Dietetyczka onkologiczna zdradza czego nie jeść. Jej zdaniem może to zwiększyć ryzyko choroby
Dietetyczka onkologiczna podzieliła się z internautami produktami, od których trzyma się z daleka. Według niej mogą one zwiększać ryzyko zachorowania lub nawrotu choroby. Niektóre z produktów na jej "czarnej liście" mogą zaskoczyć.
Nichole Andrews jest dietetyczką onkologiczną i autorką książek z Waszyngtonu. Niedawno podzieliła się produktami spożywczymi i napojami, które według niej nie powinny znaleźć się w naszej diecie.
Według niej te produkty może być bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Niektóre z nich mogą jednak okazać się dla niektórych zaskoczeniem.
Alkohol
Na pierwszym miejscu na liście dietetyczki, bez zaskoczenia, znalazł się alkohol. Według ekspertki abstynencja jest kluczowa dla całkowitej poprawy zdrowia. Jak wytłumaczyła wszystkie rodzaje alkoholu mogą zwiększać ryzyko wystąpienia aż sześciu różnych nowotworów.
Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom alkohol zwiększa ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej i gardła, krtani, przełyku, jelita grubego i odbytnicy, wątroby i piersi. Ryzyko to rośnie, ponieważ nasz organizm nie trawi alkoholu, a rozkłada go na substancje chemiczną znaną jako aldehyd octowy.
Przetworzone mięso
Kolejne na liście znalazło się przetworzone mięso. Według ekspertki, przetworzone mięso zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego przy każdym spożyciu. Nie ma znaczenia czy jest to pepperoni, czy wstępnie ugotowane mięso.
Ekspertka podkreśliła, że w szczególności poleca unikanie parówek i wędlin. Zamiast tego podpowiada, by przygotować zdrowsze wersje tych produktów samodzielnie w domu.
Napoje gazowane
Eksperta zdradziła również, że powinniśmy unikać picia napojów gazowanych - w szczególności jeśli jemy poza domem. Zamiast tego lepiej sięgnąć po mrożoną herbatę bez cukru lub wodę.
Napoje gazowane zawierają wiele kalorii, a nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko wystąpienia... aż 13 różnych nowotworów. Napoje light również nie są bezpieczne, w szczególności jeśli zawierają sztuczne słodziki.
Czerwone mięso
Również mięso czerwone lepiej wyłączyć ze swojej diety. Choć eksperka zauważa, że spożywane w umiarkowanych ilościach powinno być bezpieczne, to jednak jeśli będziemy jedli go za dużo, zwiększymy ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Napoje kawowe
Choć kawa zapewnia wiele korzyści zdrowotnych, to jeśli nasz napój bardziej przypomina deser, może okazać się bardziej szkodliwa niż pomocna. Wszystko przez dużą ilość cukru w niej zawartą.
Białe ziarna
Dietetyczka powiedziała również, że lepiej będzie wybierać pełne niż białe ziarna. Te pierwsze bowiem zmniejszyć ryzyko raka jelita grubego i piersi i są pełne błonnika. Choć białe ziarna nie są jednoznacznie powiązane z większym ryzykiem zachorowania na raka, to brak błonnika jednak powinien od nich odstraszać.
Napoje roślinne
Eksperta zaznaczyła również, że pomimo ich popularności, nie sięga po alternatywy dla mleka. Wszystko dlatego, że nie zawierają one dużej ilości białka. Co więcej, krowie mleko zawiera również dużo wapnia, który jest niezbędny dla naszego zdrowia.