Czy imbir może szkodzić? Skutki uboczne stosowania imbiru

2021-12-21 12:09

Czy imbir może szkodzić? Tego pytania raczej nie zadaje sobie nikt, kto często pije herbatkę z imbiru lub dodaje do potraw świeży, starty imbir. Tymczasem imbir - choć jest bardzo zdrowy, a jego spożywanie w dowolnej formie daje szereg korzyści - może również szkodzić. Jakie są skutki uboczne stosowania imbiru? Kto powinien z niego zrezygnować?

Czy imbir może szkodzić? Skutki uboczne stosowania imbiru
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Imbir może drażnić przełyk i żołądek
  2. Imbir wchodzi w interakcje z lekami
  3. Imbir może zaszkodzić osobom chorym przewlekle
  4. Imbir może odwadniać

Czy imbir może szkodzić? Teoretycznie - biorąc pod uwagę właściwości zdrowotne imbiru - nie powinien. Imbir jest przecież bardzo zdrowy: pomaga podczas przeziębienia i infekcji wirusowych, rozgrzewa, ułatwia trawienie, chroni przed tworzeniem się zakrzepów, łagodzi mdłości i bóle miesiączkowe, reguluje ciśnienie, a nawet zmniejsza obrzęki i migrenę, poprawia koncentrację i można go wykorzystywać jako afrodyzjak.

Są jednak sytuacje, kiedy imbir  może szkodzić, a niektóre osoby w ogóle nie powinny go spożywać ani w formie naparu, ani jako przyprawy. Zobacz, jakie są skutki uboczne stosowania imbiru i kto powinien z niego zrezygnować.

Poradnik Zdrowie - Komu imbir może szkodzić

Imbir może drażnić przełyk i żołądek

Imbir ma dość ostry smak, który zawdzięcza substancjom żywicowym, m.in. zinferonowi i gingerolowi. Mają one właściwości prozdrowotne, ale również drażniące - z tego powodu skutkiem ubocznym stosowania imbiru, zwłaszcza w dużej ilości, może być podrażnienie języka, błon śluzowych jamy ustnej, a także przełyku i żołądka.

Ze względu na działanie drażniące imbir nie powinien być spożywany przez osoby chore na schorzenia układu pokarmowego, w tym refluks, wrzody żołądka i dwunastnicy, może bowiem nasilać nieprzyjemne objawy i zaostrzać przebieg choroby.

Imbir wchodzi w interakcje z lekami

Imbiru nie powinny też stosować osoby przyjmujące niektóre leki, może on bowiem wchodzić w interakcje z zawartymi w lekach substancjami aktywnymi, nasilając bądź osłabiając ich działanie. Skutkiem ubocznym stosowania imbiru mogą być w tym przypadku poważne zaburzenia, których rodzaj zależy od rodzaju przyjmowanych leków.

Imbiru nie należy stosować, przyjmując m.in. leki obniżające krzepliwość krwi - skutkiem ubocznym stosowania imbiru jednocześnie z lekami może być bowiem krwawienie.

Imbir może zaszkodzić osobom chorym przewlekle

Niektóre właściwości imbiru, korzystne dla osób zdrowych, mogą być szkodliwe dla osób, które z powodu przewlekłej choroby przyjmują leki - np. dla chorych na cukrzycę. Imbir ma bowiem właściwości obniżające poziom cukru we krwi i stosowanie go jednocześnie z lekami przeciwcukrzycowymi może doprowadzić do zbyt dużego jego spadku - hipoglikemii. Z podobnego powodu ze stosowania imbiru powinny zrezygnować osoby, które przyjmują leki na nadciśnienie: połączenie imbiru z lekami stwarza ryzyko, że ciśnienie spadnie znacząco poniżej normy.

Imbir może odwadniać

Obecny w imbirze olejek eteryczny, odpowiedzialny za jego charakterystyczny, ostry, piekący wręcz zapach, ma działanie moczopędne. W pewnych sytuacjach jest to bardzo korzystne - np. dzięki temu imbir uważany jest za roślinę, która skutecznie radzi sobie z obrzękami. Jednak ze względu na działanie moczopędne imbir należy ostrożnie stosować w trakcie biegunek, może on bowiem zwiększać ryzyko odwodnienia.

Sonda
Pijesz herbaty owocowe?