dorosłym. Naukowcy wzięli pod lupę domniemane prozdrowotne właściwości coli. Jakie są wyniki badań?
Cola pomaga przy biegunce i wymiotach - prawda czy mit?
Napoje typu cola, w różnych wersjach i wariantach należą do światowej czołówki popularnych napojów. Chociaż współcześnie cola nie zawiera już kokainy, nadal uważana jest za ożywczy i pobudzający napój.
Towarzyszy imprezom, codziennym obowiązkom i... dolegliwościom żołądkowym. Według popularnych opinii cola miałaby pomagać w przypadku biegunki lub wymiotów. Co na to naukowcy?
Cola na żołądek - zalety
Sprawdzono, że u pacjentów z niestrawnością powodującą bezoar żołądka, pH coli, które przypomina naturalny kwas żołądkowy, może rzeczywiście być pomocne w trawieniu błonnika. Niekiedy cola może też wesprzeć organizm, pobudzając trawienie.
Cola przy biegunce - przeciwwskazania
Jednak podawanie coli dzieciom nie jest dobrym pomysłem, ze względu na dużą dawkę kofeiny i cukru. Ponadto zgodnie z literaturą medyczną nie stwierdzono, aby napoje typu cola miały właściwości nawadniające w przypadku biegunek, a to właśnie jest kluczowe dla cierpiących na nie pacjentów.
Zdecydowanie lepiej sięgnąć po profesjonalne polecane przy biegunkach napoje elektrolitowe, które organizmowi dostarczą tego, czego potrzebuje, a więc m.in. minerały takie jak sód i potas.
Napoje typu cola - skutki spożywania
Sięganie po napoje typu cola, zarówno przy dolegliwościach żołądkowych, jak i na co dzień, może mieć za to skutki uboczne w postaci zwiększonego ryzyka cukrzycy, nadwagi, otyłości, chorób serca i układu krążenia.
Kofeina może powodować zaburzenia rytmu dobowego, dolegliwości sercowe, kołatanie serca, drżenie mięśni, a u osób wrażliwych nawet ataki paniki lub reakcje paradoksalne, powodujące omdlenia zamiast pobudzenia.