Czyści jelita i chroni serce. Wystarczy prosty dodatek do owsianki
Owsianka – zdrowy śniadaniowy hit, czy postrach zapamiętany z przedszkolnych i obozowych śniadań? Większość osób przyznaje, że wie, iż owsianka jest bardzo zdrowa, ale mimo to, nie sięgają po nią, bo im nie smakuje. Podpowiemy, jak przygotować owsiankę, aby była smaczna i zyskała odchudzające właściwości.
Najlepszy pomysł na śniadanie - owsianka
Zdrowe śniadanie to podstawa dobrego funkcjonowania przez resztę dnia. Dzięki temu zyskujemy energię do działania. Dobrze dobrane śniadanie sprawi również, że przez resztę dnia nie będziemy mieć ochoty na podjadanie i zmniejszy się ochota na słodycze.
Owsianka to jeden ze śniadaniowych hitów. Sprzyja zmniejszeniu masy ciała, o ile oczywiście zachowujemy odpowiedni bilans kaloryczny przez resztę dnia. Dietetycy polecają jednak, żeby wzbogacać owsiankę odpowiednimi dodatkami, które sprawią, że zakres jej dobroczynnych właściwości wzrośnie.
Z czym zrobić owsiankę?
Płatki owsiane na sucho nie smakują najlepiej, dlatego większość osób dodaje do nich wodę, mleko albo roślinne zamienniki mleka, np. mleko sojowe, mleko kokosowe, mleko owsiane lub mleko ryżowe. Warto sięgnąć po tradycyjny napój, który współcześnie nie cieszy się za dużym zainteresowaniem – zupełnie niesłusznie. Kefir, bo o nim mowa, ma szereg właściwości, które bardzo korzystnie działają na ludzki organizm.
Owsianka z kefirem – zalety
Kefir zwiększa wchłanianie aminokwasów, witamin i minerałów, które znajdują się w owsiance, a które w naturalny sposób są blokowane przez również obecny w owsie kwas fitynowy. Kefir nie tylko świetnie smakuje, ale również ma szereg właściwości korzystnych dla zdrowia. Zawiera mikroelementy, probiotyki i szczepy „dobrych” bakterii, które korzystnie wpływają na procesy trawienia. Jest lekkostrawny i sprzyja prawidłowej perystaltyce jelit.
Kefir ma również właściwości przeciwzapalne, zawiera witaminy z grupy B i witaminę K. Atutem jest również wysoka zawartość łatwo przyswajalnego wapnia. Zauważono, że kefir może też sprzyjać prawidłowej pracy układu krążenia. U sportowców może przyspieszać proces regeneracji organizmu po treningu.
Po zalaniu owsianki kefirem zaleca się odczekanie ok. 30 minut, żeby dobrze nasiąkły. Jeśli smak owsianki z kefirem wydaje się nie dość atrakcyjny, możesz dodać szereg zdrowych dodatków, jak np.:
- Nasiona chia – czyli szałwia hiszpańska. Bogate źródło błonnika, białka oraz kwasów tłuszczowych
- Borówki - które są bardzo bogate w witaminy i minerały: wit. A, C, B1, B2, B3, B6, B9, czyli kwas foliowy, wit. E oraz cynk, magnez, potas, sód, wapń, żelazo
- Cynamon - korzystnie wpływa na układ trawienny, zawiera również witaminę K, magnez, wapń i żelazo.