Często sięgasz po słodycze i słodkie napoje? To sygnał, że brakuje ci witamin
O cukrze często mówi się, że jest to "biała śmierć". Najgorszy jest ten dodawany do wielu produktów przetworzonych, słodyczy, słodkich soków i napojów gazowanych. Amerykańscy naukowcy przedstawili zgubny skutek uboczny nadmiernego jedzenia smakołyków. Organizm daje wówczas wyraźne sygnały.
Dieta zachodnia bije rekordy popularności. Nie da się ukryć, że coraz więcej ludzi sięga po produkty wysoko przetworzone, które obfitują w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans, cukier dodany i sód. Zalicza się do nich m.in. kolorowe i słodkie napoje, cukierki, ciastka, żelki, chipsy, paluszki, bardzo tanie przetwory mięsne, dania instant oraz żywność typu fast food. To nic innego, jak puste kalorie, które nic dobrego nie wnoszą do organizmu. Ubogie są w witaminy i mikroelementy.
Cukier dodany szkodzi zdrowiu
Powszechnie wiadomo, że jedzenie w nadmiarze żywności wysoko przetworzonej rujnuje zdrowie i sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych m.in. otyłości. W najnowszym badaniu sprawdzono związek między spożyciem napojów z dodatkiem cukru a poziomem składników odżywczych. Pod lupą amerykańskich naukowców znalazły się przede wszystkim napoje bezalkoholowe, owocowe, energetyczne, kawa, herbata oraz mleko smakowe.
Analiza objęła 35 128 dorosłych Amerykanów. Na podstawie wnikliwych obserwacji badacze wywnioskowali, że największe spożycie napojów słodzonych odnotowano u osób w wieku od 19 do 50 lat. Rzadziej po tego typu trunki sięgali seniorzy powyżej 71. roku życia.
Za to spożycie cukru dodanego (np. w ciastkach, chipsach czy gotowych daniach) wśród badanych rosło wraz z wiekiem. Tego typu produkty stanowiły 48 proc. całkowitego dziennego spożycia kalorii u osób w wieku 19-50 lat, 64 proc. w wieku 51-70 lat oraz 75 proc. u uczestników 71 plus.
Sygnał, że spożywasz za dużo cukru
To skłoniło badaczy to wysunięcia pewnego wniosku. Według nich ci, którzy spożywają za dużo cukru dodanego ze słodkich napojów bezalkoholowych, nie dostarczają do organizmu właściwej ilości składników odżywczych. W rezultacie mogą skarżyć się na niedobory witamin (A, B12, C, D, E) i mikroelementów, takich jak magnez, potas czy wapń. Mogą wówczas wystąpić przykre dolegliwości, np. skurcze mięśni, problemy z koncentracją, zaburzenia snu czy ciągłe zmęczenie.
Z kolei spożywanie cukru dodanego z soku owocowego (100 proc.) czy mleka smakowego nie przyczynia się do niedoborów składników odżywczych jak w przypadku słodzonych napojów bezalkoholowych.
Wyniki analizy zostały opublikowane w czasopiśmie "Nutrients".